ژانویه 18, 2021

چه دروغ هایی در زندگی به خودمان میگوییم؟

lie

به گزارش آلامتو به نقل از سایت آی بانو؛ میدونید مردم چه دروغایی رو واسه توجیه شکستای خود می گن؟ شما به کدوم یکی از این نوع دروغای توجیهی فکر می کنید؟ بیایید کمی با خود روراست باشیم و فریبهای خودمون رو ببینیم و بعد کنار بذاریم !

۹ دروغی که باید کنار بذارین قبل اینکه خیلی دیر شه

بدترین چیز اینه که یه مطلب دروغی رو بارها به خودتون نسبت بدید. همون دروغایی که یه عمر با اونا زندگی می کنین. این دروغها ممکنه از طرف فردی که به شما خیلی نزدیکه وارد ذهن و افکارتون شن و یا شما ممکنه تحت تاثیر اثرات داغون کننده رسانه های اجتماعی قرار بگیرین و یا در نتیجه سوء تفاهمات ساده در شما به وجود آیند.

در هر صورت، دفعه بعد که خواستین چیز تازه ای رو یاد بگیرین، تا بهبودی در شما ایجاد کنه بهتره از کنار گذاشتن دروغایی که روی شما اثر بد می ذارن شروع کنین. در ادامه به ۹ دروغ که نباید در زندگی یاد نمی گیرین ، اشاره میکنیم.

  1. خوشبختی یعنی رسیدن به خواسته ها

دو راه واسه آدمایی که در جستجوی خوشبختی هستن هست. یکی اینه که به خواسته ها و رویاهایشون بیافزایند. و دیگری اینه که به اون چیزی که دارن راضی باشن. راه دومی راه درستیه.

خوشبختی رسیدن به هرچه که می خوایم نیس. بلکه دوست داشتن اون چیزی که داریمه. خوشبختی رسیدن به هدف نیس، بلکه نتیجه خوب زندگی کردن در هر لحظه س. این خوشبختی به این معنی نیس که حق نداشته باشیم آرزوی بیشتری بکنیم ، به این معنیه که باید همیشه به خاطر اون چیزی که داریم قدردان و واسه گرفتن خواسته هامون صبور باشیم.

بعضی وقتا تلاش واسه به چنگ آوردن چیزای بزرگ آسونه اما یادمون میره که چیزای کوچیک زندگی می تونن اثرات جادویی خود رو روی ما بذارن. پس از امروز با وجود همه کمبود هاش شاکر باشیم.امروز همون روزیه که در آینده حسرت اونو می خورید.

  1. موفقیت راه مشخصی داره

شما به این دنیا نیامده اید تا طبق انتظارات بقیه زندگی کنین هم اینکه نباید توقع داشته باشین که بقیه هم برابر انتظارات شما رفتار کنن. شما باید راه خاص خود رو پیدا کنین. معنی موفقیت واسه هر کسی چیزی فرق داره. به معنی گذروندن زندگی طبق اصول و روش های مخصوص به خودتونه.

خواسته های هر فردی مثل اثر انگشت اون استثنایی و خاص هستش. بهترین راه رسیدن به موفقیت کشف خواسته های داخلی خودتونه بعد راهی رو واسه عرضه اون به شکل یه روش به درد بخور به جهان پیدا کنین. در آخر ، اگه بتونین هر روز صبح که از خواب بر می خیزید کاری انجام بدین که فرق مثبتی در شما ایجاد کنه، باید به خود افتخار کنین و به خودتون لبخند رضایت بخشی بزنین چون به موفقیت رسیده این.

  1. روزای پرکار، روزهایی نتیجه بخش هستن.

هوشمندانه تر کار کنین نه فشرده تر” جمله ای کلیشه ایه که در پیشرفت فردی زیاد به کار میره. اما مثل جملات تکراری دیگه تنها افراد کمی واقعا به اون عمل میکنن. به جلو قدم وردارین و دور و برتون رو هم در نظر داشته باشین. افراد پرمشغله بسیار زیادتر از افراد موفق و تولید کننده هستن و البته حاشیه بیشتری رو هم به خود اختصاص میدن. شاید شما یکی از اون افراد باشین.

پرمشغله بودن بسیار اثر گذاره و باعث می شه که شما سرگرم فعالیت باشین و به شما حس بالای موفقیت میده. اما همیشه واسه فعالیتهای اجتماعی و یا گذروندن وقت در کنار خونواده و حتی وقتی واسه خلوت کردن با خود وقت بذارین. ایمیلا و پیامکا به سمت شما مثل تیر بار شلیک می شه ؛ مسئولیتا ، تعهدات و قرارای کاری سراسر تقویم شما رو پر کرده و خواب تنها یه چاره اندیشی موقت هستش و شما مثل یه خواننده مشهور ولی بدون هیچ آهنگی هستین.

البته همه اینا شکل خیالی پرمشغله بودنه. داشتن تعهد بیشتر از اندازه به کار هوشمندانه نیس فقط کارکردن رو سخت تر می کنه. پس این نگاه رو به کنار گذاشته و تلاش کنین کارای مهمتر رو اول انجام بدین.

  1. جربزه داشتن به معنی از چیزی نترسیدنه.

واقعا تنها وقتی که شما مبادرت به کار شجاعانه می کنین وقتیه که احساس ترس می کنین. پردل و جربزه بودن وقتی خودشو نشون میده که شما کاری رو بر خلاف ترس خود انجام می دید به خاطر این که شما می دونین کار درست همینه. یعنی ما وقتی که با چیزای نامعلوم روبرو میشیم احساس ترس می کنیم اما وقتی که با اونا مواجه شدید، به کارتون ادامه میدید.

البته هر تصمیمی که شما در زندگی خود می گیرین، همیشه امکان بروز خطا و اشتباه وجود داره. همیشه مشکلاتی سر راه شما قرار میگیره که در شما ایجاد ترس می کنه چون نمی دونین که آخر اون مشکل چیجوری می شه. واسه هر مشکلی برنامه ای داشته باشین چون در زمان بروز اون نیازمند پردل و جربزه بودن هستین.( ترس رو به طور کامل درک کرده و بر اون مسلط شید)

  1. قوی بودن به معنی نبود احساس درده

زندگی همیشه با دردهایی همراه س. این دردها واسه رشد و اضافه کردن تجربیاتتون لازمه. هر کسی خلاف این رو بگه دروغ میگه.

قوی ترین افراد کسائی هستن که درد رو احساس و قبول کردن، از اون یاد گرفتن و با اون مقابله کردن. بعد زخمای خود رو از طریق اندوخته هاشون بهبود دادن. همه اینا برمیگرده به اینکه وقتی رو واسه خود قائل شید تا یه قطره اشک بریزین و بعد به میدون مقابله برگشته و جوری بجنگین که خودتون هم تصور نمی کردین.

  1. افراد کنار شما ، شما رو به اشتباه میندازن.

بیشتر وقتها ما واقعا دلمون نمی خواد مسئولیت اشتباهاتمان رو بردوش بگیریم. شاید همیشه رویای رسیدن به هدفا رو در سر می پرورانیم اما در زندگی واقعی حرکتی واسه رسیدن به اونا انجام نمی دیم. مثلا راه هایی واسه رسیدن به اونا رو جستجو نمی کنیم ، با بقیه درباره اونا صحبتی نمی کنیم و یا حتی مطالعه ای درباره اونا نمی کنیم.

به هر حال ما رویاپردازی رو به دنیای واقعی ترجیح می دیم. اما تنها چیز اشتباه این وسط اینه که ما کس دیگه ای رو مسوول نرسیدن به خواسته هامون بدونیم. که این باعث می شه یه رویای دلنشین در پشت سد دروغ دست نیافتنی شه.

اگه امروز روی یه موضوع نه خیلی مهمی وقتتون رو می ذارین، باید بدونین که تنها شخصی که مانع رسیدن شما به رویایتانه خودتون هستین. اگه شما هیچ اقدامی واسه رسیدن به هدف و رویاهایتون انجام ندین، نباید کسی رو به جز خودتون به خاطر نرسیدن به اونا سرزنش کنین. در هر صورت هر کسی مسئول زندگی خودشه.

سرزنش کردن تنها کاریه که همیشه انجام می دیم.در وقتی که از یافته های کارامون راضی نیستیم تنها راه ساده ایه که به ذهنمون می رسه.

خیلی راحت تره که بقیه رو سرزنش کنیم به جای اینکه واسه رسیدن به خواسته هامون تلاش بیشتری کنیم مثلا اخذ مدارج تحصیلی ، ایجاد یه فعالیت تجاری و یا هر گونه موفقیتای فردی که نیازمند تعهد و زمونه ! چیزی که باید به خودتون بگید اینست که :”اگه چند سال از زندگی ام رو به شکلی متفاوت از بقیه سپری کنم میتونم باقیمونده زندگی ام رو عالی زندگی کنم “

  1. شما همیشه استحاق بیشتری نسبت به بقیه دارین.

مردم بیشتر خود رو مستحق تر می بینن واسه اینکه به طور غلط باور دارن که به دلیل نقشی که در اجتماع دارن از همه طلبکارند. مثلا ، اگه کسی قبول می کنه که دوست دیگری باشه و یا همسر و شوهر کسی باشه ، همیشه از طرف مقابل خود طلبکار می شه. اگه کسی نقش پدر و یا مادر بودن رو داشته باشه، همیشه این توقع رو داره که از طرف فرزندان مورد احترام قرار بگیره ویا یه مصرف کننده همیشه توقع داره که بهترین سرویس رو دریافت کنه.

البته این انتظارات مربوط به استحقاق داشتن بیشتر برآورده نمی شن. به چه دلیل؟ واسه اینکه هیچ چیزی در این دنیا تضمینی نداره. جدای از نقشی که در روابط و زندگی خود انتخاب می کنین هیچوقت چیزی بیشتر از اینکه بدین نمی گیرین.

  1. شما در زمان مناسب به آرامش می رسید

بیشتر ما از روزمره و تکراری بودن زندگی شکایت می کنیم ولی هنوز هیچ راه روشنی واسه نابود کردن این تکرار نکرده ایم. همیشه می خوایم که چیزی رو تغییر بدیم اما هر گز به اینکه زمان مناسبه یا نه فکر نمی کنیم. به چه دلیل؟ واسه اینکه چیزایی که باعث می شن ما احساس خستگی کنیم طوری در ما ایجاد آرامش می کنن. ما با چیزایی یکنواخت دور و برمون احساس راحتی می کنیم. مثلا میدونیم رها کردن فرمون اتومبیل کار خطرناکیه ولی ناخودآگاه از این هول و هراس داریم که با رها کردن اون نکنه اتفاقی بیفته.

پس چه اتفاقی میفته اگه کارای هر روز رو تکرار کنیم؟ هیچی، فقط یه کاری که از اون مطمئن هستیم رو انجام می دیم.همام راه مشخصی رو که دیروز ، پریروز و هفته جلو رفته ایم رو باز طی میکنیم. هیچ نگرانی هم در طول این راه ایجاد نمی شه واسه اینکه ما میدونیم قطارمان روی کدوم ریل حرکت می کنه.

اگه حس می کنین چیزی شما رو عصبی و ناراحت می کنه ، به این معنیه که شما دارین اون رو درست و حساب شده انجام می دید. همه شانسای فوق العاده زندگی شما رو به سمت رشد عاطفی و فکری می بره که در اول باعث می شه نا آرومی کنین. اونا شمارو از منطقه راحتی بیرون میکشن و این نشونه رشد و پیشرفت شماس.

  1. زود دیر می شه.

هیچی دیر نمیشه مگه اینکه قلب ضربان خود رو از دست بده. اگه دارین این مطلب رو می خونین پس شادباش می گیم چون شما زنده هستین که یعنی هنوز واسه شما خیلی دیر نشده.

اگه اراده کنین می تونین در هر سنی همه چیز رو تغییر بدین. همین الان می تونین حرکتی متفاوت انجام بدین تا اتفاق تازه ای اتفاق بیفته. آینده زود می رسه. با هر دو دست زندگی رو بچسبید و به حرکت ادامه بدید. هر وقت که به مانعی برخورد کردین و مجبور به توقف شدید راه دیگه ای رو انتخاب کنین. فکر کنین، کار کنین و اگه چاره ای ندارین بالا برید. زندگی تون رو به سمت جلو جهت بدید.

حالا نوبت شماس… شما چه دروغای دیگری به خود می گین ؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

آی بانو روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *