چرا عرق سوز می شویم؟

عرق سوز شدن که نام علمی اون «میلیاریا» است وقتی روی میده که مجرای خروج عرق بسته می شه و عرق بدن نمی تونه به سطح پوست برسه. به خاطر همین عرق در زیر پوست می مونه و التهابی ناچیز بوجود میاره. البته در مناطق دارای آب وهوای مرطوب و به خصوص در فصل تابستون عرق سوز شدن در میان افراد شایع تر می شه.

کلا و در همه افراد با هر سن یا جنسیتی، جریان هوا در مناطقی از بدن مانند چینای گردن، زیر بغل یا کشاله ران که پوست به پوست مالیده می شه، کمه و عرق نمی تونه تبخیر شه. عوامل دیگری هم باعث بسته شدن غدد عرق و در نتیجه عرق سوزشدن می شن. مثلا، استفاده زیاد از کرما و لوسیونا که موجب بسته شدن مجرای خروج عرق می شه، زیاد لباس پوشیدن به خصوص در فصل زمستون که افراد زیاد می پوشند و پوشیدن لباس تنگ هم مانع تبخیر عرق از سطح پوست می شه.

اگه غدد عرق، عفونی شن عرق سوز شدن به این راحتی دست از سر شما برنخواهد داشت و نیاز به درمان دارویی داره. درد، افزایش ورم و قرمزی پوست علائم عفونت هستن که به دلیل تجمع باکتریا در غدد عرق، به وجود میاد.

پزشکان واسه تشخیص عرق سوز به معاینه بدنی فرد می پردازن چون هنگام تعریق یا حضور در هوای گرم، در چینای پوستی و مناطقی که لباس زیادی اونا رو پوشونده، بثورات پوستی عرق سوز به وجود میان.

واسه پیشگیری از عرق سوز شدن باید پوست رو در برابر جریان هوا بذارین. با این کار، غدد عرق کمتر بسته می شن. هم اینکه پوشیدن لباسای گشاد و نخی، تمیز نگه داشتن پوست و حموم کردن مرتب، به کار گیری دستگاه های تهویه هوا واسه خنک کردن پوست ، مصرف لوسیون کالامین و به کار گیری کرمای ویتامین A و C واسه درمان عرق سوز مفیدن و به عنوان درمانای خونگی عرق سوز کاربرد دارن.

شاید سوال کنین به چه دلیل نوزادان زیاد عرق سوز می شن؟ عرق بدن نوزاد نمی تونه خوب از پوست خارج شه چون غدد عرق در نوزادان هنوز کامل نشده ان. اگه نوزاد قنداق شه، لباس زیادی بپوشد، در برابر هوای گرم قرار بگیره یا تب داشته باشه، احتمال عرق سوز شدن اون زیاد می شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

روزنامه هفت صبح

Related articles

چرا هنگام عصبانیت باید سکوت کنیم؟

جر و بحث با عصبانیت چه با رئیس تون باشه و چه با همسرتون نتیجه ای وحشتناک داره پس تلاش کنین از اون دوری کنین. به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ ما در اینجور شرایطی نباید با بقیه دعوا داشته باشیم. تقریبا همه می دونن که این کار، کار درستیه. اما بعضی وقتا، […]

Learn More

چند راهکار ساده اما مفید برای ترک سیگار

  اگه همیشه” به ترک سیگار فکر می کنین و می خواید سیگار کشیدن رو ترک کنین با به کار گیری این روش های ساده ، قدم اول رو وردارین. یه تاریخ مشخص واسه ترک مشخص کنین : اولین قدم اینه که یه تاریخ مشخص کنین و از اون تاریخ به بعد سیگار کشیدن رو […]

Learn More

چرا دهه شصتی‌ها معروف شدند به نسل سوخته؟

دختران و پسران دهه ۶۰ ویژگیای خاصی دارن، که اونا رو بیشتر از دهه های دیگه معروف کرده. جوانان امروز و کودکان دیروز ،دهه شصتیایی که به قول خودشون نسل سوخته جامعه ایرونی به حساب میان و از همه چیز و همه کس ناراضی و شاکی هستن اما به چه دلیل ؟ نارضایتی اونا درسته؟ […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *