چرا فقیر هستیم و چگونه پولدار شویم؟

7 Money Mindset Myths That Are Keeping You Poor

فقیر متولد شدن دست شما نیس اما اینکه فقیر زندگی کنین به طور کاملً انتخاب شماس و اگه از این وضعیت رضایت ندارین باید فکری واسه حل اون بکنین.

به گزارش آلامتو به نقل از ماهنامه معیشت؛ نبود توانایی در مدیریت پولی و مالی مشکل اساسی خیلی از خونواده ها هستش. چرخه نادرست اقتصادی، هزینه زیاد و اتلاف منابع، نتیجه ماه ها تلاش افراد رو به سادگی بر باد می دهد و اونا رو در آستانه ورشکستگی و فقر قرار می دهد.

بدهی های روزافزونی که در نتیجه اینجور سختی هایی ایجاد می شه، آروم آروم شرایط رو سخت تر می کنه و در آخر، خونواده با بحرانی تموم عیار مواجه می شه. به خاطر همین، کارشناسان مالی در سراسر جهان پیوسته با ارائه پیشنهاد های حساب شده به افراد، تلاش دارن مانع از ویرانی زندگی اونا شن.

اگه می خواهید از فقیرشدن خود جلوگیری کنین، موارد زیر رو به دقت بخونین. نمونه های مورد اشاره از جمله مهم ترین عوامل بی ثباتی مالی و کاهش کیفیت زندگیه.

  1. گیر افتادن در تله بدهی

افراد در برابر سختی های طولانی بیشتر دچار ناامیدی می شن. از دست دادن راه و روش مثبت و امید به آینده اونا رو وارد چرخه ای بی پایان از بدهی ها می سازه. به این صورت که واسه کنترل و برگردوندن قرض های قبلی ناچار هستن وام های تازه ای دریافت کنن و واسه برگردوندن این مبالغ جدید، دوباره دست به دامان افراد و مؤسسات مالی شن.

عقب افتادن پی به دنبال برگردوندن ها آروم آروم بر حجم جرایم و سود اقساط می افزاید و در آخر باعث تسلیم شدن فرد می شه. به علاوه، تصمیم گیری دقیق در اینجور شرایطی سخت تره و عجله واسه کنترل شرایط باعث پیچیده تر شدن وضعیت می شه.

واسه دوری از اینجور شرایطی، قدم اول اون هستش که از هر نوع بدهی جدید دوری کنین. واسه برگردوندن مبالغ قبلی مبادرت به فروش وسایل بلااستفاده کنین و بر درآمد خود اضافه کنین. اما هیچوقت به اندازه بدهی ها اضافه نکنین. یادتون باشه که تا زمان خروج از دور باطل بدهی، مشکلات تموم نمی شن.

  1. احساس ناتوانی در برابر مشکلات

فشار شدید و طولانی مدت ذهن و روان شما رو خسته می کنه. در این حالت، به مانند ورزشکاری که قوای بدنی خود رو از دست داده، دچار یه جور حالت بی تصمیمی می شید.

انرژی روانی کافی واسه کنترل وضعیت ندارین و نمی تونید با تصمیمات دقیق در برابر مشلات ایستادگی کنین. در این شرایط بهتره تحلیل دقیق وضعیت مالی رو به آرومی شروع کنین، از مشاوران کمک بگیرین و تلاش کنین دوباره فرمون زندگی رو در اختیار خود بگیرین.

یادتون باشه که یأس و ناامیدی چیزی رو حل نمی کنه و اگه از تلاش کردن دست بکشین، شرایط بدتر و بدتر می شه.

  1. علم کم مالی

مدیریت امور مالی، اونم در جهان پیچیده فعلی، تخصصی تموم عیاره. از این رو، برآورده ساختن نیازای مالی آموزش دائمی رو طلب می کنه. هیچ فرد موفقی رو نمی توان یافت که بدون آگاهی دقیق از چند و چون مدیریت مالی و یا کمک گرفتن از تخصص بقیه راه موفقیت رو پیموده باشه. به خاطر همین، اگه خواهان دوری از فقر و ورشکستگی هستین، بهتره هرچه سریع تر بر مهارت های مدیریت مالی خود اضافه کنین و با آگاهی بهتر دست به کار شید.

  1. بی توجهی به ضرورت های فردی

از دید خیلی از کارشناسان اولین دلیل فقیر موندن افراد، بی توجهی به نیازها و اولویت های مستقیم خودشونه. به طور مثال، پس از دریافت حقوق ماهانه یا سود سرمایه گذاران، باید در اولین قدم حساب پس اندازتون رو تقویت کنین و یا واسه بیمه بازنشستگی و سلامت برنامه ریزی کنین.

اگه انجام این کارها رو به تأمین بقیه نیازها وابسته کنین، در بیشتر موارد چیزی واسه پوشش دادن نیاز به پس انداز و بیمه باقی نخواد موند. این به معنی اون هستش که شایدً یه مدت بیشتر در برابر خطرات مالی قرار میگیرین.

در واقع، برنامه ریزی مالی باید بالاتر از نیازای روزمره و قابل چشم پوشی، دامنه وسیع تری رو در برگیرد و شرایط با ثبات آینده هم در اون دید شه. غفلت از این نکته بسیار مهم، نه فقط شما رو فقیر نگاه داره، بلکه زندگی عزیزان تون رو هم تحت اثر قرار می دهد.

بدون پشتوانه مناسب مالی، آینده فرزندان شما به خطر می افته و فقر مثل میراثی بد زندگی اونا رو هم متأثر میسازه.

  1. نبود صندوق پس انداز اضطراری

شاید مهم ترین نمونه از بین برنامه های آینده نگرانه، ایجاد حساب پس اندازی واسه موارد لازمه. دلیل این اهمیت اون هستش که اطلاعات شما در مورد آینده بسیار کمه. نمی تونید به دقت از سرمایه گذاری های خود مطمئن باشین، اندازه بدهی های آینده نامشخصه. آسیب های سلامتی در کمین شما هستش و هر لحظه ممکنه به مقدار زیادی پول نیاز پیدا کنین. به خاطر این، بهتره در اولین فرصت مبادرت به ایجاد صندوق پس اندازی واسه موارد اضطراری کنین تا در صورت نیاز، از این صندوق استفاده کرده و مانع از آسیب رسوندن به حساب های سرمایه و بقیه دارایی های خود شید.

البته این اقدام نیازمند درک دقیق از اولویت پس انداز نسبت به بقیه هزینه ها هستش. همون طور که گفته شد، مبالغ پس انداز باید قبل از هر اقدام دیگری کنار گذاشته شن و اون گاه باقیمونده پول صرف امور روزمره شه.

  1. نبود اصلاح روش های مالی

همیشه راه بهتر و ارزون تری واسه انجام کارها و تأمین نیازها هست. فقط باید وقتی رو به پیدا کردن اون اختصاص بدید. این ویژگی هزینه های متفاوتی چون خرید مایحتاج غذایی، لباس، تحصیل و حتی خودرو و خونه مسکونی رو در برمی گیرد. به علاوه روش های مدیریتی و پس انداز هم همیشه به راه بهتر قابل انجام هستن.

واسه رسیدن به اینجور اصلاحاتی باید زمان خاصی رو به بازبینی زندگی مالی خود اختصاص بدید و با به کار گیری خلاقیت و تفکر انتقادی، نقاط ضعف رو برطرف کنین. ممکنه لازم باشه فروشگاه مورد مراجعه خود رو تغییر بدید، بانک مناسب تری پیدا کنین و یا زمینه سرمایه گذاری متفاوتی رو انتخاب کنین.

  1. ناآگاهی از هزینه ها

از دست دادن بودجه بندی مناسب و نبود تسلط بر هزینه های ماهانه هم از جمله دلایل اصلی سختی پولی و فقره. اگه نسبت به هزینه های خود در طول روز ناآگاه باشین و ندونین با پول خود چه می کنین، به طور طبیعی امکان کنترل هزینه ها و پیدا کردن راه های جانشین وجود نخواد داشت.

بدون این نمی تونه پس انداز کنین و فرصت سرمایه گذاری رو هم از دست میدید. بنابر این راه موفقیت شما بسته و درهای فقر به روتون باز می شه. واسه جلوگیری از این وضعیت، در اول فهرست دقیقی رو از تموم هزینه های خود در طول یه ماه جفت و جور کنین.

تلاش شما باید این باشه که تا حد امکان هیچ هزینه کوچیک یا بزرگی در این فهرست غایب نباشه. پس از آگاهی دقیق از ریتم هزینه ای می تونید با آرامش خاطر بودجه ای متناسب جفت و جور کرده و برنامه مالی خود رو تدوین کنین.

  1. تفکیک نکردن نیاز از تمایل

بیشتر افراد در تشخیص نیازها و جداسازی اونا از تمایلات ضعیف هستن. اونا تموم امیال آنی و خواسته های داخلی خود رو نیاز می نامند. مثلاً تصور می کنن نیاز دارن لباسی گران قیمت بخرن یا رفتن به رستوران واسه اونا لازمه. در حالی که در موارد زیادی مسأله فقطً یه تمایل و نه احتیاجی حقیقیه. شما طبیعتاً واسه رفتن به محل کار خود به یه «وسیله نقلیه» نیاز دارین، اما این وسیله می تونه از مترو و اتوبوس یا اتومبیل شخصی چند میلیون تومانی متغیر باشه.

  1. سرمایه گذاری روی وسایل به جای خودتون

خیلی از ما به جای صرف پول واسه ارتقای کیفیت های فردی، سرمایه خود رو در خونه و خودرو هزینه می کنیم. اقلامی که هرچند به درد بخور هستن، اما در آخر ارزش افزوده چندانی به همراه ندارن. افراد موفق در طول زندگی همیشه بخشی از درآمد خود رو صرف آموزش، ورزش، ارتقای سطح سلامت و توانایی های فردی می کنن.

اونا به این موارد نه مثل هزینه، بلکه به عنوان گونه ای از سرمایه گذاری دراز مدت نگاه می کنن. سرمایه ای که در این امور صرف می شه، در طول زمان از راه افزایش درآمد، کارآفرینی و رضایت بیشتر از زندگی به اونا برمیگرده.

  1. عجله واسه پولدار شدن

رؤیای رفتن راه صدساله تو یه شب همیشه تو ذهن آدم ها حضور داره و به خصوص افراد جوون رو به حرکت وامی داره. اما این رؤیا در بیشتر موارد موجب ورشکستگی و شکست می شه. چراکه عجله واسه رسیدن به ثروت هنگفت موجب پذیرش سطوح بالاتر و غیرمعقولی از خطر می شه.

این خطر بد در کنار تصمیمات نادرست افراد رو به طرف شکست جهت می دهد و نتیجه واقعی تلاش های اونا رو هم نابود می سازه. از این رو بهتره به جای عجله کردن برنامه ای بلندمدت، آروم ولی دائمی داشته باشین.

رشته های پردرآمد تجربی و ریاضی در ایران

چیجوری به پول برسیم؟

ماهنامه معیشت پولدار شدن

Related articles

چراغ‌ قرمزهای جاده ی زندگی مشترک

حتماً شنیده اید که خیلی از کتب و مقالات به خانوم ها پیشنهاد می کنن که همسرشون رو دست کم نگیرند، اون رو نادان تصور نکنن و فکر نکنن می تونن همسرشون رو گول بزنن و از انجام بعضی رفتارها و گفتن بعضی حرف ها جلوی اون دوری کنن! اما به چه دلیل؟ واقعا خانوم […]

Learn More

چرا زنان بیشتر از مردان گریه می کنند؟

مردان آروم، بدون صدا و با کمی اشک گریه میکنن. بطوری که معمولا کاسه چشمون اونا از اشک پر میشه، اما با احتمال خیلی کم… فرق گریه در مردان و زنان! ۱-زنان ۴ تا ۵ برابر بیشتر از مردان گریه میکنن. ۵،۴ بار در ماه. ۲-دختران وپسران تا قبل از بلوغ به یه اندازه گریه […]

Learn More

چرا دهه شصتی‌ها معروف شدند به نسل سوخته؟

دختران و پسران دهه ۶۰ ویژگیای خاصی دارن، که اونا رو بیشتر از دهه های دیگه معروف کرده. جوانان امروز و کودکان دیروز ،دهه شصتیایی که به قول خودشون نسل سوخته جامعه ایرونی به حساب میان و از همه چیز و همه کس ناراضی و شاکی هستن اما به چه دلیل ؟ نارضایتی اونا درسته؟ […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *