چطور بدون احساس گناه ” نه ” بگوییم؟

با گذشت زمان که بزرگ تر میشیم ،لذت ” نه ” گفتن رو از دست می دیم و ” نه ” گفتن تبدیل به چیزی می شه که به خاطرش احساس گناه می کنیم.دلمون نمی خواد کسی رو برنجانیم و ناراحت کنیم پس با کسائی ملاقات می کنیم که دوست نداریم ، داوطلب انجام کاری میشیم با اینکه فرصتش رو نداریم ، مسئولیت چیزی رو قبول می کنیم که نباید و در آخر بقیه رو به قیمت احترام نگذاشتن به خودمون راضی و خوشحال می کنیم.

چیزی که به اون ” قدرت نه گفتن “ می بگیم حتما به این معنی نیس که مستقیما به بقیه ” نه ” بگیم بلکه این مهمه که عادت کنیم چیزایی رو که واسه مون مهم نیس و ارزشی نداره به حال خودش رها کنیم.اینجا به پنج روش واسه اینکه بتونین مالک ” نه ” تون باشین و به احساسات ناخوشایندتان پیروز شدین می پردازیم :

۱. بفهمین که واقعا به چیزی ” بله ” میگین

طبق قانون عکس العمل ، بیشتر جاهایی که ” نه ” می گین واقعا به چیزایی که به نفع شماس ” بله ” می گین. وقتی پیشنهاد انجام کاری رو رد می کنین ، به چیزای دیگری ” بله ” می گین : داشتن وقت بیشتر واسه نوشتن ، بیشتر با بچه ها بودن ، تعادل بهتر میان کار و زندگی ، …اگه به این حقیقت برسین بیشتر احساس راحتی می کنین و ” نه ” گفتن تون تقویت می شه.

۲. بفهمین که ” قضاوت ” با ” درک و تشخیص ” فرق داره

اگه حس می کنین که با ” نه ” گفتن آدم بدی میشین ( مخصوصا اگه در مورد کسی باشه که به شما احترام نمی ذاره) پس فرق “قضاوت کردن ” و ” تشخیص دادن ” رو ابدا نمی دونین. قضاوت ، دیگرمحوره ؛ بعبارتی دیگه این رو میرسونه که چیزی در مورد شخص دیگری غلطه.اما درک و تشخیص ، خود محوره ؛ وقتی می گین ” دیگه این رو در زندگیم نمی خوام ” محورش خودتون و واقعیت خودتونه.

۳. در مقابل نیاز به توجیه و تفسیر و دفاع ایستادگی کنین

باورکنید که در گفتن ” نه ” نیرویی جادویی نهفتهه ، با ” نه ” گفتن به دنیا اعلام می کنیم که مالک چیزی که واسه مون مهمه هستیم و میتونیم از اون دفاع کنیم حتی اگه ناخوشایند باشه. هرچند با توجیه و دفاع کردن و بهونه آوردن از قدرت ” نه ” مون کم می شه اما ممکنه کمی بیشتر احساس راحتی کنیم و این پیام رو در خود داره که نسبت به حد و مرزهایی که واسه مون گذاشته شده احساس بد و ناخوشایندی داریم.اگه کسی از شما واسه ” نه ” گفتن تون توضیح خواست ، تلاش کنین این جمله رو نگید که : ” نه ، چون ….” ؛ تموم اون چیزی که نیاز دارین همین جمله س : ” نه ، متشکرم ” .

۴. یادتون باشه که ضعف در ” نه ” گفتن ، ناراحتی و ناخشنودی در بر داره

وقتی واقعا دل مون می خواد ” نه ” بگیم ولی ” بله” می بگیم ، خودمون و دیگری رو در برابر نارضایتی و آزردگی قرار می دیم.شاید موافقت کردن با چیزی که دلمون نمی خواد در همون لحظه حس خوب و خوشی داشته باشه و دلیلش اینه که بیشتر نمی دونیم یه ناراحتی زهرآگین چیجوری می تونه به فرد احساس پوچی بده.وقتی این حس بد شروع شد ، ناراحتی و ناراحتی عمیق تر و شدیدتر می شه تا وقتی که تبدیل به آتشفشون شه.پس خیلی به نفع خودمون و دیگرونه پیش ازآن که خود و بقیه رو قربونی خشم و نارضایتی کنیم ، حد و حدودمان رو تعیین کنیم.

۵. از خودتون سوال کنین ، ” به چه دلیل من ذهنیتی ترسو دارم ؟ “

معمولا وقتی از ” نه ” گفتن هول و هراس داریم دلیلش اینه که عواقب خوبی به دنبال نداشته باشه.این ترس تنها تائیدی بر یه باور وراثتیه .ما در دنیای بزرگ و شلوغی زندگی می کنیم ،اگه چیزایی که در برابرتانه دیگه به دردتوننمی خوره و در حد شما نیس باید بتونین رهاش کنین تا چیزایی که می خواین و به نفع تونه در مسیرتون قرار بگیره.

Related articles

چربی شکم تان را آب کنید

اندازه پروتئین لازم رو از مرغ و ماهی دریافت کنین و به دنبال مواد دارای چربی های اشباع نشده مانند آجیل خام و آووکادو باشین.     خانوم ها معمولا مستعد چاق شدن در نواحی ران و باسن هستن. با افزایش سن، متابولیسم بدن اون ها کم شده و بدن چربی رو بیش تر از […]

Learn More

چند راهکار موثر برای کوچک کردن شکم

اگه همیشه غصه می خورید که حتی با وجود ورزش کردن هنوزم موفق نشده اید شکم خود رو آب کنین، حتما خبر ندارین که با انجام چند راه حل به ظاهر کم اهمیت اما بسیار موثر می تونید به هدف خود برسین. به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، به گفته کارشناسان ورزش و سلامت، […]

Learn More

چقدر باید نمک خورد؟

کم کردن مصرف نمک، این عادی ترین چاشنی غذایی، واسه بعضی افراد لازمه اما نه واسه همه. سال هاست که در محافل پزشکی در مورد مصرف نمک مباحثات داغی در جریان بوده و سوال اساسی هم این بوده: باید نمک کمتری بخوریم؟ از یه طرف گروهی از کارشناسان اعلام می کنن که همه افراد باید […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *