چند درصد از اطرافیانمان به ما دروغ می گویند؟

همه روانشناسان به این نتیجه رسیدن که افراد دروغگو احساس پستی و کمبود امنیت و اعتماد به نفس پائین دارن که واسه جبران اونا دست به عملکرد دفاعی مثل دروغ گفتن میزنن.

 

ملکه فراهانی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: اختلاف آسیب ایه که تو ذهن آدم شکل میگیره و به معنی نبود پذیرش امر حقیقی و فرار به طرف توهم و ایده آلای فکریه، پدیده دروغگویی وقتی اتفاق میفته که بین من ایده آل و من حقیقی فرسنگا فاصله بیفته به این صورت که شخص تو یه لحظه دو موضوع رو تو ذهن خود مرور می کنه که یکی مربوط به آرزوها و زندگی ایده آلشه و دیگری در مورد اون چیزی که راسته که بیشتر مورد اول بر دومی سایه افکنده و ذهن رو تحت اثر قرار میده.

 

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در مورد علل و انگیزه دروغ گفتن افراد گفت: علل و انگیزه دروغ گفتن افراد عوامل شخصیتی مانند رویاپردازی، بزرگ نمایی گرایی و خود بزرگ بینی و عوامل اجتماعی مانند درخطر قرار گرفتن موقعیت، اعتبار و شغل و دیگه عامل مواظبت از منافع که فرد واسه حفظ منافع خود واسه دروغ گفتن تلاش می کنن مانند مواظبت از آسیب، درگیری، ناراحتی، نگرانی و حریم خصوصی و… است.

: همه روانشناسان به این نتیجه رسیدن که افراد دروغگو احساس پستی و کمبود، نبود امنیت و اعتماد به نفس پائین دارن که واسه جبران اونا دست به عملکرد دفاعی مثل دروغ گفتن، میزنن.

در این گفتگو در مورد پدیده دروغگویی، شکل های جور واجور اون و درمان این مریضی مصاحبه ای انجام شده که در ادامه با ما همراه باشین.

 

-ریشه دروغگویی رو چیجوری بررسی می کنین؟

فراهانی گفت: به عنوان یه روانشناس واسه پیشگیری از ریشه دروغ از دو فوت وفن استفاده می کنیم یا در مقاطع جور واجور زندگی به ریشه دروغگویی می پردازیم یا اینکه بعضی وقتا ما ریشه دروغگویی رو در تربیت دوران کودکی فرد بررسی می کنیم.

 

– فرد دروغگو قابل درمانه؟

این متخصص روانشناس بالینی توضیح داد: اگه دروغ گفتن به صورت مریضی و مشکل شخصیتی مثل سایکوز، مشکل ساختگی، افراد اهل تمارض درمانشون بسیار سخته اما اگه دروغ گفتن فقط در مقطعی از زندگی اتفاق بیفته که به دلیل کمبود اعتماد به نفس و احساس پستی باشه و درمانشون به نسبت راحت تره چراکه خود به درمان کمک می کنه.

 

-هیپنوتیزم درمانی ابزاریه که به پروسه درمان کمک می کنه

فراهانی در جواب به اینکه با هیپنوتیزم درمانی هم می شه به این نوع بیماران کمک کنن یا نه یا اینکه نقش مؤثری در درمان دروغگویی داره یا نه گفت: هیپنوتیزم درمانی برخلاف تصور مردم، درمان نیس بلکه یکی ابزاریه که به پروسه درمان کمک می کنه.

: در هیپنوتیزم فرد چیزایی رو که در طول زندگی فراموش کرده می تونه به یاد آورد پس اینکه فرد توانایی هیپنوتیک رو داشته باشه خیلی با اهمیته پس نمیشه به تنهایی گفت: هیپنوتیزم باعث بهتر شدن فرد دروغگو شه بلکه یه وسیله درمانی مقطعیه که در درمان بالینی کمک می کنه و درمان با هپینوتیزم یه درمان خوش باورانهه.

 

-شناسایی علل دروغگویی فرد قبل از شروع درمان

فراهانی با بیان اینکه قبل از شروع درمان اول باید علل دروغگویی رو در فرد بررسی کنیم اضافه کرد: قبل اینکه بخوایم درمان رو شروع کنیم اول باید علل دروغگویی رو در فرد بررسی کنیم به طور مثال اگه فرد مرض دروغگویی داره یا مریض دروغ پردازیه دارو درمانی براش مناسبه اما اگه فقط در بخش هایی از زندگی دست به دروغ می زنه درمانش فرق داره و ممکنه فرد به دلیل ترس، احساس پستی و… دست به دروغ بزنه که ما تلاش می کنیم این رفتارها رو با روانکاوی و روان درمانی از بین ببریم.

 

-افراد دروغگو همزمان به اختلالای روحی و روانی گرفتار هستن

متخصص روانشناسی بالینی اعلام کرد: افراد دروغگو همزمان به بیماریا و اختلالای روحی و روانی گرفتار هستن.

: آدمایی که اضطراب بالایی دارن خیلی بزرگ نمایی آمیز صحبت می کنن و در حال دروغ گفتن هستن و یا وسواسیا واقعیتا رو تغییر میدن و دست به دروغ میزنن افراد شکاک و بد بین هم به صورت ناخودآگاه دروغ می گن و چیزی که رو که به فرد نسبت میده غیر واقعیه.

 

-فرد از دروغ گفتن خود ناراحت نیس و براش لذت بخشه

این روانشناس بالینی گفت: با احتمال خیلی کم پیش اومده که کسی مراجعه کنه و بگه من دروغ می گم و از این واسه ناراحتم و منو درمان کنین.

: در واقع ما در طول جریان مشاوره میفهمیم که فرد دروغگوه و اون رو درمان می کنیم و وقتی فرد میگه که احساس پستی داره و توانایی گفتن نداره میفهمیم که ایشون دروغ میگه اما مستقیم پیش نیامده که بگه مشکل دروغ گفتن داریم.

ایشون گفت: ً در دراز یه وقتی فرد در حال دروغ گفتنه براش لذت بخشه و این کار رو ادامه میده در واقع دروغگویی عادت می شه و واسه فرد کسب رضایت می کنه.

 

-دروغ مصلحتی هم جزو خونواده دروغگویی حساب می شه

فراهانی در جواب به اینکه به چه دلیل افراد دروغ خود رو با گفتن دروغ مصلحتی توجیه می کنن گفت: دروغ گفتن یا نگفتن واقعیت اسامی مختلفی داره مثل بزرگ نمایی کردن، دروغ کوچیک، توجیه و دستکاری، لاف زدن، اختلاف و دروغ مصلحتی همه این عنوانا جزو خونواده دروغگویی حساب می شه که همه موارد به غیر از دروغ مصلحتی بارشون منفیه.

ایشون با گفتن این ادامه داد: البته منظور از دروغ مصلحتی همونه که در جامعه باب و رایجه و منظور از دروغ مصلحتی اینه که مصلحت لازم میکنه که این گفته رو نگویم تا ببینم چه طوری و در چه شرایطی بگم.

 

-فرد دروغگو در درجه اول به خود آسیب میرسونه

این متخصص بالینی اعلام کرد: هر نوع دروغ در درجه اول به خود فرد آسیب میرسونه، در واقع فرد داره همیشه به خود دروغ میگه و هر چقدر دروغگویی فرد بیشتر باشه آسیب رسوندن به خودش بیشتر می شه و اگه در وقتی دروغای فرد برملا شه و فرد دیگه نتونه با دروغ گفتن به عواقب خوب برسه دچار مشکلات روانی می شه که حتی دیده شده این افراد در بیمارستان روانی بستری شدن.

ایشون تأکید کرد: هر چقدر سن مون بالاتر رود نیاز به آرامشمان بیشتر و توانایی روبرو شدن با مشکلات برامون کمتر می شه و فردی که دائم مثلاً ۲۰ سال در حال دروغ گفتن باشه و نتونه در ۴۰ سالگی با دروغ گفتن کارش رو راه بندازه به شکست و مشکلات روانی بسیاری بر می خوره.

ایشون اعلام کرد که رعایت نشدن قانون در سطح اجتماع، اندازه دروغگویی رو زیاد می کنه.

 

-به جای تغییر در این ادما از اونا فاصله بگیرین

فراهانی گفت: اگه در روابط بین فردی با کسائی در ارتباطیم که زیاد دروغ می گن به جای اینکه تغییری در این افراد داشته باشیم باید به فکر فاصله مون با اونا باشیم و اگه فرد بسیار به ما نزدیک بود مثل همسرمون باید از مشاور کمک بگیریم و تلاش کنیم با روشای علمی با این موضوع برخورد کنیم چراکه وگرنه اگه بخوایم خودمون مستقیما به ایشون کمک کنیم ممکنه طرفمون وارد فاز رد شه که این مسئله جدی و مشکل سازه.

 

مطالب باحال روز

Related articles

چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

تا حالا به اینکه چشمتون چند مگاپیکسله فکر کردین؟ بهترین دوربین دیجیتالی که داشتین یا دیدین چند مگا پیکسل بوده؟ ۱۰ مگاپیکسل؟ ۱۴ مگاپیکسل؟ ۱۶ مگاپیکسل؟  ۲۴ مگاپیکسل؟ بهتره این موضوع رو با یه تحقیق انجام شده بررسی کنیم : در ابعاد متفاوت و به شکل میانگین ، در بزرگسالان و افراد بالغ و فقط […]

Learn More

چقدر همسر خود را دوست دارید ؟

۱-شما به عنوان مرد خونواده ، چقدر عیالتان رو دوست دارین ؟! الف) به اندازه تعداد سکه های مهریه اش ب) به اندازه تعداد قطعات جهیزیه اش ج) به اندازه تعداد صفرای جلوی مبلغ موجودی حساب بانکی اش د) به اندازه تموم ستاره های آسمون در روز ! ۲ – چه دلیلی دلیل شد تا […]

Learn More

چرا زنان حسود هستند؟ علت حسادت زن چیست؟

واسه تموم مردان ثابت شده که زنان زیادتر از اندازه عادی حسود هستن و البته در بیشتر مواقع باعث تعجبه که به چه دلیل زنان تا این اندازه حسادت دارن! به چه دلیل زنان بیشتر از مردان حسودی می کنن؟ کسی که دوستش دارین همیشه در مورد صحبت کردن شما با افراد دیگه حسودی می […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *