می 19, 2021

چه زمانی طلاق جایز است؟

Separation,چه وقتی طلاق خوبه

طلاق واسه هر کسی یه اتفاق بزرگ و سخت هستش اما زمانایی هست که گرفتن طلاق یه امر لازمه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ واسه بیان اینکه چه وقتی طلاق و جدایی چیزی حیاتیه، باید قبل از هر چیز به سطح مشکلات یه فرد و شرایط فرزندان توجه کرد.

کلا هدف در روانشناسی اینه که طلاق انجام نشه؛ اما اگه مشکلات به حدی برسه که مشاور یا روان شناس خونواده و افراد متخصص به این نتیجه برسن که جدایی راه حل بهتری واسه دو طرفه، اون وقت جدایی دوری ناپذیره.

اگه بخوایم شرایطی رو که در اون ها جدایی دوری ناپذیر محسوب می شه، برشماریم، می توان گفت در وضعیت های زیر می توان اقدامات مربوط به جدایی رو انجام داد:

  • همسرانی که از نظر مسائل جور واجور هماهنگ نیستن و شرایط خیلی سختی رو پشت سر می گذارن؛
  • وقتی که دور و بری ها فرد و بقیه هم دچار آزار و اذیت شن و واسه کارشناسان و مشاوران قطعی شه که اون ها قادر به زندگی در کنار همدیگه نیستن.

البته هیچوقت روان شناس مستقیما به زوجی که به اون مراجعه کرده ان، پیشنهاد جدایی و طلاق نمی دهد.

وقتی که جدایی صورت می گیرد، فرد آسیب هایی متحمل می شه که باید واسه رفع اون آسیب ها هم با متخصص در رابطه باشه. این جور مشاوره ها مانند مشاوره های قبل از ازدواج نیس و نیاز به مدت زمان بیشتری داره.

دو نفر فقط با تفکر و تصمیم خود یا تذکر والدین و دور و بریا شون نمی تونن واسه جدایی یا طلاق تصمیم بگیرن. این بزرگترین اشتباهیه که رخ می دهد و آثار جبران ناپذیری بر جای می گذارد.

وقتی که مشکلات در خونواده ای شروع می شه، کم کم به دور و بری ها هم منتقل می شه و این وسط، فرزندان اولین افراد آسیب دیده در خونواده حساب می شن.

این وسط باید توجه کرد که قبل و بعد از جدایی مقدماتی هست. اگه همسران دوستانه از هم جدا شن، اختلافات و تنش ها کم تره؛ اما وقتی که دو فرد تصمیم به جدایی می گیرند، تلاش در گفتن این تنش ها و اختلافات می کنن تا دلایل جدایی خود رو منطقی نشون بدن، پس اختلافات و تنش ها بالا می گیرد و به اون منجر می شه که بچه ها مسئولیت هایی رو قبول کنن که از حد سن وسال اون ها فراتره.

در این زمان اگه جدایی صورت بگیره، فرزندان دچار شکست و شکست شده و در تموم طول زندگی این یأس رو با خود به همراه دارن.

اون ها در ازدواج آینده خود دست به کارایی می زنند تا شرایط زندگی والدینشون رو تداعی کنن و این بار در این مقابله پیروز شده و احساس شکست و شکست خود رو بپوشونن؛ پس بیشتر زندگی این جور فرزندان طلاق هم دچار تنش های زیادیه.

این وسط، شرایط طلاق عاطفی و تصمیم به جدایی خیلی سخت تر و وضعیت اون خطرناک تره؛ چون که افراد پس از مدت ها دیگه قادر به تحمل اون زندگی که سال ها یا ماه هاست دچار جدایی عاطفی شده، نیستن، اما به خاطر فرزندان تصمیم به ادامه زندگی سردی می گیرند که مشکلات بیشتری رو واسه فرزندان به همراه داره.

در این فضای تنش آلود، بچه ها با مشکلات بیشتری روبه رو هستن. اگه این جور خونواده ها واسه حل وفصل مشکل خود از متخصص کمک نگیرند، دچار مشکلات بسیار زیاد ای می شن که در آینده بچه هاشون بسیار مؤثره.

فرزندان این جور خونواده ها پس از یه مدت که متوجه می شن، پدر یا مادرشون به خاطر اون ها مجبور به ادامه زندگی با هم شده ان، دچار احساس گناه شده و مرتب دچار عذاب وجدان هستن و زندگی بسیار سختی رو پیش رو دارن و اون رو در طول زندگی آیندهٔ خود مرتب می بیننن.

پس از جدایی، شرایط فرزندان بیشتر اهمیت داره؛ پس باید بچه ها رو قبل از جدایی آماده کرد و دست از زندگی با جدایی عاطفی برداشت. فرزندان قبل و پس از طلاق باید تحت مراقبت درمان گر خونواده یا روان شناس خونواده باشن تا در زندگی آینده خود دچار تنش و جدایی نشن.

وقتی که ادما از نظر عاطفی و اخلاقی قادر به ادامه زندگی با همدیگه نیستن، طلاق چیزی حیاتی محسوب می شه.

بعد از طلاق چه کنم و چیجوری زندگی کنم؟

راه تحمل سختیای بعد از طلاق

سپیده دانایی طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *