چرا مردان هندی زن دوم می‌گیرند؟

کشور پرجمعیت هند خشک و کم آبه. خیلی از مردان دهاتی هندی در مناطق خشک واسه حل این مشکل روش عجیبی دارن. بیشتر این مردان دو یا سه زن دارن تا افراد بیشتری در کار آبرسانی به اون ها کمک کنن!

مجله مهر: زنان هندی مجبورند هر روز واسه تامین آب لازم کشاورزی و هم اینکه مصرفی خونواده، مسیرهای طولانی رو تا منبع آب طی کرده و اون رو در خمره های بزرگ روی سرشون تا محل زندگی خود حمل کنن. زندگی در روستاهای کم آب هند بسیار سخته. مردان این روستاها بیشتر به کار کشاورزی و دامداری مشغول هستد و زنان هم کار خونه رو انجام میدن و به کودکان رسیدگی می کنن؛ پس لازمه که یه نفر هر روز کیلومترها راه بره و خود رو به منبع آب برسونه و واسه خونواده آب بیاره و این کار رو هشت ماه دائمی که نشانی از بارندگی نیس، انجام بده. به خاطر همین، چندهمسری در این مناطق چیزی غیرعادی نیس. البته همسران این زنان، فقط از زن اول خود بچه دار می شن؛ چون که جمعیت بیشتر، آب بیشتر می خواهد و این خود مشکل زاست؛ پس بقیه زن ها فقط واسه حل مشکل بی آبی اختیار می شن. این زنان در ازای داشتن سقفی بر سر خود یا موقعیت اجتماعی همسر حاضر می شن با این مردان ازدواج کنن و عنوان «زنان آب» رو بگیرن.

البته پیدا کردن زنی که مایل بشه زن آب شه، سخته؛ چون هیچ خونواده ای دوست نداره دخترش رو به مردی در سرزمین های کم آب شوهر بده؛ مخصوصا اگه خود اون خونواده در منطقه ای پرآب زندگی کنه. به خاطر همین اکثرا مردهای روستاهای خشک و کم آب با دختران روستای خود یا روستاهای کم آب دیگه ازدواج می کنن. هرچند بیشتر این دختران هم زیر بار این وظیفه سخت نمی روند و بیشتر زنان آب کسائی هستن که یا از همسر قبلی خود جدا شده ان یا بیوه هستن. غیر از وظیفه آبرسانی، زنان آب مجبورند که اوامر زن اول مثل مراقبت از کودکان، دوشیدن گاوها و آشپزی رو هم اطاعت کنن. اون ها هم اینکه باید قبول کنن که سهمی در ارثیه و اموال خانوادگی نداشته باشن.

زنان آب هر روز باید در هوای گرم و زیر آفتاب سوزان هند تقریبا ۳ کیلومتر تا منبع آب پیاده روی کنن و حدود ۱۰۰ لیتر آب بیارن. تماشای منظره ای که تعداد خیلی از زنان در هوای ۴۰ درجه ای واسه آب آوردن به جاده زده ان، صحنه عادی در هند به حساب میاد. همین کار سخت، زنان آب رو کم کم فرسوده و ازکارافتاده می کنه؛ پس مردها وقتی می فهمن که زن آب دیگه توانایی اولیه خود رو نداره، به فکر زن سوم می افتن.

یکی از روستاهای کم آب هند «دنگانمال» است که در ۱۵۰ کیلومتری بمبئی قرار داره. هر پنج روز یه بار تانکر آبی با هزار لیتر آب به این داهات میاد و این به این معناست که زنان آب می تونن راه کمتری رو برن و به خاطر همین هر بار صف های طولانی اطرف این تانکر تشکیل می شه و هر زن تلاش می کنه که آب بیشتری واسه خود برداره. به این خاطر اکثرا میون این زن ها کتک کاری رخ می هد و با کشیدن مو، کتک زدن و هل دادن همدیگه تلاش می کنن سهم خود رو از آب بیشتر کنن.

زنان آب این داهات امیدوارن که دخترانشون مانند اون ها زندگی سختی نداشته باشن؛ اگه در آخر دولت بزاره از لوله هایی که از کنار این داهات می گذره، به این داهات هم آبرسانی شه.

خارج کردن ۴۰ چاقو از معده یه مریض!+عکس

گرمای هوا خیابون های هند رو ذوب کرد!+عکس

noindex اخبار هند خبرگزاری مهر مطالب باحال روز