می 18, 2021

هر آنچه باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدانید!

هر چیزی که باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدونین!

سئو و بهینه سازی سایت

هر چیزی که باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدونین!

۲۳ مهر ۱۳۹۶

سرفصلای آموزش ریدایرکت دامنه

هر چیزی که باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدونین!

اگه یادتون باشه، چند ماه پیش مقاله ای با عنوان ریدایرکت ۳۰۱ چیه منتشر کردیم و در اون توضیح دادیم که ریدایرکت ۳۰۱ چیه، چه کاربردی داره و چیجوری میشه اونو اعمال کرد. حال تصور می کنیم زمان اون رسیده که تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو سایت رو بررسی کنیم. خیلی از خوانندگان وبلاگ نوین سوالات بسیاری دور و بر تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو و رتبه سایت شون داشتن که خیلی از اونا واقعاً منطقی به نظر می رسن.

در هر صورت، ریدایرکت کردن یه صفحه به صفحه دیگه یا ریدایرکت یه دامنه به دامنه ای دیگه نیاز به اراده کردن و دقت بالایی داره. هم اینکه، اگه وب مستر تسلط چندانی در سئو نداشته باشه، این نگرانی براش هست که با اعمال ریدایرکت ۳۰۱ ضربه های جبران ناپذیری به سایت اون وارد شه (که این نگرانی به طور کاملً درک می شه!).

، اجازه بدین به سراغ بررسی تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بریم. اگه آشنایی چندانی با ریدایرکت ۳۰۱ ندارین، پیشنهاد می کنم قبل از خوندن این مطلب، مقاله مربوط به آموزش ریدایرکت ۳۰۱ که در بالا معرفی کردیم رو بخونین.

در گذشتۀ دور، قوانین و قوانین ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ به توضیح زیر بود:

 1. ریدایرکت ۳۰۱ موجب کاهش ۱۵ درصدی پیج رنک می شه. این موضوع رو مت کاتز در سال ۲۰۱۳ تایید کرد. ایشون هم اینکه توضیح داد که چیجوری ریدایرکت ۳۰۱ دقیقاً مانند لینک دادن از صفحه ای به صفحه دیگه از اندازه پیج رنک کم می کنه.
 2. ریدایرکت ۳۰۲ هیچ گونه رتبه ای رو منتقل نمی کنه. واقعا، ریدایرکت ۳۰۲ ریدایرکت موقت هستن. پس، طبیعیه که موتورهای جستجو در قبال اونا رفتار متفاوتی داشته باشن.
 3. تغییر قرارداد سایت (مهاجرت از HTTP به HTTPS) موجب از دست رفتن رتبه سایت می شه چون انجام این کار به معنی به کار گیری تعداد زیادی ریدایرکت ۳۰۱ه.

احتیاجی نیس که نگران باشین. همونجوریکه گفتیم این قوانین ریدایرکت مربوط به گذشته هستن. با این حال، وجود اینجور قوانینی در گذشته، موجب شده هنوزم آدمایی که قصد تغییر نشانی URL صفحات سایت خود رو دارن؛ واسه از دست رفتن رتبه سایت کمی نگران باشن.

نتیجه چه شده؟ نتیجه اون شده که ترسِ از دست دادن رتبه و ترافیک سایت باعث شده که خیلی از وب مسترها از نشانیای ناجور واسه سایت خود استفاده کنن یا از قرارداد HTTPS در سایت خود استفاده نکنن. اگه یادتون باشه همین چند وقت پیش بود که در مقاله ای، تاثیر HTTPS بر سئوی سایت رو بررسی کردیم.

در اون مقاله دیدیم که به کار گیری HTTPS نه فقط به سایت شما ضرر نمی زنه، بلکه واسه سئوی سایت شمام خوبه.

قوانین جدید ریدایرکتای ۳XX

شایدً گوگل به دلیل جنبه های منفی ریدایرکت که موجب نبود استفاده زیاد از این توانایی می شد، مبادرت به تغییر بعضی قوانین مربوط به اون کرد:

 • در ماه فوریه، جون مولر مدیر ارشد گوگل، اعلام کرد که ریدایرکتای ۳۰۱ یا ۳۰۲ و مهاجرت از قرارداد HTTP به HTTPS، دیگه موجب از دست رفتن رتبه صفحات می شه. ً گوگل با تغییر این قوانین تلاش داره تا مدیران وب سایتا رو به به کار گیری قرارداد HTTPS تشویق کنه.
 • Gary Illyes در مصاحبه با مجله SEO World توضیح داد: فرقی نداره وب مسترها از چه ریدایرکتی استفاده می کنن، گوگل در آخر PageRank رو منتقل می کنه.
 • هم اینکه، Gary Illyes در اواسط سال ۲۰۱۶ در توییتر خود اعلام کرد که دیگه موقع به کار گیری ریدایرکتا، PageRank سایت از دست نمیره.

با در نظر گرفتن اینکه گوگل واسه سایتایی که از قرارداد HTTPS استفاده می کنن رتبه بهتری در نظر میگیره، این احتمال قوت بیشتری به خود گرفته؛ اما با اینحال تغییرات تموم نگرانیا برطرف می شه؟ در جواب باید گفت بله و خیر!

اگه کمی عاقلانه به ماجرا نگاه کنیم باید هنوزم در به کار گیری ریدایرکتا با احتیاط باشیم چون براساس اعلام گوگل پس از اجرای این تغییرات، تنها رتبه صفحات کاهش پیدا نمی کنه. این در حالیه که هنوز مشخص نیس ریدایرکت صفحات سایت، چه تأثیراتی روی دیگه فاکتورهای سئو می ذاره.

دو نمودار زیر قوانین و شرایط قدیمی و جدید گوگل در مورد ریدایرکت ۳xx رو نشون میده.

قوانین جدید و قدیمی ریدایرکتای 301 و 302 در سئو

با در نظر گرفتن قوانین جدید، بد نیس که به بعضی ابهامات جواب بدیم تا درک روشن تری از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو داشته باشیم.

سؤال: می تونیم بدون نگرانی از کاهش ترافیک از ریدایرکت ۳۰۱ واسه انتقال هر آدرسی استفاده کنیم؟

جواب: خیر

با وجود اینکه گوگل دیگه صفحات رو به دلیل ریدایرکت جریمه نمی کنه و از رتبه اونا نمی کاهد، اما یادتون باشه که PageRank تنها یکی از صدها سیگنالیه که گوگل به خاطر رتبه بندی صفحات مورد استفاده قرار میده.

به طور ایده آل، اگه شما با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ یه صفحه رو به صفحه مشابه انتقال بدین، طوری که تنها URL عوض شه، براساس تئوری جدید انتظار میره که هیچ ترافیکی از سایت شما کاسته نشه؛ یعنی، هر چی اندازه تغییرات میان دو صفحه زیاد شه، هنوزم احتمال از دست رفتن ترافیک هست.

در نتیجه، خیلی انتظار نداشته باشین که با ریدایرکت به صفحات نامربوط رتبه و ترافیک قبلی به طور کامل حفظ شه.

به گفته گلن گیب، بازاریاب دیجیتال با بیشتر از ۲۲ سال تجربه، گوگل با ریدایرکت به صفحات نامربوط، مثل Soft 404 رفتار می کنه. به خاطر اطلاع بیشتر، بد نیس بدونین که معمولاً وقتی صفحه ای رو باز می کنین که وجود خارجی نداره از طرف سرور کد وضعیت ۴۰۴ فرستاده میشه. این کد به ربات موتور جستجو میگه که صفحه مورد نظر وجود نداره و در نتیجه، محتوای اون نباید ایندکس شه.

تا قبل از این، ارسال کد وضعیت (به جز ۴۰۴ یا ریدایرکت صفحاتی که وجود خارجی نداره) واسه رباتای گوگل مشکل ساز می شد چون در این حالت ربات گوگل، زمان خود رو واسه پیدا کردن صفحه ای که وجود نداره هدر میده و به موجب اون، بقیه لینکای سایت رو دیرتر بررسی می کنه. این حالت Soft 404 اسمشه و ً در شرایط جدید، ریدایرکت به صفحات نامربوط فرقی با وضعیت Soft 404 نداره.

سؤال: به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲ به جای ۳۰۱ ایمن تره؟

جواب: بازم خیر!

به نظر بسیاری، تغییر رفتار گوگل در قبال ریدایرکت ۳۰۲ (ریدایرکت موقت) به دلیل اشتباه وب سایتا در اجرای ریدایرکتای ۳۰۱ و ۳۰۲ به جای یکدیگره که موجب بروز خساراتی به رتبه صفحات می شه.

با وجود اینکه میدونیم ریدایرکت ۳۰۲ پیج رنک صفحات رو منتقل می کنین، با این حال هنوز ابهاماتی درباره ریدایرکت ۳۰۲ داریم:

 1. اول اینکه ما هنوز به طور دقیق نمی دونیم که ریدایرکتای ۳۰۱ و ۳۰۲ به طور کامل مثل هم باشن. قبل از این، ریدایرکت ۳۰۲ فقط در صورت گذشت زمان قابل توجه، PageRank صفحات رو انتقال می داد. در مقابل ریدایرکت ۳۰۱ ترافیک و رتبه صفحات رو به سرعت به نشانی جدید منتقل می کرد. حال در شرایط جدید، ما دقیقاً نمی دونیم که گوگل چیجوری ریدایرکت ۳۰۲ رو انجام میده.
 2. ریدایرکت ۳۰۲ یه استاندارد وبه و گوگل، تنها بازیکن این میدون به حساب نمیاد. از گذشته تا الان ریدایرکت ۳۰۲ به معنی تغییر راه موقت بوده و بقیه موتورهای جستجو مثل Bing، Baidu و DuckDuckGo و حتی شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر در مقایسه با گوگل، نگاه متفاوتی به ریدایرکت ۳۰۲ دارن.

رند فیشکین، مدیر سایت MOZ، در سال ۲۰۱۶ طی یه رشته توییت خوب این قضیه رو جمع بندی کرده:

درسته که گوگل اعلام کرد ریدایرکتای ۳XX از این پس PageRank رو منتقل می کنن، اما شما فرضیات جور واجور رو امتحان کنین. پیج رنک مهم ترین سیگنال رتبه بندی در گوگل نیس. درسته که حالا ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ هر دو پیج رنک رو منتقل می کنن، اما بازم ممکنه که ترافیک شما کم بشه. بارها اتفاق افتاده که گوگل اطلاعیه ای این چنینی رو منتشر کرده که به طور کاملً با چیزی که در عمل اتفاق میفته فرق داره.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

سؤال: با مهاجرت به قرارداد HTTPS تموم ترافیک سایت انتقال پیدا میکنه؟

جواب: شایدً

نکته ای که درباره انتقال سایت روی قرارداد HTTPS هست اینه: فرآیندی به طور کاملً پیچیده دارن!

گوگل تمایل داره تا همه وب سایتا به قرارداد HTTPS مهاجرت کنن. به این منظور، اونا حتی رتبه های بهتری واسه سایتایی که از این قرارداد استفاده می کنن در نظر می گیرن تا مدیران وب سایتا به انجام این تغییرات تشویق شن.

در گذشته وب مسترها به دلیل کاهش رتبه و ترافیک کل صفحات که به وجود اومده توسط تعداد زیادی ریدایرکت ۳۰۱ بود، خیلی تمایلی به تغییر قرارداد نداشتن. در نتیجه با در نظر گرفتن اینکه گوگل دیگه واسه ریدایرکت ۳۰۱ از رتبه و ترافیک صفحات نمی کاهد، انگار این مهاجرت خطری واسه سایت نداشته باشه.

با این حال، باید بدونین که انتقال سایت روی قرارداد HTTPS امکان خطر بالایی داره. مطمئناً اعمال تغییرات در هر پروژه بزرگی، خطرات خاص خود رو به دنبال داره. پس، بهتره شمام واسه انتقال سایت خود روی قرارداد HTTPS، به دقت عمل کنین.

قوانین جدید ریدایرکت ۳۰۱ واقعاً قابل اجراست؟

در حالی که مشخص نیس، گوگل دقیقاً در چه وقتی تغییرات جدید رو اعمال کرده، اما یافته های حاصل از تستای انجام شده نشون میده که شرایط جدید واقعاً در حال اجرا هستن.

نزدیک به دو ساله که از تغییرات سایت Moz.com می گذره. این تغییرات فقط به قرارداد HTTPS خلاصه نمی شه، بلکه دامنه ای به طور کاملً جدید رو هم شامل می شه. به جز URL ها، هر جنبه دیگه سایت مثل عنوان صفحات، محتوا و تصاویر، مشابه و دست نخورده باقی مونده. براساس معیارهای قدیمی ریدایرکت باید انتظار کاهش ۱۵ درصدی رتبه صفحات Moz.com رو داشته باشیم، اما در تصویر زیر خوب مشاهده می کنین که چه اتفاقی واسه ترافیک سایت MOZ اتفاق افتاده.

تاثیر به کار گیری HTTPS در سئو سایت MOZ

همونجوریکه مشاهده می کنین با مهاجرت به قرارداد HTTPS مدیران سایت MOZ با افت ترافیک روبرو شدن، اما بدون این دست اون دست کردن پس از اون، ترافیک سایت شون افزایش زیادی یافت. این موضوع شایدً به دلیل امتیازیه که گوگل به وب سایتایی با قرارداد HTTPS میده.

هرچند به طور دقیق نمیشه همه این رشد رو به این موضوع در رابطه دونست. در هر حال، با اینکه این نمودار کوچیک راه مناسبی واسه اثبات قاطعانه تغییرات حاصل از قوانین ریدایرکت ۳۰۱ (و بقیه ریدایرکتای ۳XX) نیس، اما می تونه جنبه ای مثبت از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو رو نشون بده.

نتیجه گیری

با وجود تغییرات مثبت اعمال شده از طرف گوگل بر ریدایرکتای ۳xx، بازم نکاتی هست که موقع اجرای شکلای جور واجور ریدایرکت بهتره اونا رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

 1. تموم ریدایرکتا درصدی از خطر رو به همراه دارن.
 2. در حالی که در روش جدید، تموم ریدایرکتای ۳XX رتبه سایت رو انتقال میدن، از ریدایرکت ۳۰۱ بازم به عنوان بهترین روش ریدایرکت دائمی یاد می شه (البته ممکنه همه مورتوهای جستجو، رفتار برابری نسبت به ریدایرکت ۳۰۱ نداشته باشن).
 3. یادتون باشه که PageRank تنها یکی از فاکتورهای مورد نظر گوگل واسه رتبه بندی صفحات وب سایته.
 4. علاوه بر این، به جز PageRank، تموم قوانین مربوط به ریدایرکت بدون تغییر باقی مونده؛ پس اگه به صفحه ای نامربوط ریدایرکت بدین یا وب سایتی بخرین و هزاران صفحه رو به صفحه اصلی خود انتقال بدین، به احتمال زیاد یافته های دلخواه خود رو کسب نمی کنین.
 5. بهترین حالت ریدایرکت، هنگامیه که به جز URL بقیه قسمتای صفحه بدون تغییر باقی بمونن.
 6. انگار تغییر قرارداد به HTTPS الان خطری واسه PageRank ایجاد نمی کنه، اما ممکنه مسائل دیگری مثل Crawling و Indexing بر ترافیک و رتبه بندی اثرات منفی داشته باشن. هرچند مسئولان گوگل اعلام کردن که در رتبه بندی سایتای که از قرارداد HTTPS استفاده کنن تاثیر خوبی رو دید می کنن.
 7. تغییر URL واسه رسیدن به اهداف سئو، شامل حذف بعضی پارامترهای کوئری، بهبود ساختار ساب فولدرها، گذاشتن کلمات کلیدی در URL و خوانا کردن URL واسه آدما هستش. اینجور تغییراتی حالا از خطر پایین بهره مند هستن. با این حال، بهتره که شما همیشه طرف احتیاط رو رعایت کنین.

امیدوارم خوندن این مقاله براتون به درد بخور بوده باشه. اگه درباره تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو سوالی دارین می تونین از راه قسمت دیدگاه ها اونو با ما در میان بذارین.

منبع: Moz

موضوع در رابطه سئو و بهینه سازی سایت

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

امیرحسین اکبرزاده

امیرحسین اکبرزاده هستم، فارغ التحصیل و فراری از رشته مخابرات! به نوشتن در بخشای بازاریابی محتوا، دیجیتال مارکتینگ و برنامه نویسی علاقمندم.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *