چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟

فواید خواب زنان sleep-benefits

هرچند هرکسی باید تلاش کنه خواب کافی داشته باشه، اما تحقیقی جدید از دانشگاه دوک نشون داده کمبود خواب می تونه واسه زنان خطرناک تر از مردان باشه. محققان این گونه برداشت کردن که کمبود خواب و استراحت، نتیجه های جسمی و ذهنی بیشتری روی زنان داره. یافته های این مطالعه می تونه پیشنهاد هایی لازم واسه سلامت زنان ارائه دهد، مخصوصا اونایی که خطر بالاتری در مریضی های قلبی و مریضی های روانی جورواجور دارن. این تحقیق به سرپرستی مایکل بروس، کارشناس خواب و روانشناس بالینی، اثرات استراحت کم روی زنان و مردان رو آزمایش و امتحان کرد.

یکی از محققان اعلام کرد:” ما دریافتیم واسه زنان، خواب کم رابطه قوی با اندازه بالایی از آزردگی روانی، خشونت شدید، افسردگی و خشم داره. اما این احساسات ارتباطی با همین اندازه کمبود خواب در مردان نداشت. این اولین تماشاگر تجربیه که مشاهدات ما رو درباره نقش جنسیت و تاثیراتش روی خواب و سلامتی ساپورت می کنه”. زنائی که مشکلات خواب در اونا شدیدتر بود، اندازه بالایی از پروتئین واکنشی سی و اینترلوکین ۶ در اونا مشاهده گردید که معیارهای التهاب مربوط به خطر بالای مریضی قلبی هستن.

هرکسی به چه اندازه خواب نیاز داره؟

فاکتورهای بیولوژیکی زیادی وجود دارن که تعیین کننده مقدار خواب لازم واسه هر فرد هستن. بااین حال، خیلی از کارشناسان عقیده دارن مقدار خواب لازم هر کسی به مقدار انرژی ذهنی مصرفی اش در روز بستگی داره و به باور اونا، زنان بیشتر از مردان انرژی ذهنی صرف می کنن.

به گفته جیم هورن، مدیر مرکز تحقیقات خواب و دانشگاه Loughborough در انگلستان، یکی از عملکردهای اصلی خواب اینه که به مغز اجازه ریکاوری و بازسازی خودشو می دهد. در مدت خواب عمیق، قشرخارجی مغز، یعنی بخشی که مسئول افکار، حافظه، زبون و … است، از حواس ول شده و به حالت ریکاوری می رود. در طول روز هرچه بیشتر از مغزتون استفاده کرده باشین، بیشتر به بازسازی نیاز داره و بعدا شما به خواب بیشتری نیاز دارین. زنان توانایی انجام چندکار همزمان رو دارن، اونا تو یه لحظه کارای زیادی انجام میدن و انعطاف پذیرن و پس بیشتر از مردان از مغزشون کار می کشن.

بهداشت خواب تون رو ارتقا بدید

با این که بزرگسالان آمریکایی به طور متوسط نیاز به ۷ تا ۹ ساعت خواب شبونه دارن، اما خیلی از اونا می می گن به طور مرتب اینجور اتفاقی نمی افتد. به گفته موسسه ملی خواب، اگه شما واسه داشتن خواب کافی درجدالید، مهمه که الگوی خوبی واسه بهداشت خواب داشته باشین، یعنی عاداتی که به کیفیت بهتر خواب کمک می کنن.

بعضی از این عادات شامل این موارد می شه:

. در طول روز بیشتر از سی دقیقه چرت نزنین؛

. دوری از محرک هایی مانند کافئین نزدیک به زمان خواب؛

. ورزش کافی

. استفاده کافی از نور طبیعی

. و اختصاص تخت خواب فقط به خواب، نه فعالیت های زمان بیداری مانند تماشای تلویزیون یا مطالعه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب

Related articles

چطور بدون احساس گناه ” نه ” بگوییم؟

با گذشت زمان که بزرگ تر میشیم ،لذت ” نه ” گفتن رو از دست می دیم و ” نه ” گفتن تبدیل به چیزی می شه که به خاطرش احساس گناه می کنیم.دلمون نمی خواد کسی رو برنجانیم و ناراحت کنیم پس با کسائی ملاقات می کنیم که دوست نداریم ، داوطلب انجام کاری […]

Learn More

چرا دوست داریم دروغ بگوییم؟!

وقتی اسم اپیدمی (یا همون همه گیری) می آید، حتما به فکر ویروس و میکروب می افتید و حتی ممکنه بترسید اما بعضی وقتا بعضی چیزها که اپیدمی می شه کسی رو به تب و لرز نمی اندازد و کسی هم نگران اونا نمی شه اما واقعیت اینه که خطر اونا حتی از اپیدمی های […]

Learn More

چطور از شر پینه پا خلاص شویم ؟

معمولا” نمی تونیم فقط تو یه جلسه از شر پینها ویا همون پوسته های کلفت شده پاهامون خلاص شیم وبرای اینکه نتیجه بگیریم باید چندین باردستورالعمل زیر رو تکرار کنیم و واسه اینکه پوست کف پاهامون دوباره زخیم نشه باید مرتبا” اونا رو مرطوب نگه داریم و پوستای مرده رو از بین ببریم . واسه […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *