چه شغلی را انتخاب کنم؟

work

شغل ایده آل واسه شما چه شغلیه؟ پیدا کردن شغل مورد علاقه واسه هر کسی یه ایده آله اما وقتی که سرمایه لازم واسه شروع شغل مورد علاقه مون وجود نداشته باشه چیکار باید کرد؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ تا حالا پیش اومده چیزی رو در زندگی ادامه بدید که میدونید دیگه به کارتون نمیاد؟ اون چیز ممکنه یه رشته تحصیلی یا شغلی باشه که در اون گیر افتادین و با این وجود نمی خواین نا امید شید. شاید بدون هیچ دلیل خاصی و فقط به خاطر تعهدی که بسته اید در رابطه ای مونده اید. خیلی اوقات پیش میاد به خاطر تلاشی که کردیم و به جایی رسیدیم هیچوقت دلمون نمی خواد اون وضعیت رو ترک کنیم حتی اگه به نفعمون نباشه.

خیلی از ما شغلی رو انتخاب می کنیم که متناسب با مدرکمان باشه. چون توقع داریم به خاطر پول و وقتی که واسه رشته دانشگاهی صرف کردیم در آینده شغلی اون رو حتما به کار ببریم. شاید شغلتون رو دوست نداشته باشین و دائم با خودتون کارای بهتر با درآمد بهتری رو تصور کنین و به خاطر تصمیمی که گرفتین احساس پشیمونی می کنین.

هر کاری که انجام می دید از روی علاقه باشه

وقتی که می خواین شغلی رو انتخاب کنین ممکنه تحت تاثیر آموزشای که دیدین قرار بگیرین. در واقع رشته ای رو خوندین که به اون علاقه داشتین و در نتیجه شغلی متناسب با اون رشته انتخاب می کنین.

وقتی تصمیم می گیرین کارتون رو عوض کنین احتمال این که دنبال یه کار مشابه با درآمد مشابه برید زیاده. کمتر پیش میاد این رو هم در نظر بگیرین که واقعا اون شغل رو دوست دارین یا نه.

اینگونه س که مردم شغلی رو انجام میدن که به اون علاقه ای ندارن و به جای این که به این فکر کنن چی اونا رو خوشحال و راضی می کنن بهتر می دونن به شرایط موجود ادامه. بیشتر ما این روال رو ادامه می دیم چون هول و هراس داریم تلاشایی که تا حالا کردیم هدر بره.

خودتون رو درگیر هزینه های هدررفته نکنین

وقتی درگیر هزینه های هدر رفته میشین یعنی راهی رو ادامه می دید فقط به خاطر این که تلاش زیادی واسه رسیدن به اون کردین و ترس این رو دارین که با تغییر راه تموم تلاشا هدر بره. این یعنی به اندازه ای از شکست هول و هراس داریم که موفقیتایی که در اثر تغییر راه ممکنه به دست بیاریم رو ندیده می گیریم.

پس اگه شغلی که انتخاب کردین به دلیل تلاشا و آموزشایی که قبلا دیدین پس هزینه ها اهمیت بیشتری دارن تا شادی و موفقیت در آینده. حتی ممکنه ادامه دادن کاری که پیش گرفتین با شکست مواجه شه. مثلا مغازه داری که کارش خوب گرفته وام میگیره تا شعبه جدیدی باز کنه. اما بعد از مدت یه سال میفهمه که در این شعبه فقط پول هدر میره. تنها راه حل اینه که شعبه دوم رو ببنده اما به خاطر تلاش و وقت و هزینه ای که کرده مقاومت می کنه.

وقتی که می خواین شغلی رو انتخاب کنین این سوالا رو از خودتون سوال کنین:

به چه کارایی علاقه دارم؟ اگه نسبت به کارتون احساس دارین دیگه اون رو یه بار سنگین به حساب نمیارید.

واسه انجام این کار به چه مهارتایی نیاز دارم؟ هممون به طور پیش فرض رشته تحصیلی خود رو ملاک انتخاب شغل در نظر می گیریم. اما اگه بخواین زمینه کاری تون رو تغییر بدید چه مهارتایی دارین و چه آموزشایی باید ببینین.

این شغل جای رشد داره؟ معمولا یه کارمند دست کم ۴ سال تو یه شرکت مشغول می مونه. بعد از این ۴ سال ببینین چه نوع مهارتایی یاد گرفتین و چیجوری می تونین از پیشرفتایی که داشتین استفاده ببرین.

فرصت این که با آدمای متفاوت کار کنین رو دارین؟ چگونگی ایجاد درست با بقیه یکی از بهترین چیزهاییه که واسه خودتون انجام می دید. چون هم باعث می شه خوشحال باشین و هم تصمیم بگیرین که شغل تون رو عوض کنین با آدمای بیشتری در رابطه باشین.

این شغل بعد از ۳ سال چه منفعتی براتون داره؟ انتظاراتی که از درآمد و موقعیت تون در ۳ سال آینده دارین در نظر بگیرین. این شغل شما رو به انتظارات تون میرسونه؟ اگه نه هیچ کمکی به رسیدن شما به اهدافتون نمیکنه.

این شغل به شما کمک می کنه اون فردی شید که می خواین؟ در این صورت سخت ترین روزا رو هم آسون می گیرین. شغلتون شما رو به اون کمال مطلوبی که می خواین میرسونه؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

بدونیم

Related articles

چمدان هایی که موتورسیکلت می شوند +عکس

شاید به نظر شما چمدونایی که چرخ دارن خیلی راحت حرکت می کنن ودیگر فشار زیادی به کمر آدم واسه حمل و نقل اونا وارد نمی شه ولی حالا یه مدل پیشرفته تر از چمدونا وارد بازار شده که تبدیل به موتور سیکلت می شه و شما رو هم با خود می تونه حمل کنه. […]

Learn More

چند توصیه فنی ساده برای خرید خودرو دسته دوم

همیشه شرایط جوری پیش نمی رود که بشه خودروی نو و صفر خرید. با در نظر گرفتن شرایط فعلی بازار خودرو در کشورمون، خرید ماشین های دست دوم و کار کرده، الان منطقی ترین راه ماشین دار شدنه! اما ، با در نظر گرفتن راه هایی مثل صفر شویی خودروها، کم کردن کیلومتر و … […]

Learn More

چرا کسی که دوستش داریم مارا آزار میدهد؟

کسی که دوستش دارین همیشهً شما رو ناراحت می کنه؟! اگه فکر میکنین این رفتارای ً به معنی نفرت از شماس دست نگه دارین ، تحقیقات نشون دهنده اون هستش که علاقه زیادتر از اندازه بعضی وقتا می تونه موجبات آسیب به طرف مقابل رو بسازه. این مسئله خیلی عجیب نیس که آدمایی که ما […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *