چکار کنیم که پیش دبستانی ها هم بتوانند کتاب بخوانند !

کتاب هایی انتخاب کنین که کودکتون رو به رقابت می کشوند و به پیشرفت بیشتر مهارت های اون کمک می کنه. کتاب های الفبا، کتاب های شمارش اعداد یا کتاب هایی که لغات جدید آموزش میدن هم خوبه.

 

با این روش بچه پیش دبستانی شما می تونه کتاب بخونه !

 

 

با اینکه اشکان کوچولو هنوز خوندن و نوشتن یاد نگرفته اما وقت زیادی رو هر روز صرف نگاه کردن به کتاب ها، ورق زدن اونا و تماشای عکس های جور واجور می کنه. خطوطی از کتاب رو که با خوندن هزار باره والدینش حفظ کرده رو واسه خود بلند می خواند. حتی واسه خود داستان سازی هم می کنه و اینا فقط نشون دهنده یه چیزه: اون کم کم به یه کتاب خوان تبدیل می شه.

رفتن به مدرسه و کتاب خوندن

بچه های پیش دبستانی چیزای خیلی زیادی نسبت به وقتی که نوپا بودن بلد هستن. البته نمی تونن به تنهایی از پس خوندن کتاب برآیند اما اگه زیاد واسه اونا کتاب خونده شده باشه، چند نکته درمورد کتاب خوندن می دانند:

•    اونا می دانند که کتاب از اول به آخر خونده می شه.

•    عکس ها باید سمت چپ و بالا باشن.

•    خوندن از راست به چپه.

•    زبون کتاب ها ممکنه فرق کنه.

•    کلمات صداهای مختلفی در خود دارن.

•    بعضی از کلمات آشنا و بعضی ناآشنا هستن.

همه اینا مهارت های فوری زبون هستن—پایه و اساسی که واسه خوندن جداگونه به اونا نیاز دارن.

چیجوری می تونید پرورش بیشتر این مهارت ها رو در بچتون تشویق کنین؟

فقط باید بلند بلند کتاب بخونین.

اینکه کتاب های مختلفی رو واسه بلند خوندن انتخاب کنین، دایره لغات بچتون رو گسترده تر می کنه و به اون کمک می کنه درمورد موضوعات جور واجور یاد بگیره و بفهمه که داستان ها ساختاربندی دارن و شخصیت های داستان در اون چه نقشی دارن.

بچتون این چیزها رو هم یاد می گیره:

•    متن، کلماتی نوشته شده هستن.

•    حروف، با یه ترتیب خاص کلمات رو به وجود می بیارن.

•    بین کلمات فاصله هست.

فهمیدن این نکات پایه به بچه ها موقع شروع خوندن دروس اصلی در مدرسه کمک می کنه.

چه زمان و چیجوری بخونین

بچه های زیادی در این سن بالاتر از دنیای کوچیک خونه، مهدکودک یا پیش دبستانی خود می روند. ممکنه حتی در کلاس ها و درس های جور واجور شرکت کنن. وقتی که صرف بلند خوندن کتاب می شه می تونه فرصتی واسه با هم بودن باشه.

تلاش کنین هر روز وقتی رو واسه با هم کتاب خوندن اختصاص بدید. قبل از خواب زمان زیادی خوبیه، همینطور اوقات بیکاری دیگه مثل اول صبح یا بعد از غذا. بچتون از خوابیدن در آغوش شما و شنیدن صداتون لذت میبره.

بچه های بین ۳ تا ۵ سال خیلی دوست دارن چیزایی که می دانند رو نشون بدن و تشویق شن. تلاش کنین کتاب هایی با داستان هایی ساده و متن های تکرارشونده که بچتون قادر به درک و یادگیری و حفظ اونا باشه انتخاب کنین. بچتون رو تشویق کنین که براتون بخونه و تلاش اون رو تشویق کنین.

در زیر به چند نکته دیگه اشاره می کنیم:

•بله، باید یه کتاب رو میلیون ها بار بخونین و تلاش کنین صداتون خسته کننده نباشه. بچتون با هر بار خوندن در مهارت های زیادی استاد می شه.

• وقتی به یه کتاب جدید نگاه می کنین، اول اون رو معرفی کنین. به جلد کتاب نگاه کنین و بگوییدکه موضوع اون چه می تونه باشه. اسم نویسنده رو هم بگید.

•از بچتون سوال کنین که یه شخصیت خاص به چه دلیل اون عمل خاص رو انجام داده.

•از بچتون سوال کنین که از کدوم قسمت کتاب بیشتر خوشش آمده و به چه دلیل.

•درمورد قسمت های جور واجور کتاب با اون حرف بزنین

اینکه کتاب چیجوری شروع شده؟

در وسط داستان چه اتفاقی افتاده؟

نظر بچتون درمورد پایان کتاب چی بوده؟

•انگشتتون رو موقع خوندن زیر کلمات بکشین تا بین چیزی که می خونید و متن رابطه بسازین.

•وقتی به خط های تکراری و آشنای کتاب عادت کردین، اجازه بدین که بچتون اونا رو تموم کنه.

•از بچتون بخواین که به سمت حروف و کلماتی که می شناسد اشاره کنه. شمام می تونید به سمت کلمات اشاره کنین و به آرومی اونا رو بخونین.

اما حتی وقتی از بچتون سوالات پیچیده تری می پرسید هم هدف اصلیتون باید لذت بردن و تفریح کردن با کتاب خوانی باشه. کتاب خوندن رو واسه بچتون تبدیل به یه امتحانی که باید در اون قبول شه نکنین. به تصاویر کتاب نگاه کنین، با هم کلمات جانشین بسازین و تا می تونید تفریح کنین.

هم اینکه یادتون باشه که واسه بچه های جور واجور کتاب خوندن زمان متفاوتی داره. بعضی از بچه ها زودتر از بقیه عاشق کتاب می شن. پس اگه به نظر می رسد بچتون خیلی به کتاب علاقه ای نشون نمی دهد، بازم به خوندن واسه اون ادامه بدید و به اون نشون بدید که چقدر کار جالبی می تونه باشه.

بهترین کتابای مخصوص کودکان این سن

بچه های پیش دبستانی عاشق کتاب هایی هستن که داستان داشته باشه؛ هم اینکه اونا از ورق زدن کتاب های عکس دار واقعاً لذت می برند، به خاطر همین هرچه کتابی عکس های بیشتری داشته باشه واسه این سن مناسب تره. به خوندن کتاب هایی که متن های قابل پیش بینی و کلمات آشنا دارن ادامه بدید اما کتاب هایی که لغات سخت تر و داستان های پیچیده تری دارن رو هم در برنامه کتاب خوانی خود بذارین.  تلاش کنین کتاب های چندفصلی جفت و جور کنین که خوندن یه کتاب بیشتر از چند جلسه طول بکشه.

بچه ها بسیار کنجکاو هستن و دوست دارن کتاب هایی درمورد بچه های دیگه که مثل اونا هستن و مثل اونا رفتار می کنن رو بخونن اما داستان هایی درمورد بچه هایی که در محل های متفاوت زندگی می کنن و کارای متفاوت تری نسبت به اونا انجام میدن هم بشنون. حیوانات سخن گو و پری ها هم واسه گسترده تر کردن تخیلات اونا خوبه.

با خوندن کتابی درمورد کاری که بچتون یاد گرفته (مثل شوت کردن توپ فوتبال، کشیدن یه نقاشی)، حس مثبت رو  در اون تقویت کنین. و کتاب هایی انتخاب کنین که کودکتون رو به رقابت می کشوند و به پیشرفت بیشتر مهارت های اون کمک می کنه. کتاب های الفبا، کتاب های شمارش اعداد یا کتاب هایی که لغات جدید آموزش میدن هم خوبه.

کتاب هایی درمورد رفتن به مدرسه مخصوصاً وقتی بچه ها وارد مهدکودک یا پیش دبستانی شده ان انتخاب های عالی هستن، همینطور کتاب هایی درمورد دوستیابی.

کتاب های غیرداستانی درمورد یه موضوع خاص که موردعلاقه بچتون باشه انتخاب کنین مثلاً جغدها، اقیانوس، ماه مخصوصاً اگه تصاویر زیبایی داشته باشن. و شعر رو یادتون نره بچه های پیش دبستانی عشق شعرهای قافیه دار هستن. این گروه سنی شروع به فهمیدن و لذت بردن از لطیفه ها کرده، به خاطر همین شعرهای احمقانه و خنده دار انتخاب خوبی واسه اونا به حساب می رود.

کتاب های تصویری بدون متن که از راه عکس مفاهیم رو میرسونه هم لازمه. وقتی هر دو شما چندین بار یه کتاب بی متن رو مرور کردین، بچتون دیگه می تونه کم کم واسه اون داستان بگه. حتی ممکنه فهمیده باشین که واسه عروسک ها یا حیواناتش اون داستان رو تعریف می کنه.

می تونید کتاب های ساخت خودتون رو هم امتحان کنین آلبوم های عکس واسه بچه ها خیلی باحال هستن. وقتی بچتون نقاشی می کشد از اون سوال کنین که نقاشی اون چیه، واسه اونا اسم بذارین و بعد اونا رو تو یه کتاب جمع کنین و به همراه هم بخونین. حتی می تونید با هم جلد هم واسه کتاب هاتون درست کنین تا عمر بیشتری داشته باشن.

کتاب تنها چیزی نیس که بچتون از خوندن اون لذت می برد .مجلات یا کاتالوگ های پُرعکس هم می تونه واسه اون باحال باشه. هم اینکه می تونید از کسائیکه بچتون دوستشون داره بخواین که واسه اون نامه بنویسن یا کارت پستال بفرستن. اونا رو درکنار هم بخونین و بعد تو یه جعبه مخصوص نگه دارین تا بعدا دوباره اونا رو نگاه کنه.

راه های دیگه واسه تشویق بچه ها به کتاب خوانی

زمان کتاب خوانی تنها فرصت واسه بچتون واسه وقت گذروندن با کتاب ها نیس.بچه های پیش دبستانی دوست دارن خودشون کتاب هاشون رو انتخاب کنن و به اونا نگاه کنن. کتاب ها رو براشون تو یه سبد مخصوص روی زمین یا یه طبقه کوتاه بذارین تا بتونه خیلی راحت به اونا دسترسی داشته باشه و خودش به تنهایی به اونا نگاه کنه. در ماشین هم همیشه چند کتاب داشته باشین و در کیفتون هم همیشه کتاب داشته باشین تا در جاهایی مثل سالن انتظار دکترها یا ایستادن در صف از اونا استفاده کنه.

با قرار دادن یه چراغ مطالعه کنار تخت بچتون می تونید کتاب خوندن به تنهایی رو در اون تشویق کنین تا بچتون قبل از خواب نگاهی به کتاب های موردعلاقه اش بندازه.

از همه اینا مهمتر: یادتون باشه که بچتون شما رو مشغول کتاب خوندن ببینه تا اون هم به کتاب خوندن علاقه مند شه. تلویزیون رو خاموش کنین، یه کتاب وردارین و بخونین تا بچتون ببینه و دوست داشته باشه به شما ملحق شه.

 

 

جمع آوری : آلامتو