چرا مریخ قرمز رنگ است؟

با فرود کنجکاوی روی مریخ هنوزم این سوال مطرحه که به چه دلیل سطح این سیاره قرمز رنگه.

ساده ترین توضیح واسه قرمز رنگ بودن سطح مریخ اون هستش که ماده سطحی یا سنگپوش اون دارای مقادیر زیادی اکسید آهنه. این ماده هم اینکه دلیل قرمز بودن زنگ آهن و خونه.

   

اما به چه دلیل مریخ دارای مقادیر زیادی آهنه؟ به چه دلیل آهن اکسید می شه و به چه دلیل اکسید آهن قرمز رنگه؟

جواب این سوال ها به ۴.۵ میلیارد سال قبل و زمان شکل گیری منظومه شمسی برمیگرده. در اون زمان عنصر سنگین آهن در قلب ستارگان مرده در ابرهای گازی و غباری در حال چرخش بود. این ابرها از دید گرانشی واسه تشکیل خورشید و سیارات دیگه در هم شکسته شدن.

در حالی که توده آهن زمین وقتی که سیاره جوون و ذوب شده بود، به هسته اون رفت، محققان ناسا می گن که اندازه کوچیک تر مریخ و هم اینکه گرانش ضعیف تر اون به آهن امکان داد که کمتر به مرکز منتقل شه.

مریخ دارای هسته یی آهنیه اما در سطوح فوقانی اون آهن به زیادی یافت می شه.

آهن قدیمی و ساده تیره و نورانی به نظر می رسد. این عنصر وقتی که در برابر اکسیژن قرار می گیرد، دارای رنگ فقطً قرمزرنگ شده و وجود مقادیر کافی اکسیژن موجب می شه که به اکسید آهن (III) تبدیل شه. این ترکیب از دو اتم آهن و سه اتم اکسیژن تشکیل شده.

پرسشی که در این جا هست اینه که به چه دلیل مقادیر بالای آهن در سطح مریخ اکسید یا با اکسیژن ترکیب می شه؟

گفته می شه نوع آب و هوا موجب زنگ زدن کم کم آهن روی این سیاره شده. اما توفان های بارانی باستانی که تصور می شه در سطح سیاره مرطوب و جوون اتفاق افتاده باشه با کوبیدن سنگپوش با اتم های اکسیژن آزاد شده از مولکول های آب، موجب زنگ زدن آهن شده ان؟ یا روند اکسیداسیون کم کم و طی میلیاردها سال رخ داده. یعنی وقتی که نور خورشید دی اکسید کربن و بقیه مولکول ها در جو رو شکسته و اکسیدان هایی مثل پراکسید هیدروژن و ازن تولید کرده؟

 به خاطر این که هیچکی هنوز توضیح درست این سوال ها رو نمی دونه، قرمز رنگ بودن سطح مریخ هنوزم در هاله یی از ابهامه. با این حال سطح این سیاره به هر روشی زنگ زده باشه، ترکیب اکسید آهن (III) اون به خاطر این سرخرنگ به نظر می رسد؛چون این ترکیب طول موج های آبی و سبزرنگ طیف نوری رو گرفته و طول موج های قرمز رنگ رو مشخص می کنه.

ایسنا مریخ

Related articles

چطوری فشار خون‌مان را پایین بیاوریم؟

چاقی موجب فشارخون می شه. دلایل زیادی واسه فشارخون تشخیص داده شده، که هم درمان و هم تغییر در سبک زندگی رو می طلبد، کاهش وزن، بخش مهمی از این تغییرات در سبک زندگیست که به مدیریت و کاهش فشارخون کمک می کنه. سه مورد زیر نه فقط به کاهش فشارخون در افراد گرفتار به […]

Learn More

چطور بدون احساس گناه ” نه ” بگوییم؟

با گذشت زمان که بزرگ تر میشیم ،لذت ” نه ” گفتن رو از دست می دیم و ” نه ” گفتن تبدیل به چیزی می شه که به خاطرش احساس گناه می کنیم.دلمون نمی خواد کسی رو برنجانیم و ناراحت کنیم پس با کسائی ملاقات می کنیم که دوست نداریم ، داوطلب انجام کاری […]

Learn More

چقدر باید نمک خورد؟

کم کردن مصرف نمک، این عادی ترین چاشنی غذایی، واسه بعضی افراد لازمه اما نه واسه همه. سال هاست که در محافل پزشکی در مورد مصرف نمک مباحثات داغی در جریان بوده و سوال اساسی هم این بوده: باید نمک کمتری بخوریم؟ از یه طرف گروهی از کارشناسان اعلام می کنن که همه افراد باید […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *