اکتبر 30, 2020

چمدان‌های مرموز سیاستمداران

در دنیای سیاست چمدون ها و کیف ها فقط وسیله مسافرت نیستن. اونا فقط اسناد پنهونی حمل نمی کنن؛ اونا حرف و حدیث و رمز و راز با خود حمل می کنن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: در جریان مذاکرات ژنو از باز کیف معروف مقامات بریتانیا در برابر دید رسانه ها قرار گرفت. چند روز قبل تر ماجرای کیفی که یکی از محافظان سید حسن نصرالله در دست داشت، مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود.

همون کیف معروف وزیر امور خارجه بریتانیا می تونست نشونه ای واسه توافق در ژنو ۳ باشه. یکی از کارمندان وزارت خارجه بریتانیا با کیف قرمز وارد فرودگاه ژنو شد. مقامات و به خصوص وزیران خارجه برتیانیا به طور سنتی اسناد و مدارکی که باید با خود جابجا کنن رو در این کیف حمل می کنن. می گن وزیران خارجه این کشور اسناد رو هم با خودنویسی به رنگ همین کیف امضا یا پاراف می کنن.

شهریور ماه امسال انتشار تصویری که این کیف رو روی میزی در قطار رهاشده نشون می دهد، دیوید کامروننخست وزیر انگلیس رو با دردسر مواجه کرد. دفترنخست وزیر بریتانیا تلاش کرد در بیانیه ای نشون بده که اسرار کشور دچار خطر نشده. روزنامه میرور با منتشر کردن این تصویر نوشته بود کیف معروف روی میز قطار بین سفر دیوید کامرون به اسکاتلند به حال خود خلاص شده. این روزنامه نوشت هرکی که محتویات این کیف مخصوص رو می خواند، می تونست از طرح های سری عملیات نظامی در سوریه یا جزئیات اختلاف نظر با روسیه خبردار شه. قبلاً مواردی از جا موندن لپ تاپ های مقامات انگلیسی در وسایل نقلیه عمومی گزارش شده.

کیف مشهور تاچر

مارگارت تاچر کیف دستی مشهوری داشت که به قیمت ۴۵۰ دلار خریده بود.  اون در سال ۲۰۰۰ گفته بود که این کیف چرمی مشکی تنها محل امن در دفترنخست وزیر بوده! این کیف مشهور تو یه حراجی به قیمت ۱۵۰ هزار دلار فروخته شد. فعل To Handbag هم  به خاطر چگونگی رفتار تاچر با وزرای کابینه اش مشهور شد و بخاطر این وارد فرهنگ لغات آکسفورد شد. نمایندگان حزب محافظه کار این فعل رو درباره رفتار تاچر با وزرا به کار بردن.این فعل الان به معنی حمله لفظی یا فیزیکی یه زن به کار می رود!  در سال ۱۹۸۲ واسه اولین بار یکی از نمایندگان مجلس در سخنرانی خود گفت: اون(تاچر) نمی تونه بدون اینکه  با کیفش بزنه با نهادهای انگلیس رفتار کنه. گفته می شه تاچر رفتار تحکم آمیز و دیکتاتوری داشت و بخاطر این این طور درباره اون حرف می زدن.

این مطلب را هم بخوانید :
چرا مردم مصرف داروهای خود را قطع می کنند؟

سپر ضد گلوله

در جریان حضور سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در جمع عزاداران حسینی تصویر کیفی که دست یکی از محافظان بود خبرساز شد و بیشتررسانهای سیاسی جهان عرب این خبر رو منتشر کردن. در خبرها اعلام شد که کیف دست محافظ در واقع یه سپر تاشو ضد گلوله و بسیار پیشرفته س که در برابر هرنوع گلوله ای مقاومت داره.

به گفته این منابع این سپر که به طور گسترده بوسیله اسکاتلندیارد و واسه عملیات ضد تروریستی استفاده می شه در مقابل بمبای دستی آتشزا هم مقاومه و در شرایط فوق العاده و بحرانی کاربرد زیادی داره. قدرت این سپرهای به اصطلاح مسافرتی و قابل حمل به گونه ایه که می تونه جلوی گلولهای رگبار AK47 رو بگیره و پس از باز شدن میتونه، مساحت مناسبی رو پوشش دهد و امکان خارج شدن سریع شخص رو از صحنه ترور آماده کنه.

گمشده معروف

کیفا و چمدونای معروف همیشه موضوع سیاسی ندارن.چمدانی از نگاتیو عکسای رابرت کاپا، در سال ۱۹۳۹ گم می شه. نگاتیوای کشف شده شامل عکس هاییه که اون در جنگ های داخلی اسپانیا ورداشته بود و وقتی که  پاریس رو  به مقصد آمریکا ترک می کرد، در تاریکخانه اش مونده بود. کاپا همیشه فکر می کرد که نگاتیوهای اون وقتی که پاریس در اشغال نازی ها بود گم شده. اون در سال ۱۹۵۴ به هنگام عکاسی در جنگ ویتنام کشته شد. اما در سال ۱۹۹۵ شنیده ها حاکی بر این بود که نگاتیوها سالمه و در جایی قرار داره. کسی از این چمدون معروف خبر نداشت. دوست رابرت کاپا که یه عکاس پناهنده مجاری بود تنها کسی بود که از سرنوشت اولیه این چمدونا خبر داشت. اون میگه: «وقتی در سال ۱۹۳۹ آلمانا داشتن به پاریس نزدیک می شدن، من همه نگاتیوها  رو تو یه چمدون گذاشتم و با دوچرخه به بوردو رفتم تا با یه کشتی اونا رو به مکزیک بفرستم. یه شیلیایی رو در خیابون دیدم و از اون درخواست کردم این کار رو بکنه و اون قبول کرد.»

تا این که پس از سال ها سکوت و مذاکرات پراکنده در آخر نگاتیوهای اون بوسیله نوادگان یه ژنرال بازنشسته جنگ به خونه اش برگشت. ریشه اولیه این کشف برمیگرده به یه فیلمساز مکزیکی که اولین بار در دهه ۹۰ این نگاتیوا رو دیده بود کشف این نگاتیوها شوک بزرگی بر دنیای عکاس وارد کرد، نه فقط به خاطر جنبه های کاری و میراث بیشتری که حال  از رابرت کاپا برجای مونده، بلکه به خاطر این که وضعیت یکی از مشهورترین عکس های جنگ روشن می شه. مجموعه این نگاتیوها در موزه یهودیان در پاریس به نمایش گذاشته شده.

noindex

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *