چرا صدای ضبط شده متفاوت است؟

Why Does Your Voice Sound Different When It's Recorded

خیلی از سوالات به ظاهر ساده و بدون جواب میتونن جوابی به طور کاملً علمی و عجیب داشته باشن.

به گزارش آلامتو و به نقل از مردمون؛ مثلا تا حالا به این فکر کرده اید که:

  • به چه دلیل صدامون وقتی که ضبط می شه فرق می کنه؟
  • صدا چیجوری به گوش داخلی می رسد؟
  • صدای ضبط شده تون چه فرقی با صدایی که از خودتون در سرتون می شنوید داره؟

صداتون رو دوست دارین؟ شایدً می گویید بستگی به این داره که منظور صداییه که از خودتون در گوشتون می شنوید یا صدایی که بعد از ضبط کردن می شنوید.

هممون شایدً اون لحظه … شنیدن صدای ضبط شده مون واسه اولین بار رو تجربه کرده ایم. «اونه! این منم؟ امکان نداره!» اینا شایدً فقط چند کلمه از صحبت هایی هستن که بعد از این تجربه از دهنتون خارج شده.

ولی اگه واقعیت رو بخواین، ضبط صوت دروغ نمی گوید! این دقیقاً صدای خودتونه. ولی به چه دلیل تا این اندازه با صدایی که در سرتون می شنوید فرق می کنه؟ بیشتر چیزی که ما می شنویم نتیجه انتقال هوا هستش. چیزایی که صدا ایجاد می کنه باعث ایجاد امواج صوتی می شه که از راه هوا منتقل می شن.

این امواج صوتی به گوش خارجی شما می رسد، از پرده گوشتون عبور کرده و از گوش میانی وارد بخش حلزونی گوش می شن که قسمتی پر از مایع در گوش داخلیه که این امواج صوتی رو واسه مغز ترجمه می کنه. ولی فقط از راه هوا نیس که صداها به گوش داخلی می رسند.

استخون ها و بافت های داخل سر هم می تونن امواج صوتی رو مستقیماً به بخش حلزونی منتقل کنن.

وقتی حرف می زنید، تارهای صوتی تون امواج صوتی ای ایجاد می کنن که از راه هوا به گوش داخلی تون می رسند. اما استخون ها و بافت های داخل سرتون هم این امواج صوتی رو مستقیما به بخش حلزونی گوش می رسونن، اینطوری صدایی که موقع حرف زدن در سرتون می شنوید نتیجه هر دو این روش های انتقاله.

وقتی صداتون رو روی ضبط صوت می شنوید، فقط اون رو به روش انتقال از راه هوا می شنوید. به خاطر اینکه اون قسمت از صدا که از راه های استخون ها و بافت های داخل سر منتقل می شه رو نمی شنوید، صدایی که روی دستگاه می شنوید متفاوت به نظرتون می رسد.

وقتی حرف می زنید و صدای خودتون رو داخل سرتون می شنوید، استخون ها و بافت های سرتون ارتعاشات با فرکانس های پایین تر رو تقویت می کنن. این یعنی صداتون معمولاً قوی تر و بم تر از چیزی که واقعاً هست به نظرتون می رسد.

واسه همینه که وقتی صدای ضبط شده تون رو می شنوید، به نظر بلندتر و نازک تر از چیزی که فکر می کنین به نظرتون می رسد.

اگه صدای ضبط شده تون به نظرتون خنده دار رسید نگران نباشین. همه این رو تجربه می کنن. فقط به این خاطر که به نظر شما خنده دار و متفاوت میاد به این معنی نیس که بقیه هم اون رو اونطور می شنوند. چیزی که شما الان شنیده اید چیزیه که اونا همیشه به عنوان صدای شما شنیده ان!

امتحان کنین!

واسه بامزه تر کردن این تجربه می تونید این کارا رو با دوستان یا اعضای خونواده تون امتحان کنین:

– صدای ضبط شده تون رو دوست دارین؟ اگه شمام مثل بقیه آدمها باشین، ممکنه اصلاً از صدای ضبط شده تون خوشتون نیاد. فکر می کنین واسه خواننده های معروف دنیا هم همینطوره؟ در اینترنت جستجو کنین تا ببینین نظر اونا درمورد صدای ضبط شده شون چیه. یافته هاتون رو واسه دوستان و اعضای خونواده تون تعریف کنین.

– یه خودکار و کاغذ وردارین و آهنگ مورد علاقه تون رو پخش کنین. با اون همخوانی کنین. هیمنطور که مشغول خوندن هستین، توصیفی از صدای خودتون که می شنوید یادداشت کنین. حالا یه وسیله ضبط صدا وردارین و دوباره همون آهنگ رو همخوانی کنین و اینبار صداتون رو ضبط کنین. وقتی تموم شد، صدای ضبط شده تون رو پخش کنین.

به نظرتون برابر میاد؟ یا توصیفی که از صدای اول نوشته اید به طور کاملً متفاوت با صدای ضبط شده تونه؟ چه فرق هایی داره؟

– واسه یه رقابت آماده اید؟ با وسایل ضبط صوت جور واجور صداتون رو ضبط کنین. مثلاً یه ضبط صوت قدیمی، گوشی موبایل، دوربین یا دستگاه های ضبط صدای دیجیتال. اونا رو با هم مقایسه کنین.

صداتون در همه اونا یه جوره؟ اگه اینطور نیس، چه فرق هایی با هم دارن؟ از دوستانتون بخواین اونا هم اینکار رو بکنن و ببینین اونا چه نظری درمورد صدای ضبط شده شون دارن!

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی مردمون چیه

Related articles

چرا فقیر هستیم و چگونه پولدار شویم؟

فقیر متولد شدن دست شما نیس اما اینکه فقیر زندگی کنین به طور کاملً انتخاب شماس و اگه از این وضعیت رضایت ندارین باید فکری واسه حل اون بکنین. به گزارش آلامتو به نقل از ماهنامه معیشت؛ نبود توانایی در مدیریت پولی و مالی مشکل اساسی خیلی از خونواده ها هستش. چرخه نادرست اقتصادی، هزینه […]

Learn More

چرا شبکه‌های اجتماعی اعتیاد آورند؟

چند سالیه که شبکه های اجتماعی در فهرست محبوب ترین سایت های اینترنتی قرار گرفته ان. میلیون ها نفر در سراسر جهان از هر فرصتی واسه به اشتراک گذاری اطلاعات مختلفی مثل متن، تصویر یا فیلم در این شبکه ها استفاده می کنن. این وسط تلفن های هوشمند هم زمینه رو واسه دسترسی راحت تر […]

Learn More

چرا سرماخوردگی ریشه کن نمیشود؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ پیشرفت علم باعث شده که بیماریایی مانند آبله ریشه کن شده و امید به زندگی زیاد شه. با وجود نتیجه های زیاد و بر خلاف درمان بعضی از کشنده ترین بیماریا، سرماخوردگی هنوز از بین نرفته. ما در این مقاله می خوایم به دلیل این مسئله بپردازیم. […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *