اکتبر 30, 2020

چه اسمی برای فرزندمان انتخاب کنیم؟

baby

انتخاب اسم واسه بچتون یکی از مهمترین و ابتدایی ترین تصمیماتیه که تا حد زیادی در آینده بچتون هم تاثیر داره پس تلاش کنین در این رابطه تحقیق کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ دارین به اسم گذاری روی بچه تون فکر می کنین؟ به این فکر کنین که چه تأثیری روی زندگی اش داره.

اسم من «فینیسیا دابسون حبیبی معوض» است. نه؛ شوخی نمی کنم. این اسمیه که والدینم واسه من انتخاب کردن؛ به خاطر این اسمه که من به استارباکس نمی روم [کافی شاپ معروف زنجیره ای که روی لیوان مشتری اسمش رو می نویسد].

اسمی که واسه بچه انتخاب می کنین، از راه هاییه که معلوم می کنه شما چه جور والدینی هستین. به نظر می رسد، بسیاری اسم های مد شده رو به اسم های سنتی بهتر می دونن. اما، وقتی با بیزاری بچه بزرگ شده تون که در دوران کودکی واسه اسم غیرعادیش شرم ساری و ناراحتی رو تحمل می کرده روبرو می شید، شاید آرزو می کنین که کاش می تونستید زمان رو به عقب برگردونین.

«سخت» تعبیر ملایمیه، از تجربه من در زندگی با یه اسم غیرعادی. یه بار هم نشده که یه آشنایی جدید با یه اظهارنظر درباره اسمم یا تا حدی گیج شدن طرف مقابل همراه نشه.

مردم فکر می کنن که وقتی با یه اسم غیرمعمول روبرو می شن، حق دارن نظر بدن. بدترین حالتش وقتیه که یه ناشناس، با فرض اینکه قاعدتا باید از این اسم در رنج باشم، احساس می کنه باید به من دلداری بده.

اسمم رو «متفاوت» یا «تازه» می خونن. کم کم یاد گرفته ام که منظور مردم از این حرف ها اینه که اصلا نمی دانند چیجوری باید اسمم رو بنویسن.

از زمان بچگی منو هیبی صدا می کرده ان: خلاصه اسم وسطم. فکر می کنم این تلاش ضعیف مادرم بوده واسه مواظبت کردن ازم در مقابل نامهربانی های دنیای بیرون.

در واقع فکر می کنم فیلم فانتزی سال ۲۰۰۶، «پنه لوپه»، درباره تلاش های یه مادر درمونده واسه کمک به حضور دخترش در جامعه بدون اینکه به عنوان یه آدم عجیب و غریب برچسب بخوره، می تونسته براساس زندگی من باشه. فقط فرقش اینه که در داستان واقعی من یه اسم عجیب و غریب دارم نه یه دماغ خوکی؛ آخر ماجرا هم به جیمز مک اووی [بازیگر معروف] نمی رسم (حیف!).

هم سن و سالای دوران بچگی ام اسمم رو مسخره می کردن؛ همین طور چندین نفر از معلمانم که آخرش منو هربی، هِب یا فیبی صدا می کردن. بدترین این مسخره کردن ها وقتی بود که در سال اول دبیرستان، یکی از معلم ها جلوی همه کلاس پرسید «جیبی» کجاس. تا امروز هم نمی توانم بفهمم یه آدم بزرگ سال چیجوری می تونه از شرمنده کردن یه بچه جلوی چشم هم سن و سال هاش لذت ببره.

یه نکته آزاردهنده که اون رو با بقیه بچه هایی که اسم های غیرعادی دارن شریکم، این بود که در هر تکلیفی که روی کامپیوتر نوشته می شد، خط قرمز پیچ وتاب دار غلط املایی رو زیر اسمم می دیدم، انگار حتی تکنولوژی هم می فهمید فینیسیا هیبیبی دابسون معوض نباید اسم باشه. کاش بیل گیتس [مدیرعامل مایکروسافت که سازنده نرم افزاریه که اینجا از اون صحبت می شه] این رو زودتر به پدر و مادرم می گفت.

این مطلب را هم بخوانید :
چرا معاینه سالانه ضروری است؟

دختر دوقلو

البته به شکل غافلگیرکننده ای، تونستم تقریبا خوب با داشتن این اسم عجیب و غریب کنار بیام. مادربزرگم انتظاری نداشت، کسی که از دست اون هم ناراحتم که جلوی پدر و مادرم رو نگرفت و گذاشت تصمیم بگیرن که اضافه کردن یه خط تیره به یه نام خانوادگی حرف نویسی شده عربی کافی نیس و باید دو تا اسم دیگه از تمدن های باستانی هم به اون اضافه کنن! [حرف نویسی بازنویسی کلمه ای از یه خط به خطی دیگه س، مثل نوشتن اسامی انگلیسی به زبون فارسی.]

دلم می خواهد اینجا بگم که یادگرفته ام که از اسم کاملم با همه مسخرگی اش راضی باشم؛ اما هر بار که با کندی دردناکی باید حرف به حرف واسه یه نفر هجی اش کنم، یا به یه ناشناس توضیح کوتاهی درباره چیزی که در سر پدر و مادرم می گذشته بدهم، متوجه می شوم احساسم به این اسم همیشه کمی آزردگی هستش.

عجیبه اما فکر می کنم چیزی که اجازه داده با این اسم کنار بیام دیدن و شنیدن تقلای بقیه با اون هستش. هرچند عمیقا خجالت آوره، بازم سرگرم کننده س. همیشه وقتی، مثلا یه نفر از خدمات پس ازفروش یه شرکت، پشت تلفن اسمم رو فونیکا تلفظ می کنه، مجبورم خنده ام رو مخفی کنم.

تازه، هیچ وقت هم حرف کم نمی آورم؛ اون سکوت عجیبی که در حضور یه ناشناس دارین، وقتی حرفی ندارین بزنین رو تصور کنین. وقتی می تونید ۱۵ دقیقه درباره مبدأ غیرعادی اسم تون گپ بزنین، دیگه مجبور نیستن سراغ آب وهوا برید. اما یکی دو تا مزیت جزئی در مقابل رنج و خجالت کودکی خیلی مهم نیس.

به همه والدین آینده ای که می خواهند یه اسم «منحصربه فرد» به فرزندشون بدن این رو می گویم. خواهش می کنم تأثیری که روی زندگیش می ذارین رو در نظر بگیرین. این پنج قانون طلایی رو هم ازم داشته باشین:

قبلا این اسم رو شنیده اید؟ اگه نه، بقیه هم همین طور هستن.

بدون اینکه جایی در موردش خونده باشین می تونستید تلفظش کنین؟ چون اگه مجبور بوده اید تلفظ این اسم رو جستجو کنین یا سوال کنین، من با تجربه دست اول به شما می گویم که بین کسائی که بچتون با اونا آشنا می شه، شما تنها کسی هستین که حاضره این زحمت رو بکشه.

اسم ها رو ترکیب نکنین مگه اینکه تلفظ هر دویشان آسون باشه. دابسون؛ خوبه. معوض؛ خودش به اندازه کافی دردسر داره. دابسون معوض. نظری ندارم!

یه بچه دبستانی می تونه این اسم رو بگه؟ اگه با تعجب به شما نگاه می کنن و می می گن «چی؟»، این رو یه «نه» محکم حساب کنین.

یادتون باشه که اسم بچه تون فقط قراره واسه اون راضی کننده باشه و بنا نیس به دنیا ثابت کنه شما چقدر باحال و خلاقید. واسه ثابت کردن این چیزها اینستاگرام هست. این رو از کسی بشنوین که می دونه داره از چه حرف می زند. وگرنه بعد از یکی بیست سال زندگی، بچه شمام به اندازه من کلافه هستش.

انتخاب نام نیکو واسه بچه

عجیب ترین اسمای ایرونی

اسم سپیده دانایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *