میدونید استرس چیه ؟ استرس واکنش طبیعی آدما در برابر فشار روانیه. همه ما در موقعیتای تهدیدآمیز یا فشارهای زندگی کم و بیش اون رو تجربه کردیم. واسه اینکه بیشتر با معنی استرس، نشونه های اون و راه های درمان اون آشنا شید، مقاله زیر رو بخونین.

 

خیلی از مردم هنگام روبرو شدن با مشکلات شغلی، قبل از امتحان دادن یا انجام تصمیمات حساس، عصبی و مضطرب می شن. این نوع از استرس که به وسیله فرد کنترل می شه، استرس طبیعیه.

اما اگه استرس به شکل ترس و نگرانی بیشتر از حد، غیرمنطقی و غیرقابل کنترل باشه و در زندگی روزمره شخص مشکل بسازه، یه جور مریضی روحی جدی حساب می شه. افراد گرفتار به مشکلات استرس، ترس، نگرانی، اندوه و پریشونی رو به طور همیشگی تجربه می کنن. اما با درمان اون، بیشتر افراد می تونن این احساسات رو مدیریت کرده و به زندگی عادی برگردند.انواع استرس

انواع مختلف استرس عبارتند از:

مشکل ترس

احساس وحشت یا ترس خیلی زیاد که یهو، بی اخطار و به شکل تکراری بروز می کنه. این حملات اضطرابی در شرایطی به وجود میاد که عامل باعث اون مشخص نیس. نشونه های دیگر این نوع استرس عبارتند از: تعریق، درد در ناحیه ی قفسه سینه، تپش قلب (ضربان بی نظم یا خیلی شدید) و احساس خفگی؛ طوری که مریض فکر می کنه دچار حمله قلبی شده.مشکل ترس اجتماعی (ترس از جامعه)

مشکل ترس اجتماعی یا ترس از جامعه، با احساس نگرانی شدید در موقعیتای اجتماعی شناخته می شه و پس ی ترس غیر منطقی از قضاوت بقیه، اشتباه کردن و مورد تمسخر واقع شدن به وجود میاد.ترسای خاص (فوبیا)

ترس پایدار، شدید و بی جا از یک موضوع یا موقعیتی خاص که باعث مشکل در زندگی روزمره می شه؛ مثلا ترس از ارتفاع یا پرواز. در این نوع استرس عامل حقیقی آسیب رسان وجود نداره و این ذهنه که دچار احساس خطر می شه. پس فرد از روبرو شدن با موقعیتا یا اشیائی که خطر کمی دارن یا اصلا خطرناک نیستن خودداری می کنه.

مشکل استرس گسترده

مطلب مرتبط :   اضطراب جدایی در کودکان؛ علائم و راه‌های درمان آن

مشکل استرس گسترده، یک نوع نگرانی و نا آرومی بیشتر از اندازهِ بی دلیلیه که به اتفاق و موقعیت خاصی وابسته نیس. این افراد به طور همیشگی منبعی واسه استرس دائم و نگرانی دارن و بی هیچ نشونه ای همیشه منتظر اتفاق اتفاقای بد هستن.

نشونه های استرس

گرچه استرس یک مریضی روانی و درونیه، اما علائم این مریضی در جسم هم بروز می کنه. نشونه های عمومی استرس عبارتند از:

 • احساس ترس، وحشت و بی قراری
 • مشکلات خواب
 • دستا و پاهای سرد و عرق کرده
 • کوتاه شدن عمق تنفس
 • تپش قلب
 • بی قراری و پریشونی
 • خشکی دهن
 • احساس سوزش و بی حسی در دست و پا
 • حالت تهوع
 • گرفتگی عضلات
 • سر گیجهعلل استرس

دلیل اصلی بروز استرس هنوز معلوم نیس؛ ولی چیزی که روشنه اینه که دلیل استرس مثل بقیه انواع مریضیای ذهنی، عیب شخصیتی، ضعف شخصی یا تربیت نادرست نیس.

تحقیقات دانشمندان در مورد ی مریضیای ذهنی مشخص کرده که مشکلات استرس تحت اثر مجموعه عواملی هم چون تغییرات در مغز و استرسای محیطی به وجود بین.

تحقیقات نشون دادن که استرسای شدید یا دراز مدت بر سلولای اعصاب مغز اثر می ذاره. استرس، مدار منتقل کننده اطلاعات از یک ناحیه مغز به بخشای دیگر رو پریشون می سازه و افراد گرفتار در بعضی از قسمتای مغز دچار تغییرات ساختاری می شن.

از دیگر عوامل مهم مشکلات استرس، زمینه ارثی و ژنتیکه و احتمال ابتلای افرادِ دارای سابقه مشکل اضطرابی در خونواده، نسبت به بقیه بیشتره. استرس هم مثل مریضیای قلبی، سرطان و … از راه DNA منتقل می شه؛ هر چند تا امروز ژن خاصی که مسبب بروز استرس باشه شناخته نشده و مثل اینکه که چندین ژن در رفت و امد با هم باعث بروز این مشکل می شن.

طبق تحقیقات انجام شده عوامل محیطی مثل ضربه های روحی و آسیبای روانی هم باعث بروز استرس در افراد دارای زمینه ارثی می شه.

روند تشخیص مشکلات استرس

در صورت وجود نشونه های استرس در مریض، قبل از تشخیص مشکلات استرس، باید معاینات دقیق پزشکی انجام گیرد. چون بعضی وقتا استرس به دلیل مریضی دیگری بوده که اول باید اونو درمان کرد. تشخیص دکتر با توجه به اظهارات مریض از شدت و طول زمان نشونها، عواملی که در زندگی روزمره باعث بروز علائم می شه و هم اینجور مشاهده ی حالتا و رفتار بیماره. در صورتی که دکتر دلیل دیگری واسه نشونه های اضطرابی پیدا نکنه مریض رو به روان دکتر یا روان شناس برگشت می ده.

مطلب مرتبط :   مقاله تاثیر IT در آموزش -میزان پیشرفت تحصیلی و فعالیت های آموزشیدرمان

خوشبختانه درزمان بیست سال ی گذشته پیشرفتای زیادی در درمان مریضیای ذهنی حاصل شده.

با توجه به نوع استرس یک یا ترکیبی از روشای درمانی زیر استفاده کرده می شه.

دارو درمانی

در این نوع درمان از داروها واسه کم کردن علائم استرس مریض استفاده می شه. این داروها شامل گروه بزرگی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج خاص، دوز پایینی از داروهای ضد دیوونگی و دیگر داروهای کم کننده ی اضطرابه.

روان درمانی

روان درمانی مراحل ایه که در اون روان شناس یا روان کاو از راه صحبت با مریض ریشه ی استرس رو پیدا کرده و راه های کسب آرامش رو به مریض یاد می ده؛ پس بدن فرد قادر هستش با عوامل نا آرومی زا مقابله کنه.

درمان رفتاری-شناختی

درمان رفتاری-شناختی از مؤثرترین شکلای روان درمانیه. از اونجا که عوامل به وجود آورنده ی استرس در خود فرد و افکار اون هست؛ در این روش روان کاو یا روان شناس به مریض آموزش می ده تا اون دسته از الگوهای فکری و رفتاری اش رو که باعث استرس می شه، عوض کنه.

تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی

با اینکه بیشتر مبتلایان به مشکلات اضطرابی به درمان های دارویی و روانی نیاز دارن؛ اما ایجاد تغییر در روش زندگی می تونه روند بهبود رو سریع تر کنه.

استفاده از فنون آرامش و روشای تن آرامی

از اونجا که بین ذهن و جسم رابطه تنگاتنگی هست؛ استفاده از روشای آروم سازی جسم و از بین بردن نا آرومی و انقباضات عضلات، موجب آرامش ذهن می شه.مشکلات استرس قابل پیشگیری هستن؟

مشکلات استرس قابل پیشگیری نیستن؛ ولی راه کارایی واسه کنترل یا کاهش علائم مریضی هست.

مثلا قطع کردن یا کم کردن مصرف اجناس دارای کافئین مثل قهوه، چای، نوشابه، نوشیدنیای انرژی زا و شکلات؛ مراجعه به دکتر در صورت احساس استرسِ بی دلیل و مشورت با دکتر قبل از مصرف هرگونه دارو یا گیاهان دارویی. خیلی از داروهای شیمیایی می تونن این مریضی رو افزایش دن.

برگرفته از: m.webmd.com

Comments (0):

Write a comment: