چه زمانی تهران می لرزد؟ همه چیز درباره زلزله احتمالی تهران

در جدول این گزارش اظهارات افراد، مسئولان و کارشناسان جور واجور زلزله شناسی به صورت کامل نقل شده.امید سلیمی بنی:سالهاست می گن تو تهران زلزله میاد و اگه زلزله بیاد در ساعته های اول، هزاران نفر کشته می شن.

امروز هم یکی از مسئولان دانشگاه تهران گفته وقوع زلزله تو تهران حتمیه.  پس باید منتظر زلزله باشین. به گفته دلاوری زلزله هر ۱۵۰ سال یه بار به تهران سر می زنه و حالاست که باید خود رو واسه وقوع زلزله بزرگ در کلانشهرها آماده کنیم.

کارشناسان می گن تهران گسله های زیادی داره که بزرگترین اونا در شمال و جنوب تهران فعاله و هر اون احتمال داره مثل انفجار یه بمب، تهران روی هوا بره. حتی مقام های دولتی هم درباره زلزله نزدیک الوقوع تو تهران نظر دادن. روحانیون هم از تاثیر گناهان مردم بر جلوه های غضب خدا سخن گفتن و به مردم هشدارهایی دادن. در جدول زیر، اظهارات افراد جور واجور رو درباره زلزله تهران می خونین:

نام

سمت/عنوان

اعلام نظر

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهور ایران

هرچند زمان وقوع زلزله مشخص نیس اما تهران در برابر زلزله قرار داره و شرایط طبیعی نشون می دهد که بروز زلزله تو تهران قطعیه یکی از علمای بزرگ تهران به من پیغام داد که از مردم بخوام مراقب باشن و ضمن دوری از گناه، واسه دوری از بلایا دعا کنن.

دکتر محمودرضا دلاوری

مدیر کارگروه سیستم های اطلاعات مکانی پردیس فنی دانشگاه تهران

وقوع زلزله تو تهران حتمیه و طبق تحقیقات زلزله دارای یه دوره برگشته که طبق برآورده ها هر ۱۵۰ سال یه بار یه زلزله بزرگ اتفاق می افته و با در نظر گرفتن اینکه بزرگترین زلزله تو تهران در ۱۷۰ سال گذشته رخ داده باید خود رو واسه وقوع زلزله بزرگ در کلانشهرها آماده کنیم. طبق برآورده هایی که روی گسل های تهران از جمله گسل ری و شمال تهران انجام شد، برآورد شده که در مناطق مرکزی و جنوبی تهران بیشترین تلفات رخ میده.در صورت وقوع زلزله مناطق مرکزی و جنوبی تهران بیشترین تلفات انسانی و سازه ای رو داره. تهران یکی از شهرهای لرزه خیزه که دارای گسله های وسیعه. الان تعداد زیادی گسل های شناخته شده تو تهران داریم مانند گسل ری و عباس آباد و هم اینکه تعداد زیادی گسل های نامعلوم داریم و طبق تحقیقاتی که انجام شد هیچ نقطه ای از شهر تهران منطقه ایمن نخواهدبود.

حسین باقری

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور

وقوع زلزله تو تهران حتمیه و رئیس جمهوری هم در سخنان خود این موضوع رو تایید کرده. گسل های شمالی در حال تغییر هستن و این موضوع مخصوص زمان حاضر نیس و چیزی طبیعی به حساب می رود درزمان چند ماه گذشته هم ۱۰۰ زلزله در دور و بر تهران به وقوع پیوسته س. وقوع زلزله تو تهران چیزی قطعیه چون سه گسل در دور و بر تهران هست اما اینکه زلزله کی میاد؟ چیجوری میاد و با چه قدرتی، هیچ کس نمی دونه

دکتر نوربخش غلامی

استاد دانشگاه تهران و زمین شناس

زلزله ای با اندازه ۷ ریشتر که با دقت ۲ تا ۳ سال دیگه تخمین زده می شه. اما همه اینا تخمین و محاسبات ریاضیه نه پیشگویی که بشه اون رو نقض کرد و تمام اون رو ندیده تصور. می توان بیشتر از ۵۰ عامل واسه پیش بینی و محاسبه یه فاجعه رو بر شمرد که تو تهران هست و شک نداشته باشینً اگه زلزله ای تو تهران اتفاق بیفته فاجعه ای داغون کننده تر از بم داریم.  تهران از دید اجتماعی، زمین شناسی و عمران در زلزله دچار بحرانی می شه که شاید در هیچ جای دنیا مثالی از اون وجود نداشته باشه.

محمد غرضی

رییس سازمان نظام مهندسی ایران

ساختمانهای تهران با در نظر گرفتن این شرایط با زلزله حتی ۴ ریشتری هم تخریب می شن. بدیش اینه تو تهران ساختمانها براساس مقررات ملی ساخته نمی شن و چون این اتفاق تو تهران نمی افته پس هیچ کدوم از بناهایی رو که می شناسین از استواری لازم بر خوردار نیستن . در گذشته هم این قانون در ساخت ساختمانها اجرایی نشد و الان هم خیلی از برجا و ساختمانهای جدید الاحداث با از دست دادن این قانون ساخته شدن . در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داریم و مسئولان باید در همین زمینه فکری اساسی کنن دست کم اینکه ساختمانهای جدید رو در وضعیت مناسبی بسازن . شهروندان در هر شرایطی که باشن چه در منزل و چه در محل کار در امان نیستن .

بهرام عکاشه

استاد بازنشسته زلزله شناسی دانشگاه تهران

از روی رکورد این دستگاه ها فهمیدیم که تهران فوق العاده زلزله خیزه و از سال ۱۹۷۴ به مقاما اخطار می دادیم که همه گسلای تهران فعاله. مشخصه زلزله ها تو تهران اینه که دوره برگشت و وقوع اون طولانیه. دستگاه های آمریکایی زلزله یه ریشتری رو هم ثبت می کردن و این موضوع رو متوجه خطر تو تهران کرد.

دکتر مهدی زارع

معاون پژوهشگاه زلزله

هنوز علم زلزله شانسی به جایی نرسیده که کسی بتونه پیش بینی کنه در جایی زلزله رخ می دهد یا نه. هرچند احتمال وقوع زلزله در مناطق جنوب و جنوب تهران رو می دادیم. در این منطقه گسل های فعال زیادی هست که در محدوده اونا چندین زلزله تاریخی رخ داده. دلیل خطر بالای وقوع زلزله های داغون کننده، نشونه های فعل بودن گسل ها در اون منطقه س. مشاهدات زمین شناسی و زمین ساختی و هم اینکه دلایل لرزه خیزی تاریخی، این منطقه رو به منطقه ای خطرناک از نظر زلزله خیزی تبدیل می کنه. حتی اگه سال ها و حتی قرنه های متمادی در اون منطقه زلزله رخ نمی داد. نمی توان اون منطقه رو آروم به حساب آورد.در بررسی دوره برگشت زلزله تو یه منطقه، نمی توان با اطلاعات ناقص به نتیجه گیری های دقیق رسید. کلی اطلاعات موجود زلزله های قبلی، مربوط به منطقه وقوع اون هستش نه گسل خاص. بیشترین مطالعاتی که تا الان در وسعت تهران انجام شده، از همین نوع بررسی های ناحیه ای بوده ان که به دلیل نبود دسترسی به اطلاعاتی دقیق و تحقیق هایی مفصل تر، نتیجه گیری های اونا تقریبیه. زلزله گذشته رو نمی توان خیلی جدی گرفت چون زمین لرزه هایی با بزرگای ۴ ریشتر، در عمل از محدوده تحقیقات پیش بینی زلزله بیرون هستن. اینجور زلزله هایی به تعداد زیادی رخ میدن و به بیرون زدگی گسل نمی انجامند. به سختی می توان اینجور زلزله هایی رو به گسل خاصی مربوط کرد. هرچند نزدیکی این زمین لرزه به جنوب تهران، می تونه یه اخطار خوب و یادآور لرزه خیزی بزرگ تو تهران و حومه اون باشه.

دکتر محمدرضا قیطان چی

استاد و رئیس بخش زلزله شناسی مؤسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران

زلزله رو حتی با امکانات واطلاعات علمی روز هم نمی توان به درستی تخمین زد وانتظار اون رو کشید. انتظار واسه زلزله تهران نمونه ای از همین انتظاره که براساس علم و معادلات ریاضی بنا شده اما تا حالا اتفاق نیفتاده. مناطق شرق و جنوب تهران و نزدیک پاکدشت دارای گسل های فراوانه و زلزله های کوچیک در این مناطق بعید نیس. تهران شهر زلزله خیزیه و دارای گسل های بسیار. اما باید در نظر داشت که این لرزه ها خطرناک نیستن پس واسه ثبت این زلزله نباید توقع این رو داشت که در مرکز زلزله شناسی جهان ثبت شه. مطمئناً این امواج آروم و کنه به ایستگاه های شبکه جهانی نمی رسه. از زمین لرزه ها زلزله اصلی بدون هیچ لرزه قبلی و یهویی اتفاق می افتند، زلزله هایی هم در اثر عوامل دیگه مثل ریزش ها (مثلاً ریزش سقف بخارهای آهکی و زمین لغزش ها) یا در بعضی موارد فعالیت های آتشفشانی هم به وجود میاد که مقدار و شدت اونا کمتره

محمدرضا قاسمی

معاون سازمان زمین شناسی و کشف معدنی

محققان کشور موفق به ساخت دستگاه ثبت پیش نشانگرهای الکترومغناطیسی زلزله شده ان که این دستگاه به صورت آزمایشی راه اندازی شده. با راه اندازی آزمایشی این دستگاه و ثبت پیش نشانگرها و ناهنجاری های زمین، تونستیم زلزله های کوچیک و متوسط رو ۲ تا ۳ روز قبل از وقوع پیش بینی کنیم.

کارشناسان شرکت «جایکا»

این شرکت مشاور ژاپنی وابسته به وزارت امور خارجه ژاپن که امسال تحقیقاتش درباره زلزله تهران منتشر شد

پیش بینی دقیق زمان وقوع زلزله تهران کار سختیه، هر چند به دلیل وجود ۶ گسل مهم در پایتخت، یه روز اینجور حادثه ای رخ میده. مناطق ۱۰، ۱۵ و ۱۷ شهرداری تهران به دلیل تراکم جمعیتی بالا، پرخطرترین قسمت شهر در مقابل خطر زلزله هستن. در رتبه بعدی مناطق ۱۸ و ۱۹ شهری جای می گیرند.در صورت وقوع زلزله سنگین، تعداد خیلی از اونا یا جون خود رو از دست میدن یا اون که گرفتار فعالیت تکی امداد به خونواده و همسایگان می شن.

در صورت وقوع زلزله تو تهران، با امکانات موجود واسه رسیدن به شرایط پایدار مانند ارائه غذای گرم و شروع بازسازی بیشتر از ۴ ماه لازمه در حالی که این زمان، باید به کمتر از ۴۸ساعت کم بشه.وقوع زلزله تو تهران با مشکلات ثانویه ای مثل آتیش سوزی های گسترده، توقف آب های سطحی، جمع شدن اجساد و تردد گسترده مواجه می شیم.

آبرالیان

زمین شناس برجسته ایران در سال ۱۳۳۰

احتمال زاد می رود که روزی زلزله شدیدی در تهران اتفاق بیفته و این شهر قشنگتر و ساختمانهای باشکوه و بزرگ به قبرستان و خرابه ای مبدل شه. ۹۹% این بناها روی اهالی می ریزد و تلفات بیشماری وارد خواهدشد. البته ممکنه این حادثه پس از چند سال ، بلکه پس از قرنی اتفاق نیفتد و خود ما ناظر این آوارگی و خرابی نباشیم و ممکنه در آتیه ای نزدیک و شاید هنگام قرائت این سطور اتفاق بیفته.

جون ویدال

رئیس شبکه لرزه ای شمالغرب پاسیفیک (PNSN) و استاد لرزه شناسی دانشگاه واشنگتن

هیچ راه شناخته شده و تایید شده ای وجود نداره که توانایی پیش بینی زلزله رو داشته باشه. تعداد کمی از افراد وجود دارن که در این باره نظریه هایی ارائه کردن اما این نظریه ها ارزش علمی ندارن. پس عقیده دارم الان هیچ روش هایی واسه پیش بینی زلزله وجود نداره. یعنی هر نوع هشداری در مورد بروز زلزله ای قوی و نزدیک الوقوع طی کمتر از چند دهه آینده پایه علمی نداره

خطر بزرگی که پس از یه زلزله بزرگ منطقه ای رو تهدید می کنه پس لرزهای اون زلزله هستن. پس لرزها پدیده های دوری ناپذیرن و کم پیش میاد شدت اونا از زمین لرزه اصلی بیشتر باشه. با این همه پیش بینی خسارت اینجور زلزله ای تو تهران به دلیل اینکه تازگیا هیچ زمین لرزه بزرگی تهران رو تحت تاثیر خود قرار نداده قابل بیان نیس.

دکتر محمدرضا عباسی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله

با بررسی هایی که تو تهران انجام شد طول گسل نیاوران تا ۱۳ کیلومتر شناسایی شده بود که در سالهای گذشته با بررسی هایی که انجام شد طول این گسل ۴۳ کیلومتر گزارش شده. تحقیقات در شرق تهران و منطقه لواسان نشون میده لرزه خیزی هایی ثبت شده و علاوه بر اون دو اتفاق لرزه خیزی در گسل طرشت و یه زمین لرزه هم روی گسل لویزان ثبت شده ولی طبق این بررسی ها نشون داد که بیشترین اتفاق لرزه خیزی روی گسل نیاوران اتفاق افتاده.

دکتر عباسعلی تسنیمی

رئیس پژوهشگاه زلزله

از نظر علمی هیچوقت نمیشه وقوع و یا نبود وقوع زلزله رو پیش بینی کرد.از اونجایی که پیش بینی زلزله ممکن نیس از این رو باید احتیاطای لازم رو در این مورد انجام داد. البته این احتیاط چیزی عقلیه.

دکتر محمدرضا حاتمی

عضو پژوهشگاه زلزله مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران

شاید دولتی بخواد جمعیت رو در سطح کشور پراکنده کنه، این موضوع در بخش زلزله شناسی و تخصص من نیس. ولی اینکه تهران زلزله خیزه، در اون شکل وجود نداره. امکان وقوع زمین زلزله تو تهران رو هیچکی نمی تونه پیش بینی کنه، کما اینکه کسی نمی تونه بگه زلزله نمیاد! ژاپنیها هم نتونسته ان هیچ زلزله ای رو به حتم و یقین پیش بینی کنن. زلزله تا الان به خاطر اینکه مناطق جور واجور، دارای بافتها و شکلها و دلایل متفاوتی واسه زلزله خیز بودن دارن، قابل پیش بینی نیس. ولی این دلیل نمی شه که ما دست روی دست بذاریم. ما اندازه گیریهای زیادی رو از نقاط جور واجور داریم. تا الان، چیزی که بشر درباره زلزله به اون رسیده اینه که زلزله قابل پیش بینی در کوتاه مدت نیس. حال این موضوع چه تو تهران باشه و یا در مناطق دیگه.