چرا زن و شوهر به هم خیانت میکنند؟

cheating-boyfriend,خیانت زن و شوهر

شاید در نگاه اول خیانت یه اشتباه خیلی بزرگ بدون دلیل خاصی به نظر برسه اما وقتی با دقت به مشکل نگاه کنین متوجه مسائلی میشین که به خیانت منتهی شده.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ یکی از ویژگی های ازدواج، تعهد و تعهد هر کدوم از همسران نسبت به همدیگه و حقوق متقابله، به گونه ای که این تعهد شالودهٔ زندگی مشترکه؛ وگرنه اعتماد دوطرفه بین همسران یا اعضا خونواده کم تر و کم تر می شه. در دلیل شناسی خیانت، دلایل زیادی رو می توان شمرد.

فرق های شخصیتی بین افراد جور واجور و فرق های فرهنگی جوامع جورواجور و حتی وضعیت های جور واجور باعث می شه این دلایل و عوامل متفاوت باشن. باید بدونیم این فقط مردها نیستن که خیانت می کنن، بلکه خانوم ها هم این کار رو انجام میدن؛ پس بهتره به جای اینکه این مشکل رو به جنگ جنسیت تبدیل کنیم، به دنبال دلیل خیانت ها بگردیم.

در این مورد، ویلیام گلاسر، روان شناس نامی، بیان می داره: زوج ها زندگی مشترکشون رو با عشق شروع می کنن، اما می بینن صمیمیت اولیه به تدریج رنگ می بازد.

با گذشت زمان زندگی بعضی از همسران به جدایی کشیده می شه، اما اکثریت به زندگی مشترکشون با آهنگی یکنواخت و ملال آور ادامه میدن و واسه تحمل این زندگی به مشروبات الکلی، پرخوری، به کار گیری مواد مخدر یا ارتباطات حروم روی می بیارن. به نظرٔ این روان شناس، مهم ترین انگیزهٔ زن و مرد متأهلی که به طرف روابط حروم کشیده می شن، تجربهٔ دوباره صمیمیت فردی و جنسیه.

چیزی که دیگه اون رو در زندگی مشترکشون نمی پیدا کنن؛ پس جذابیت روابط حروم بدین دلیله که هیچ کدوم از دو طرف، عیب جویی، سرزنش و شکوه نمی کنن یا نق نمی زنند. در ادامه بعضی از دلایل خیانت مردان و زنان رو به صورت تفصیلی می خونید.

برگردوندن حس فردیت و استقلال

یه نظریه بر این عقیده س که انگیزهٔ اینجور عملی تمایل آدما به برگردوندن حس فردیت و استقلالیه که در چهارچوب ازدواج ضعیف کردن شده.

فرد ممکنه از نظر عاطفی به حدی از بلوغ هیجانی نرسیده باشه که بتونه در مقابل ناراحتی یا نارضایتی همسر، تمامیت خود رو حفظ کنه؛ به خاطر همین با جستجوی یه رابطهٔ جدید در واقع در جست وجو و بازسازی خود جدیده.

خیال راحت از جذابیت واسه جنس دیگه

بعضی از آدما به دنبالِ نیاز به خیال راحت از اینکه هنوز واسه جنس دیگه جذاب و خواستنی هستن، به رابطهٔ خارج از ازدواج رو می بیارن. به واقع، در روابط طولانی این سؤال واسه بعضی پیش میاد که هنوز در بازار خریداری دارن یا خیر. تمایل به پیدا کردن جواب این سوال ممکنه اونا رو به رسیدن به اهداف غیرمشروعشان جهت دهد.

نبود رضایت از ازدواج و برآورده نشدن نیازای عاطفی

یکی از دلایل اصلی خیانت، روابط زن و شوهره. وقتی که بین همسران، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشه، این احتمال هست فرد به همسر خود خیانت کنه. مشکلات جنسی که کم کم واسه بعضی به وجود میاد و مشکلات شخصیتی باعث می شه فرد نتونه به همسر خود محبت کنه و از دست دادن محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت ها می شه.

همسرانی که به هر دلیلی از محبت و توجه مرد زندگی خود محروم باشن، معمولاً وقتی مورد وسوسه و تحریک شخص دیگری قرار می گیرند ممکنه دچار انحراف شن.

انگیزه ای واسه پایان دادن ازدواجی که دیگه رضایت بخش نیس

رفتارای بیریخت، نق زدن های دائمی، نزاع ها و بحث های فراوون دستورالعمل مناسبی واسه ایجاد سردرده و در تصور بعضی همسران، البته به غلط، خیانت بهترین راه فرار از جهنم خانه س و بهتر از آسپرین به درمان سردرد کمک می کنه.

نبود دسترسی به رابطه جنسی در چهارچوب ازدواج

بعضی از همسران در روابط زناشویی با همسر خود ممکنه تمایل به این روابط رو از دست بدن یا کم تر به این موضوع اهمیت بدن که این ممکنه باعث فشارهای روانی و جسمی به همسر و منتهی به کج روی اون شه.

انتقام

با اینکه همه واسه انتقام جویی از همسرشون به اون ها خیانت نمی کنن، اکثراً احساس می کنن، حالا که خیانت دیده ان، اون ها هم مجاز به مقابله به مثل هستن. بعضی تصور می کنن باید طعم تلخ دارویی رو که به اون ها خورونده شده به همسرشون بخورانند تا متوجه اشتباه خود و اون چیزی که بر سر همسرشون اومده بشن.

کسب هیجان و تنوع

بعضی مواقع هم رابطهٔ خارج از ازدواج فقط به خاطر کسب هیجان و تنوع اتفاق می افتد؛ یعنی هیچ شکایت یا نارضایتی خاصی در ازدواج وجود نداره فقط بعضی آدما به دنبال هیجان رابطهٔ خارج از ازدواج هستن. در واقع مخفی کاری و راز موجود تو یه رابطهٔ غیرقانونی به جذابیت رابطهٔ خارج از ازدواج می افزاید.

محیط خانوادگی بد

در میان علل دیگه عهدشکنی می توان محیط خانوادگی رو بررسی کرد. بی وفایی یکی از والدین ممکنه باعث بی اعتمادی فرزندان شه؛ چون کودکان والدین خود رو سرمشق قرار میدن و اون ها رو ایده آل ترین افراد منبع قدرت می پندارند.

ممکنه تصور کنن پدر و مادر کامل ترین آدم های روی زمین هستن؛ از این رو تلاش به تقلید از رفتار اون ها می کنن. اختلافات بین والدین، درگیری ها، مسائل عاطفی نگاه نوجوانان رو نسبت به ازدواج تحت اثر قرار می دهد. تجارب کودکی رفتار بزرگسالی رو شکل می دهد. والدین بی وفا، مُهر تأیید بر بی وفایی می زنند و اون رو واسه فرزندان خود قابل توجیه می کنن.

این کودکان در آینده ممکنه از ایجاد رابطهٔ دوستانه براساس اعتماد دوطرفه دوری کنن و به راحتی با ایجاد رابطهٔ سطحی با همسر خود یا دیگری به زندگی خود و بقیه ضربه وارد کنن.

بقیه علل مؤثر در خیانت

بعضی تحقیقات هم نشون می دهد عوامل دیگری هم در بروز خیانت مؤثر هستن؛ مثلا سن عامل مهمیه. افراد بین هیجده تا سی سال تقریباً دوبرابر افراد بالای پنجاه سال احتمال رابطهٔ خارج از ازدواج دارن. نگاه آسون گیر و علاقهٔ زیاد به رابطهٔ جنسی با اندازه رابطهٔ خارج از ازدواج اتحاد داره. شرایط زندگی و کاری هم نقش مهمی در رابطهٔ خارج از ازدواج داره.

گمنامی موجود در سفرها، جمعیت و گمنامی موجود در شهرهای بزرگ هم به احتمال ایجاد این جور روابط اضافه می کنن. آدمایی که روابط ضعیفی با دوستان، اقوام و آشنایان برقرار می کنن یا از فعالیت ها و تعهدات مذهبی کم رنگی بهره مند هستن، بیشتر احتمال خیانت به تعهد ازدواج رو دارن.

هم اینکه احتمال بی وفایی در آدمایی که تحصیلات عالیه دارن، در مقایسه با آدمایی که از تحصیلات عالیه بهره مند نیستن، بسیار بیشتره. پژوهشی دیگه اثر عواملی رو بر روابط خیانت بررسی کرده ان که عبارت ان از: تعداد فرزندان، طلاق قبلی، رضایت قبل از ازدواج، آمادگی واسه ازدواج، داشتن دوستائی که روابط خارج از زناشویی داشته ان و گذشتهٔ اجتماعی.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

خیانت زناشویی سپیده دانایی

Related articles

چرا سرماخوردگی ریشه کن نمیشود؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ پیشرفت علم باعث شده که بیماریایی مانند آبله ریشه کن شده و امید به زندگی زیاد شه. با وجود نتیجه های زیاد و بر خلاف درمان بعضی از کشنده ترین بیماریا، سرماخوردگی هنوز از بین نرفته. ما در این مقاله می خوایم به دلیل این مسئله بپردازیم. […]

Learn More

چطور از خراب شدن غذاها جلوگیری کنیم؟

شمام از جمله آدمایی هستین که از بازار ، میوه و سبزیجات تازه می خرید اما سه روز بعد میفهمید که همه اونا خراب شدن؟ چند راه حل ساده می تونه از هدر رفتن این مواد غذایی به درد بخور جلوگیری کنه . اگه یخچالتان دماسنج نداره یه دماسنج یخچال بخرین: مواد غذایی باید در […]

Learn More

چراغ‌ قرمزهای جاده ی زندگی مشترک

حتماً شنیده اید که خیلی از کتب و مقالات به خانوم ها پیشنهاد می کنن که همسرشون رو دست کم نگیرند، اون رو نادان تصور نکنن و فکر نکنن می تونن همسرشون رو گول بزنن و از انجام بعضی رفتارها و گفتن بعضی حرف ها جلوی اون دوری کنن! اما به چه دلیل؟ واقعا خانوم […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *