چشم الکترونیک ساخته شد

eye

چشم مصنوعی دیگه یه بیان علمی- تخیلی نیس. الان، چشم الکترونیکی تبدیل به نور امیدی در دنیای تاریک نابینایان شده تا اونا آرزوی دوباره دیدن رو با خود از این دنیا نبرن.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، از دست دادن قدرت بینایی اتفاقی بسیار ناراحت کننده س که رابطه فرد نابینا با دنیای بیرون رو محدود می کنه. تا قبل از این و در شرایطی که شخصی چشم خود رو از دست می داد، پروتز چشمی می تونست در زیبایی ظاهری به اون کمک کرده و از افتادن پلک یا استرسای روانی فرد نابینا کم کنه.

چشم مصنوعی، وسیله ای مثل بخش قدامی چشم بوده و معمولاً از شیشه یا پلاستیک ساخته می شه. اما حالا ساخت چشم الکترونیکی باعث تغییر بزرگی در دنیای نابینایان شده. نابینایان به لطف این چشم الکترونیکی جدید قادر به دیدن اجسام، طیفای ضعیف نوری و همینطور تشخیص فاصله ها هستن.

“آلن ساحل”، سرپرست تیم تحقیقاتی “موسسه بینایی پاریس” میگه: “نابینایانی که به این وسیله بینایی خود رو باز پیدا میکنن حتی قادر به خوندن کلمات و نامها با اندازه بزرگ اما در خطای محدود هستن. الان، پنج مریض فرانسوی این شبکیه مصنوعی با قابلیتای محدود رو گرفتن.”

ایشون در ادامه میگه:” این نگاه جدید، مثل بینایی طبیعی و ذاتی آدما نخواد بود اما بسیار بهتر از نابینایی و غوطه ور بودن در دنیای تاریکی هاست. سیستمای شبکیه مصنوعی چشم تا قبل از این در کشورهایی مانند امریکا و آلمان آزمایش شده بودن اما چشم مصنوعی جدید دنیای نابینایان رو از ان رو به اون رو می کنه.”

یکی از نابینایان فرانسوی که در این انستیتو بینایی خود رو بازیافته میگه: ” زندگیم بعد از دریافت این چشم الکترونیکی تغییر کرد.”

این محقق در مورد چگونگی ساخت این چشم الکترونیکی میگه:” هرساله خیلیا در کشورای جور واجور بینایی خود رو به دلیلای خیلی از دست میدن و گاه ها تا آخر عمر به همین روش زندگی می کنن. چشما، یکی از حساس ترین و همینطور پیچیده ترین عضوهای بدن هستن که کمتر به اونا پرداخته شده.

این دستگاه به شکل یه عینک آفتابی روی چشما قرار میگیره. این عینک آفتابی مجهز به پردازش، حسگر و دوربینای خاصیه که باعث تحریک سلولای عصبی چشمی شده تا قدرت بینایی رو به فرد نابینا باز گردونن.”

سرپرست این تیم تحقیقاتی در آخر گفت:”این روش در آدمایی جواب میده که بینایی خود رو به دلایل طبیعی از دست دادن نه آدمایی که به طور مادر زادی نابینا هستن اما با امید به اینکه با پیشرفت و بررسی بیشتر بتونیم تموم نابینایان رو جدا از دلیل مریضی درمان کنیم.”

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر مطالب باحال روز

Related articles

چطور می توانیم چشمهای ریز را درشت کنیم؟

اینجا چند روش واسه بزرگ تر کردن چشمهای ریز ذکر می کنیم.   ۱ مژه هاتون رو فر کنین یکی از آسونترین راه ها واسه بزرگتر نشون دادن چشمها ، فرکردن مژها توسط فرمژهه. خیلی مهمه که حتما” قبل از به کار گیری ریمل ، مژه هاتون رو فر کنین و اگه از یاد بردین […]

Learn More

چشمه‌های آب گرم معروف دنیا+عکس

به گزارش آلامتو به نقل از فارس ، چشمه آبگرمی در جهان هست که بیشتر مردم در سراسر جهان واسه درمان به این مکان ها می روند. در واقع این چشمه یه حموم آب گرم میان دشت، کوه های برفی قشنگتر، روی ساحل شنی یا در تصاویری قشنگتر واقع شده ان. مراکش – سلمان مراکش […]

Learn More

چرا جوش می زنیم؟

پوست صورت تون تروتمیز و مرتب کرده بودین؟ چند روزه که غافل شدین و صورت تون پر از جوش شده؟ شاید شمام از اون دسته آدمایی باشین که به محض خوردن گرمیا جوش میزنن. جوشایی که با مصرف بعضی مواد غذایی، لوسیونا و حتی مواد طبیعی بهتر یا بدتر می شن. ممکنه در مسافرت کرم […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *