چطور موبایل‌ آدم‌ را از کوری نجات می‌دهد ؟/عکس

هر سال ۲۸۵ میلیون نفر در جهان به خاطر نبود مراقبت های پزشکی نابینا یا کم بینا می شن؛ جمعیتی که خیلی از اونا می تونن از این خطر بزرگ فقط با یه معاینه ساده چشم پزشکی نجات پیدا کنن. در حالی که در مناطق دور افتاده مخصوصا در آفریقا دسترسی به چشم دکتر سخت و سخته حالا موبایل ها قراره نجات دهنده طرف چشم آدمها شن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: یه عینک یا یه عمل ساده چشم مثلاً  واسه درمان آب مروارید؛ این راه حلیه که خیلی ها در جهان رو می تونه از خطر کوری یا کم بینایی همیشگی نجات دهد. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی معاینه ساده چشم می تونه از هر ۵ مورد در ۴ مورد باعث جلوگیری از مشکلات جدی چشمی شه. در مناطق دور افتاده  مانند روستاهای کنیا اما مردمانی بسیاری هستن که به خاطر دسترسی نداشتن به خدمات پزشکی تا آخر عمرشون نعمت بینایی رو از دست داده ان. اونا یا به خاطر بی اطلاعی یا نبودن امکانات حمل و نقل نمی تونن چشم هاشون رو معاینه کنن و با خیلی بد شدن شرایط  بینایی شون واسه همیشه می رود. حالا اما محققان می خواهند از گوشی های گوشی موبایل واسه حل این مشکل استفاده کنن.

دکتر آندرو باستاروس حالا در حال آموزش ۵ هزار نفر واسه به کار گیری اپلیکیشنی به نام Peek(کیت سیار تست چشم) است تا در کنیا به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار بگیره. این نرم افزار از دوربین موبایل واسه بررسی چشم درباره مریضی آب مروارید استفاده می کنه. آدمایی که آموزش دیده ان از علایم که به صورت بزرگ روی نمایشگر گوشی نشون داده می شه واسه امتحان بینایی استفاده می کنن و فلاش دوربین اجازه بررسی پشت چشم و شبکیه رو می دهد. اطلاعات   هر کسی به همراه نقطه انجام آزمایش که از طریق جی پی اس موبایل تعیین شده ذخیره می شه.

در موارد مشکوک اطلاعات بوسیله نرم افزار واسه پزشکان ایمیل می شه تا عکس های گرفته شده بررسی بشه. گوشی هایی با قیمت ۳۰۰ پوند در این روش می تونن جانشین کیت های آزمایش چشم با هزینه بیشتر از ۱۰۰ هزار پوند شن. هر چند این نرم افزار به هر حال به اندازه این کیت ها دقیق نیس اما می تونه در مناطق دور افتاده و تعیین بیماران نیازمند درمان خیلی ها رو از خطر کوری نجات دهد.

noindex