چند دلیل اشتباه شروع زندگی مشترک

مجله ایده آل:  حتی اگه همه حولوحوش کار رو در نظر بگیرین، بازم نمی تونید بگید که انتخاب شما، صددرصد به یه ازدواج موفق ختم می شه، حتی اگه در شرایط فعلی، همه چیز طبق مراد شما پیش بره، نمی تونید رد کنین که زندگی در آینده هزار چرخ می زند و چرخ هاش می تونه آدم ها رو عوض کنه. با اینحال، نشونه هایی وجود دارن که می تونن شما رو به یه زندگی شکست خورده نزدیک تر کنن و شانس موفقیت تون رو بارها پایین بیارن؛ نشونه هایی که باخبر بودن از اونا، می تونه چند پله شما رو به یه ازدواج موفق نزدیک تر کنه.

درد مشترک کافی نیس

بعضی وقتا یه درد مشترک یا حتی هدف مشترک، اصلی ترین دلیل شما واسه ازدواج با یه فرد تلقی می شه. اینجور دلیلی همیشه واسه شما دردسر درست نمی کنه اما اگه با گذشت زمان، بهونه های منطقی تری جای اون رو نگیره، می تونه ازدواج شما رو با شکست روبه رو کنه. هرچند این مشترکات در اول رابطه شما رو دلباخته خود می کنه اما باید بدونین که واسه خوشبخت شدن، به دلایل دیگری هم نیاز دارین.

اگه هر دوی شما عضو یه گروه ورزشی یا تحصیلی هستین و به خاطر همین وقت زیادی رو با هم می گذرونین و نگرانی های تون در این بخش مشترکه، فکر نکنین که عاشق هم هستین. اگه این موضوع رو کنار بذارین، دیگه دلیل زیادی واسه بودن باهم نمی تونید پیدا کنین. شما هیجان همراه بودن و حضور در کنار هم رو با عشق اشتباه می گیرید و همین تصور به انتخابی نادرست منجر می شه.

 اگه هم دلیل انتخاب تون مشکلیه که در زندگی هر دوی شما هست و آزارتون می دهد، بازم بهتره کمی درنگ کنین. ممکنه روزی این مشکلات از بین ورداشته شه و شما دیگه دلیلی واسه همدردی با هم نداشته باشین. همراه شدن به دلیل نارضایتی از خونواده یا شکست های تحصیلی و اقتصادی، می تونه از نمونه های این انتخاب اشتباه باشه.

عکس قبلی رو انتخاب نکنین

آدم هایی که یه شکست عاطفی رو تجربه کرده ان، بیشتر در برابر این خطا هستن. اونا چه یه نامزدی شکست خورده رو در کارنامه داشته باشن و چه به دلیل طلاق از همسرشون دچار این بحران شده باشن، در برابر انتخاب نادرست قرار دارن. انگار عادت ما آدم هاست که وقتی ارتباطمونرو با فردی به هم می زنیم، خصوصیات منفی اش رو درنظرمان فهرست می کنیم و بعد به دنبال کسی می گردیم که هر خصوصیتی در وجودش باشه، جز ویژگی های شریک قبلی زندگی مون.

اگه بی پول بوده به دنبال فردی می گردیم که تموم زندگی اش رو کار و فکر پول درگیر خود کرده باشه و اگه مهربون و گرم بوده، به دنبال فردی مغرور و سرد می گردیم. اگه کم سن و سال بوده، تلاش می کنیم دفعه بعد فردی رو انتخاب کنیم که اختلاف سنی اش با ما بالا باشه و اگه تحصیلکرده بوده، به دنبال فردی می گردیم که به این مسائل زیاد اهمیت نده.

بعضی وقتا فکر می کنین شرایط خانوادگی و محل زندگی عشق قبلی شما باعث شکست شده. در این شرایط ممکنه فاصله گرفتن از اون شرایط به هدف اصلی تون تبدیل شه. ازدواج تلگرافی با آدم هایی که شناخت خیلی از اونا ندارین و انتخاب فردی از خونواده ای که با خونواده عشق قبلی تون زمین تا آسمون فرق می کنه، می تونه از نمونه های این اشتباه باشه.

ترس از تنها موندن

از یه سن که بگذره، بحران شروع می شه. مرد و زن هم نداره. ترس از تنها موندن و اینکه از بین میلیارد ها آدم روی زمین هیچ کس عاشق مون نباشه، رهامون نمی کنه. این ترس طبیعی، یکی از موضوعات دیگه ایه که می تونه شما رو به دامان یه انتخاب اشتباه بندازه و براتون پشیمونی به همراه بیاره. در این مورد شما ممکنه نتونین تصمیم درست رو بگیرین و با یکی از این دو اشتباه عادی روبه رو شید.

به دلیل ترس از تنهایی و نگاه سنگین اجتماع، اولین گزینه ای که پیش روی تون قرار می گیرد رو قبول می کنین و تنها می خواهید از مجردی طولانی مدت راحت شید و مسئولیت زندگی تون رو خودتون رو دوش بگیرین. چشم هاتون در این زمان بسته می شه و فاصله ها و اختلافاتی که هست رو نمی ببینن و با پیدا کردن کوچیک ترین مشابهات، خودتون رو راضی می کنین که انتخاب تون درسته.

به یاد فرصت هایی که قبل از این از دست داده اید می افتید و به خودتون می گویید «اینقدر صبر نکرده ام که به اینجا برسم!» و با این شعار، از همیشه کمال گراتر می شید و به فرصت های مناسبی که پیش روی تون قرار داره، حتی فکر هم نمی کنین. شما دنبال یه انتخاب رویایی هستین و دلتون می خواهد با اینجور انتخابی، مشتی به دهن همه کسائی بکوبید که قبل از این شما رو به دلیل تنهایی تون سرزنش می کردن.

  راحت شدن از شر بقیه

نامزد قبلی تون رهاتون نمی کنه یا سیل خواستگاران نمی گذارد آرامش داشته باشین؟ شاید در این شرایط فکر می کنین چاره کار شما ازدواج کردن و معتقد شدنه و واسه راحت شدن از شر دیگری، تلاش می کنین زود به جمع بندی برسین و به نزدیک ترین گزینه ممکن جواب مثبت بدید. براتون مهم نیس که از نظر روانی توانایی تشکیل زندگی رو دارین یا نه؛ تنها چیزی که به اون فکر می کنین خلاص شدن از این بحرانه.

یا احتمال داره با این ازدواج، بخواین خود رو از فشار های خونواده رها کرده و اومدن خواستگار ها به خونه تون رو متوقف کنین اما این تصمیم با عجله و حساب نشده، می تونه فرصت های مناسب تر رو از شما دور ساخته و مجبور تون کنه با فردی که هنوز به اندازه کافی با اون آشنا نیستین و دل تون رو به اون نداده اید، زیر یه سقف زندگی کنین؛ انتخابی که با دور شدن از این بحران ها و بیشتر فکر کردن به اون، ممکنه براتون مسئله ساز شه.

یا شاید فکر کنین با اینجور انتخابی، دل نامزد بی مهر قبلی تون رو می سوزانید و به اون می گویید که محتاجش نیستین و گزینه های دیگری واسه انتخاب دارین. شاید در این شرایط می خواهید ثابت کنین که همه چیز میان تون تموم شده و شما برنده این بازی هستین و زودتر واسه ساختن زندگی تون به نتیجه رسیده اید اما یادتون نره که روزای لجبازی می گذره و این شمایید که باید عمر تون رو با این انتخاب تازه بگذرونین.

  لجبازی با خونواده

بعضی وقتا مشکلات خانوادگی، شما رو به سمت عاشق شدن هل می دهد. پشت کردن به ملاک ها و خواسته های خونواده یا پیدا کردن یه پایگاه عاطفی امن، می تونه حتی ناخودآگاه شما رو به سمت عشق هدایت کنه. در اینجور مواردی شما معمولا برعکس اون فردی که خونواده تون منتظر دیدنش هست رو واسه ازدواج انتخاب می کنین. اینجور انتخابی بیشتر احتمال شکست داره؛ پس خوب به این مثال ها توجه کنین.

 دهن کجی به آرزوهای دیرینه خونواده، ممکنه حس انتقام جویی شما رو ارضا کنه؛ مثلا اگه والدین تون همیشه آرزو داشته ان که با یه فرد تحصیلکرده ازدواج کنین اما انتخاب شما، فردی پولدار با تحصیلات پایینه که هیچ شباهتی به رؤیای اونا نداره، تنها هدف شما – چه خودآگاه باشه و چه ناخودآگاه- انتخاب برخلاف جریان آبه و دیگه به چیزی فکر نمی کنین.