اعتمادبه نفس خود رو از دست میدن و اسیر شدن در چرخه کاهش اعتمادبه نفس، باعث کارکرد ضعیف در هر رقابتی می شه و نجات از این مرحله واقعا کار سختیه. درمقابل، ورزشکاران با اعتمادبه نفس واقعی علی رقم هر شرایطی که ممکنه واسه شون پیش بیاد، اعتمادبه نفس خود رو حفظ می کنن و به هر دری میزنن تا شرایط رو به نفع خود تغییر دن و به سطح ایده آل برسن. دوستان عزیزم، تموم ورزشکاران ممکنه در زمان ورزش حرفه ای خود رقابتایی رو تجربه کنن که در اونا کارکرد مطلوبی نداشتن. همه ما ممکنه در زندگی زمونه ای رو از سر بگذرانیم که کارکرد مناسبی در مقابل اتفاقات زندگی نداشته باشیم، اما رقابت اعتمادبه نفس یعنی همین؛ یعنی این مرحله رو طی کنیم، اعتمادبه نفس مون رو از دست ندیم و دوباره به شرایط ایده آل برسیم.

رقابت اعتماد به نفس مهارتیه که مثل هر مهارت دیگری میشه اونو تقویت کرد. یاد بگیرین که هنگام بروز شرایط سخت و موقعیتای سخت جوابای مثبتی در مقابل رقابت اعتمادبه نفس داشته باشین.

واسه تسلط بر رقابت اعتماد به نفس چندین راه حل کلیدی هست و اولین حرکت اینه که از این رقابت فرار نکنین. هرچه سریع تر منطقه امن ذهنی خود رو ترک کنین وگرنه هیچ وقت پیروز نمی شید. وقتی موفق شدید که در روبرو شدن با رقابت اعتماد به نفس فرار رو برقرار ترجیح ندین، به این فکر کنین که چیجوری می تونین از این تهدید فرصتی واسه تبدیل شدن به یک ورزشکار بهتر بسازید. دوستان عزیزم شما باید قبول کنین که درگیر شدن با اینطور رقابتا چه در ورزش و چه در زندگی، نقشی لازم در تکامل ما اجرا می کنه. همه موقعیتای سخت در اول امر ما رو ناراحت می کنن چون مشکل هستن، اما کم کم می تونیم واسه شون راه حل پیدا کنیم و به پیشرفت برسیم.

مطلب مرتبط :   دانلود متن کامل فایل پایان نامه های کارشناسی ارشد- قسمت 22

اینجا روشای آسون ای رو واسه تقویت خود در رویارویی با رقابت اعتماد به نفس با هم مرور می کنیم:

  • به دنبال هر رقابت احتمالی در آموزش و رقابت باشین؛
  • آمادگی لازم رو واسه پاسخگویی به رقابتا به دست آورید؛
  • در روبرو شدن با مشکلات، مثبت اندیش و باانگیزه بمونین؛
  • بر چیزی که باید واسه شکست دادن رقابتا انجام بدین، تمرکز کنین؛
  • اشتباه کردن رو قبول کنین، ممکنه بی معطلی و به طور کامل موفق نشید؛
  • رقابتا رو به عنوان تجاربی ببینین که می تونین در آینده از اونا یادبگیرید؛

و درآخر «هیچوقت تسلیم نشید.»

به خاطر داشته باشین که هر کاری رو که بیشتر انجام بدین در اون به مهارت بیشتری خواهید رسید؛ پس بهتره که به جای ناامیدی و افکار منفی، امیدواری و مثبت اندیشی رو تمرین کنین و در اونا به مهارت برسین. مثبت اندیشی اعتمادبه نفس شما رو تقویت و موفقیت تون رو تضمین می کنه.

برگرفته از: psychologytoday


10000تومان


5000تومان

Comments (0):

Write a comment: