چقدر ورزش کنیم تا آلزایمر نگیریم؟

gettyimages-180410014-walking-tetra-images-opener

جواب روشن و مشخصی واسه این سوال وجود نداره: انتظار میره تا سال ۲۰۵۰ تعداد مبتلایان به فراموشی سه برابر شده و به ۱۰۰ میلیون نفر برسه. اما طبق تحقیقی جدید، شما می تونین با ورزش بیشتر، خیلی راحت این خطر رو پایین بیارین.

خیلی از اونایی که الان با فراموشی زندگی می کنن، از نظر ژنتیکی مستعد این مریضی بودن، اما یه سوم‍ مبتلایان خطر فاکتورهای دیگری مانند دیابت، چاقی، سیگار و نبود جنب و جوش بدنی رو داشتن. آخرین عامل، یعنی نداشتن فعالیت بدنی، شایع ترین دلیل این مریضی در آمریکا، بریتانیا و اروپا هستش. به چه دلیل؟ فعالیت بدنی جریان خون رو زیاد کرده و مصرف اکسیژن رو بالا می برد، هردود اینا به مغز شما کمک می کنن تا بهتر بکنه. هم اینکه ورزش کردن باعث می شه به درد بخور بودن کارکرد مغز بیشتر شه، و در نتیجه ایمن و محفوظ بمونه. و فایده دیگه ورزش هم کاهش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، و دیابت هستش. هر کدوم از این مریضیا می تونن خودشون دلیلی واسه دچار شدن به فراموشی باشن.

مطالعه ای جدید که یافته های اون در International Neuropsychological Society منتشر شده میگه، ورزش می تونه بخشی در مغزتون بسازه که مریضی فراموشی رو درجا میخکوب کنه: محققان دانشگاه مریلند، افراد سن بالا رو تو یه برنامه ورزشی با شدت متعادل گذاشتن و به این نتیجه رسیدن ضخامت لایه خارجی مغز به نام کورتکس زیاد شد و به طور بالقوه محافظی در مقابل زوال عقل درست کرد.

پس چقدر باید ورزش کنیم؟ در مطالعه ای که سال گذشته در نشریه فراموشی منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدن ۱۵۰ دقیقه ورزش متعادل در هفته، می تونه کارکرد حافظه رو به اندازه زیادی بعد از ۱۲ هفته بهتر کنه.

کشف روشی جدید واسه درمان فراموشی

دلیل فراموشی چیه؟

فراموشی