اکتبر 20, 2020

چه سوالاتی از خودمان بپرسیم؟

سوال واسه پرسیدن از خود

چند سال پیش سردرگم شده بودم. احساس خستگی، ترس، دودلی، اضطراب و شکست می کردم. در بن بست کاری گیر کرده بودم و از انتظارات جامعه به تنگ اومده بودم. نمی دونستم واقعاً باید با زندگیم چه کنم.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ اونقدر واسه خودم ارزش قائل بودم که بخوام زندگیم رو تغییر دهم اما نمی دونستم از کجا باید شروع کنم. روزا رو با این امید می گذروندم که شرایط عوض شه–که بتونم از زندگی که روحم دیگه تحمل اون رو نداشت فرار کنم.

بدترین قسمت ماجرا اینجاس که من طوری زندگی می کردم که جامعه ازم توقع داشت. اینکه کار مطمئنی پیدا کنم و خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار کنم ، پله های پیشرفت رو بالا بروم.

نمی دانم شما چیجوری هستین اما درمورد من، این رفتارای درست، همه لذت زندگی رو برام نابود کرد.

تصور کنین که در وجودی که راضی تون نمی کنه، گیر افتاده باشین. وقت باارزشتان رو به انجام کارایی تلف کنین که واقعاً دوست ندارین. و از اینکه بخواین این خاص بودنتون رو اعلام کنین بترسید. آخرهفته ها خوش بگذرونین و از رسیدن هفته بعد ترس داشته باشین. شاید نیاز به تجسم کردنش نباشه؛ شاید زندگی شمام دقیقاً مثل من باشه.

بعد انگار چیزی مثل یه چکش به سرم اصابت کرد. قبلاً هم شنیده بودم اما هیچوقت به اون دقیق نشده بودم. انگار صدایی از اعماق ذهنم خیلی روشن و بلند با من حرف می زد.

«خود واقعی ات رو کشف کن و همه جنبه های خاص بودنت رو به دنیا نشون بده. اگه می خواهی یه زندگی غیرعادی داشته باشی این تنها راه توست.»

این پیشنهاد رو طوری دنبال کردم که انگار زندگی ام به اون وابسته بود. و می توانم بگم که از اون به بعد زندگی ام بسیار بهتر شده.

به جربزه می توانم بگم که عاقلانه ترین جمله ای که تاحالا شنیده ام این بوده:

اگه می خواهی یه زندگی فراعادت داشته باشی، لازمه که بدونی واقعاً که هستی و واسه این منظور باید خود واقعی ات رو کشف کنی.

این ۶ سوال زندگی منو واسه همیشه از ان رو به اون رو کرد. با اجازه دادن به شما واسه کشف خود واقعی تون به شمام کمک می کنه زندگیتون رو تغییر بدید. واسه این منظور باید بفهمین به چه دلیل به این دنیای بزرگ پا گذاشته اید.

منظورمون خودی که بقیه می خواهند باشین نیس یا خودی که تلاش می کنین واسه جا دادن در جامعه اون رو تغییر بدید. درمورد خود واقعی تون حرف می زنیم–خودی که می خواهد خصوصیات خاص شما رو به دنیا نشون بده.

با جواب دادن به این سوالات چیزهای مورد علاقه، توانایی ها، ارزش ها، امیال و انگیزه های خاص خودتون رو پیدا می کنین.

شما یه هدف خاص دارین. پیدا کردن جواب به این سوالات به شما این امکان رو می دهد خودتون رو با این هدف هماهنگ کنین و جادوی واقعی رو وارد زندگی تون کنین.

شناخت خود بالاترین دانشیه که می تونید به دست بیارید. به چه دلیل؟ چون توانایی شما واسه برآوردن امیال خاص داخلی تون، توانایی شما واسه برآوردن قدرت خود رو تعیین می کنه و این درمقابل کیفیت زندگی شما رو مشخص می کنه.

سوالات زیر واسه کمک به شناختن عمیق خودتون و پیدا کردن چیزی که واقعاً براتون مهمه، طراحی شده. هممون یه توانایی غیرقابل پیش بینی داریم؛ این تمرینات واسه کمک به شما واسه پیدا کردن این توانایی ها در خودتون طراحی شده ان.

  1. چه چیزیه که من در زندگی واقعاً دوست دارم؟

هر چیزی رو که درمورد این جهان و آدمایی که در زندگی تون هستن دوست دارین رو لیست کنین. درمورد هر فعالیتی که شما رو به هیجان می آورد و سرحال ترتان می کنه فکر کنین. این می تونه هر چیزی باشه: موسیقی، ورزش، آشپزی، تدریس، یادگیری، تماشای فیلم و … در عشق شما به این چیزها شوری عمیق نهفتهه.

  1. تا اینجا در زندگی چه دستاورهایی داشته ام؟

تموم لحظاتی که به اون افتخار می کنین و هم اینکه وقت هایی که به موفقیت رسیده اید رو لیست کنین. واسه به دست آوردن این موفقیت ها، ممکنه بعضی توانایی های اصلی تون رو استفاده کرده باشین. ببینین می تونید بفهمین که دلیل موفقیتتون چی بوده؟ هم اینکه، هر فعالیت، سرگرمی یا چیز دیگری که خیلی راحت انجام می بدید رو هم لیست کنین. در این فعالیت ها بالاترین توانایی های شما نهفتهه.

  1. اگه می دونستم کسی قضاوتم نمی کنه، چه می کردم؟

هر کاری که اگه نمی ترسیدید انجام می دادین، حتی وحشی ترین رویاهایتون رو لیست کنین. این به شما کمک می کنه ارزش های عالی خود رو کشف کنین.

  1. اگه زندگی ام به طور کاملً هیچ محدودیتی نداشت و می تونستم هر چی که می خواهم داشته باشم یا هر کاری که می خواهم انجام دهم، چی رو انتخاب می کردم یا چه کاری رو انجام می دادم؟

سبک زندگی ایدآل خود رو توصیف کنین. بنویسین اگه می دونستید که شک نداشته باشینً موفق می شید چه می کردین، چه نوع فردی می شدید، چقدر پول درمی آوردید و کجا زندگی می کردین.

این سوال به شما این امکان رو می دهد که بفهمین اگه هیچ محدودیتی نداشته باشین، چه نوع انسانی دوست دارین باشین. با منطبق کردن خودتون با این سبک زندگی می تونید به سمت زندگی قدم وردارین که واقعاً دوست دارین داشته باشین.

  1. اگه صد میلیارد تومن پول داشته باشم چه می کردم؟

لیستی از همه کارایی که دوست دارین با داشتن این همه پول انجام بدین، جفت و جور کنین. خوب، شاید به سفر دور دنیا برید، یکی دو خونه بزرگ بخرین و کمی هم پول به خونواده تون بدین. با وقتتون چه می کنین؟

این سوال به شما کمک می کنه بتونین بدون محدودیت فکر کنین. وقتی بتونیم محدودیت ها و مشکلات رو ورداریم، می تونیم کاری که واقعاً دوست داریم انجام بدیم رو کشف کنیم.

  1. کی رو بیشتر از همه در جهان تشویق می کنم؟

لیستی از کسائی که از اونا الهام می گیرید و خصوصیاتی در آدمها که تشویق می کنین، جفت و جور کنین. به این فکر کنین که واقعاً چی در این دنیا به شما الهام می بخشه. چیزی که در بقیه تشویق می کنین درواقع خصوصیتی در خودتونه. باید بدونین که به خاطر این کسی رو تشویق می کنین که مثل خودتونه.

وقت گذاشتن واسه جواب دادن به این سوالات زندگی تون رو تغییر می دهد. هر چی بیشتر توانایی ها، ارزش ها، چیزهای مورد علاقه، امیال و انگیزه های خودتون رو کشف کنین، زندگی تون خوشحال تر می شه.

می تونید درس بخونین و دکتر، مهندس، وکیل، معلم یا هر چیز دیگری شید اما اگه علم شناخت کامل خودتون رو به دست نیارین، زندگی هیچوقت پرمعنا و معنی نمیشه.

حالا شاید بفهمین که به چه دلیل انیشتین می گوید، اطلاعات علم نیس.

باارزش ترین دانشی که می تونید به دست بیارید، درون خودتونه.

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

چیجوری خوشبخت شیم؟

خوشبختی مردمون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *