چرا هلندی‌ها قدبلندترین ملت دنیا هستند؟

در صد و پنجاه سال گذشته متوسط قد یه مرد هلندی بیست سانتی متر زیاد شده اما در مقایسه، در همین مدت متوسط قد یه مرد آمریکایی شش سانتی متر بیشتر شده.

متوسط قد مردان هلندی حالا ۱۸۴ و متوسط قد زنان هلندی ۱۷۱ سانتی متره در حالیکه دویست سال پیش اونا به کوتاه قدی معروف بودن.

آمریکایی ها مدتها طولانی بلندقدترین ملت دنیا بودن، در قرن هجدهم آمریکاییا بطور متوسط ۵ تا ۸ سانتی متر از هلندیا بلندقدتر بودن.

اما تقریبا از اواسط قرن بیستم اونا در مسابقه قد نه فقط از هلندی ها بلکه از دیگر کشورای اروپای شمالی مثل دانمارک و سوئد و نروژ هم عقب افتادن هر چند که عقب افتادن در رشد طولی رو با پیشرفت در رشد عرضی جبران کردن و حالا از بقیه چاق تر هستن.

چه اتفاقی در این مدت افتاده؟ محققان مدتهاس به دنبال جواب این سوال هستن.

یکی از عادی ترین جواب ها تغذیه س، تغذیه پرکالری پر از گوشت و لبنیات. هلند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان لبنیات در دنیاست.

اما این مطمئنا نمی تونه تنها دلیل باشه، دگیر کشورای اروپایی هم در دو قرن گذشته از نظر تغذیه و سطح زندگی رشد کرده ان اما شهروندانشان مثل هلندی ها سر به آسمون نمی سایند.

جواب دیگه ژنتیکه. تردیدی نیس که بلندی قد وراثتیه و تا الان حدود ۱۸۰ ژن شناخته شده ان که در اندازه قد نقش دارن.

علاوه بر این تحقیقات ژنتیکی نشون داده ان که هلندی ها توانایی ژنتیکی زیادی واسه قد بلندی دارن. اما موضوع اینه که با ژنتیک نمی توان سرعت افزایش قد هلندی ها رو توضیح داد.

دکتر گرت استالپ متخصص سلامت جمعیت در دانشکده بهداشت و طب حاره ای لندن یکی از کسانیه که در مجموعه های هلند به دنبال جواب متفاوتی گشته.

بررسی زندگی نزدیک به چهل هزار هلندی که بین سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۶۷ در شمال هلند زندگی کرده ان و پدر و مادرشون هم هلندی بود نشون داد که مردان بلندقدتر بیشتر بچه دار شده ان با اینکه این مردان معمولا در سن بالاتری بچه دار شده ان.

زنان قدبلند هلندی به اندازه مردان در بچه بیاری موفق نبوده ان، عوضش اونا که قامتی متوسط داشتن بیشتر از هموطنان کوتاه یا بلندقدترشان بچه دار شده ان، کارشناسان می می گن شاید به خاطر این که واسه زنان بلندقد پیدا کردن زوج سخت تره.

اما بر عکس، در آمریکا بین سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۰، مردانی که قامتی متوسط داشتن بیشتر از مردان بلندقد و کوتاه قد و زنان کوتاه قدتر بیشتر از بقیه زنان بچه دار شدن.

از این رو دکتر ستالپ انتخاب طبیعی رو به عنوان توضیح قدبلندی هلندی ها مطرح کرده.

هلندی های قدبلندتر فرزندان بیشتری دارن و از این رو بیشتر ژن های خود رو به نسل های بعدی منتقل می کنن اما در آمریکا بر عکسه.

محققان می گن این نشون می دهد هنوز در قرن بیست و یکم انتخاب طبیعی در تغییر ویژگی های جمعیتی آدم نقش داره.

اما در آمریکا انتخاب طبیعی در جهت عکس عوامل محیطی مثل تغذیه حرکت می کنه و در هلند با اونم جهته.

انتخاب طبیعی روندی کم کم و محصول تعامل موجود زنده با عوامل و شرایط محیطی واسه تولید مثل موفق تر، و واسه به جا گذاشتن نسلیه که امکان باقی موندن و امکان تولید مثل بیشتری داشته باشه. اینطوری بعضی اخلاق های ژنتیکی شایعتر یا کم پیدا تر می شن.

داروین در کنار این نظریه، دو نظریه دیگه رو هم مطرح کرد، انتخاب جنسی و انتحاب باروری.

براساس انتخاب باروری، فنوتیپ هایی (رُخ کرد) که باعث افزایش تعداد فرزندان شن کم کم در جمعیت گسترش بیشتری پیدا می کنن.

انتحاب جنسی هم به این اشاره داره که اخلاق های آدمایی که در جفت یابی و تولیدمثل موفق ترن در جمعیت بیشتر می شه.

پس شاید در آمریکا زنان کوتاه قد در جلب توجه مردان آمریکایی موفق ترن و در هلند مردان بلندقد بیشتر دل زنان رو می ربایند. به چه دلیل اینطوریه؟

جواب این سوال نه دقیقا روشنه نه آسون. دکتر استالپ می گوید فقط می تونه با حدس و فکر به اون جواب دهد.

شاید مردان بلندقد در هلند درآمد و سلامت و موقعیت اجتماعی بهتری دارن.

از طرف دیگه افراد معمولا بیشتر جذب کسائی می شن که خیلی با اونا فرق قد نداشته باشن، شاید مردان قدبلند آمریکایی در جلب نظر زنان کوتاه قد که بیشتر بچه می بیارن، به دلیل این فرق قد، ناموفق تر از مردان متوسط القامت هستن.

در آخر دکتر استالپ حدس می زند که این مزیت قد هلندی ها دائمی نباشه. در طبیعت معمولا یه ویژگی یا اخلاق در چند نسل غلبه پیدا می کنه، یه مدت همین وضعیت باقی می موند و بعد روند عکس غلبه پیدا می کنه.

شاید چند نسل بعد، از نظر بلندی قد، ملتی دیگه جای هلندی ها رو بگیره.

واسه افزایش قد کودکان چه کنیم؟

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

افزایش قد فرارو

Related articles

چطوری راحت بخوابم؟ ۱۰ راه خوابیدن

داشتن یه خواب آروم حق همه س اما بعضی وقتا خوابیدن بدون دردسر به بزرگترین کابوس ما تبدیل شده و باید هرچه سریعتر راه حلی واسه رفع اون پیدا کنیم. به گزارش آلامتو و به نقل از دیجی رو؛ بیشتر افراد بهتر می دونن که خوابی آروم و سنگین داشته باشن. اما خیلی از ما […]

Learn More

چرا زی‌زی‌گولو این‌قدر محبوب بود؟

کم تر کارگردانی رو می توان سراغ گرفت که واسه همه اقشار سنی، کودک، نوجوون و بزرگسال، تا این حد محبوب باشه. «مرضیه برومند»، کارگردان، بازیگر و عروسک گردان پیش کسوت رو اگه بزرگ ترها، با سریال های «آرایشگاه قشنگتر»، « خودروی تهران ۱۱»، «هتل» و … می شناسن، کودکان هم با کارای عروسکی «مدرسه […]

Learn More

چرا زنان لباس جذاب می پوشند؟

به چه دلیل بعضی خانوم ها لباس های  جذاب می پوشند، بدنشون رو نمایان می کنن اما وقتی مردی به اونا نگاه می کنه عصبانی می شن؟ به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ این شاید سوال خیلی از شما آقایون باشه. در مصاحبه ای نظر خانوم ها رو دراین باره جویا شدیم. جواب یکی […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *