چقدر در مورد کراتینه کردن مو می‌دانید؟

کراتینه مو

شمام آرزو دارین که موهاتون نرم و صاف باشن؟ اگرموهای خود رو با کراتینه کردن درمان کنین، از ساعت ها وقت تلف کردن جلوی آیینه راحت می شید.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله زیبایی ؛ اگر قصد کراتینه کردن موهای خود رو دارین، باید این نکات رو بدونین:

کراتین Keratin

کراتین چیه؟ یه نوع پروتئین که به صورت طبیعی در موها هست.

روش کراتینه کردن: آرایشگر شما، مواد صاف کننده کراتینه رو روی همه موهای شما مالیده و بعد با به کار گیری یه اتوی مو، موهای شما رو صاف می کنه. واسه انجام این روند حدود ۹۰ دقیقه یا بیشتر وقت نیازه، که به بلندی موهای شما بستگی داره. اجناس کراتینه ای که واسه درمان و صاف کردن موها، در سالنهای زیبایی عرضه می شن شامل ترکیبات کراتین بازسازی کننده و صاف کننده هستن .

صرفه جویی در زمان با موهایی صاف: هنری بوردای، یه آرایشگر مشهور، عقیده داره: اگه از اون دسته خانوم هایی هستین که همیشه موهای خود رو با اتو یا سشوارصاف می کنین، با استفاده ازمحصولات کراتینه صاف کننده و ترمیمی، بین۴۰% تا۶۰% در زمان خود صرفه جویی کنین.

موهای وزوزی، بدرود: بعد از کراتینه کردن موها، موهای وزوزی رو به دست فراموشی بسپارین. بوردای می گوید: “شما می تونید درهوای مرطوب یا زیر نم نم باران قدم بزنین و موهای شما هیچ تغییری نمی کنه.”

واسه شستن عجله نکنین: ایشون اضافه می کنه که بعد از کراتینه کردن بین سه تا چهار روز نباید موهای خود رو بشورید. چون چند روز طول می کشد که مواد کراتینه روی موهای شما تاثیر بزاره.

چگونگی مراقبت: بعد از کراتینه کردن موها، و بعد از اینکه چند روز به موها زمان دادین و اونا رو نشستید، حالا باید از شامپوهایی که بدون سولفات سدیم هستن، استفاده کنین تا مواد روی موهای شما اثبات شه.

اندازه دووم: صافی موها حدودا بین دو تا دو ماه ونیم دووم داره.

اتوهای مو هستن که باعث شکسته شدن موهای شما می شن نه کراتینه کردن! رسیدن سادیک، متخصص پوست و مو از نیویورک عقیده داره: “کراتینه کردن آسیبی به موها نمی زند، این اتوهای مو که واسه خشک کردن و صاف کردن موها ازش استفاده می کنین، باعث شکستگی موها می شن.” استفاده بعضی از آرایشگران از اتوهای بسیار داغ و سوزان موجب پاره شدن موها می شه.”

بوردای می گوید: “کراتینه کردن، درمانی نیرو بخش واسه موهاست،” حتی اگه موهای شما سالم هستن، با کراتینه کردن تارهای اون ضخیمتر شده وهمچنین به موهای شما خاصیت ارتجاعی بخشیده و راحت تر فرم می گیرد.

سادیک خاطر نشون می کنه که قبل از کراتینه کردن موها، اگه گرفتار به مریضی پوستی پسوریاسیس هستین حتما با یه متخصص پوست مشورت کنین.

عنصر فرمالدئید (Formaldehyde Factor)

حتما در سالنهای آرایشی که خدمات کراتینه ارائه میدن، درباره گاز فرمالدئید چیزایی شنیده اید.

فرمالدئید دلیلی مریضی زاست، به خصوص واسه آنانی که هر روزه با اون سرو کار دارن. یعنی واسه آنانی که در سالنهای آرایشی که خدمات کراتینه ارائه میدن با این مواد سر و کار دارن، و نه کسائی که موهای خود رو کراتینه می کنن.

اندازه فرمالدئید در این اجناس چقدره؟ در هر محصول فرق داره. سازمان غذا و دارو(اف ، دی، ای)، و سازمان ایمنی و سلامت، اندازه فرمالدئید موجود در بعضی از این اجناس رو بررسی کرده ان.

در وب سایت رسمی سازمان غذا و دارو اعلام شده که: شما می تونید از آرایشگر خود، درباره اندازه فرمالدئید موجود درمحصولی که استفاده می کنه، سوال کنین و یا درباره هر ترکیبی که نمی خواهید واسه شما استفاده شه، اخطار بدید. هم اینکه سازمان غذا و دارو از مردم درخواست کرده که اگربدن شما به این اجناس عکس العمل بی نظمی نشون داد، گزارش بدید.

بوردای عقیده داره: “بیشتر شرکت های تولیدکننده اجناس کراتینه، در اجناس خود از یه حد عادی از این عنصر، بهره می برند. اما مشکل و صدمات از جایی شروع می شه که، سالنهای آرایشی این عنصر رو با اجناس دیگری ترکیب می کنن.”

مجله زیبایی