چطور به خواب بهتر بچه‌های‌مان کمک کنیم؟

خواب کودکان

همیشه نگرانی فکری من اینه که بچهام و مخصوصا بچه وسطی ام به اندازه کافی بخوابن. بچه وسطی من تازگیا وارد مدرسه راهنمایی شده وباید یه ساعت زودتر بیدار شه، و به دلایلی به نظر می رسه فوق برنامه‎ هاش باعث شده ساعت خوابش ازهفت عصر به هشت و نیم شب تغییرکند. چیکار میتونم بکنم تا اون و بچه های دیگرم خواب کافی واسه به دست آوردن انرژی داشته باشن؟ اول ازهمه ببینین بچهاتون به چه مقدار خواب نیاز دارن و براین پایه برنامه ریزی کنین.

بعد این برنامه ها رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

. رژیم غذایی سالم و خوب با میان وعده های مناسب براش داشته باشین تا هنگام خواب گرسنه نباشه. دست کم ۴۵ دقیقه قبل از زمان رفتن به تختخواب، به اون غذا بدین تا غذا فرصت کافی واسه گوارش در معده اش داشته باشه.

. هر روز وقتی رو واسه ورزش و بازی آزاد درنظر بگیرین تا وقت خواب خسته باشه.

. بعدازظهرها به اون قهوه ندین. حتی بهتره که قهوه در رژیم غذایی اون نباشه.

. هرشب ساعت خواب مشخصی داشته باشین. این عادت به بدن کمک می کنه، خواب منظم داشته باشه.

. به ساعتی که واسه رفتن به تختخواب تعیین کردین معتقد بمونین. البته واسه هر خونواده ای سخته، پس ببینین چی مناسب سن بچه شما و به نفع اونه. واسه یه بچه کوچیک، حموم کردن، مسواک زدن، وقتی واسه کتاب خوندن وعبادت کردن ممکنه به درد بخور باشه. واسه بچه های بزرگ تر هم، ۱۵ دقیقه کتاب خوندن می تونه آخرین عادت قبل از خواب باشه. مطالعه باعث آرامش شده و زودتر به خواب میرن. کتاب واقعی الویت داره چون نور صفحات اسکرین که از وسایل الکترونیک متساطع می شه، روال خواب رو دچار مشکل می کنه.

. الویت بندی کرده و بعضی وقتا نه بگید. اگه بچه شما به اندازه کافی بزرگ شده و خوب می فهمه، با هم بشینین و الویتای طول هفته رو پیدا کنین. واسه بچه های کوچیک تر، والدین تصمیم گیرنده هستن و از وضعیت خواب اون مراقبت می کنن. اگه ممکنه به فعالیتایی که باعث بیدارنگه داشتن بچتون می شه، نه بگید.

. عادات زمان خواب بچتون رو از اون نگیرید. یه بار همسرمن عزمشو جزم کرد واسه کاراشتباهی که فرزندم اون روز عصر مرتکب شده بود، اون شب عادت کتاب خوندن قبل از خواب رو براش منع کنه. این کار باعث شد روال اون دچار مشکل شه، چون فرصتی واسه آرامش مغز اون قبل از خواب جفت و جور نشد و حتی دیرتر هم خوابید.

. تخت بچتون رو در اتاقی که تلویزیون روشن درآنه نذارین . تحقیقات نشون داده بچهایی که وقت خواب، اجازه تماشای تلویزیون دارن، کمتر می خوابن.

بررسی کنین و ببینین شما و بچتون واسه کمک به عادات خواب اون چه کاری می تونین انجام بدین. دخترم، دور روز درهفته از ساعت هفت عصر تا هشت و نیم شب تمرین فوتبال داشت و ما باید راهی پیدا می کردیم که بعد از برگشتن به خونه، هرچه سریع تر به تختخواب بره. من به طور کلامی به اون یادآوری می کردم که بعد ازبرگشتن به خونه باید چه کارایی بکنه( آماده کردن کیف و وسایل مدرسه واسه روز بعد، آماده کردن هوله و لباس در حموم واسه یه دوش فوری و …) اما فایده ای نداشت. حتی پوستری از آیتمای لازم جفت و جور کردیم اما بازم بی فایده بود. بعد الهامی به من شد. بچهام درمدرسه یه جواز خروج داشتن که باید قبل از خروج از مدرسه در اون چیزی می نوشتند که نشون بده چیز جدیدی یاد گرفتن. من هم واسه دخترم اینجور جوازی درنظر گرفتم، که شامل تموم کارایی بود که باید قبل از رفتن به تمرین فوتبال بکنه. این کار باعث شد بعد از تمرین، بی دردسر واسه خواب آماده شه. اون باید تموم آیتمای لازم رو قبل از رفتن چک کرده و امضا کنه. بعد اون برگه جواز رو به من میده تا نشون بده آماده خروج از خونه س. اون از این که می تونه لیست کارای لازمش رو چک کنه، حال می کنه و من هم حال می کنم که اون درکارهایش جداگونه شده. و البته هردوی ما از خوابی بدون دردسر حال می کنیم.

داشتن زمان خواب راحت و بی نگرانی و خواب کافی بچتون، شک نداشته باشین هدفیه که می تونین به اون برسین. از این پیشنهادا بهره ببرین و کمی آزمون خطا داشته باشین تا بفهمین چی واسه خونواده شما بهترینه، بااین روش، زمینه رو واسه استراحت بهتر بچتون جفت و جور کنین.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه

Related articles

چرا پرنده‌های ماده بی‌وفایند؟

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، این محققان مدعی ان که بیشتر از ۷۰ درصد تخم ‎های گذاشته شده در تعدادی از لونها حاصل لقاح با پرنده نر ناشناس و نه پرنده نر و اولین ساکن و مراقبت کننده لونه بوده. این واسه پرندگان ماده دو مزیت به دنبال داره: اول تنوع ژنتیکی بیشتر […]

Learn More

چند توصیه مفید برای رهایی از اضطراب زنگ تلفن همراه

اگه شمام بدون اینکه موبایل تون زنگ بخوره، دچار توهم شنیدن صدای زنگ تلفن یا احساس کاذب ویبره اون می شید، در صورت تکرار این توهم، شاید به اضطراب به وجود اومده بوسیله زنگ موبایل یا «سندرم توهم زنگ تلفن» گرفتار شده اید که اون رو به اصطلاح «رینگزایتی» هم می نامند. در این مقاله […]

Learn More

چطور با یک خودشیفته کار کنیم؟

خودشیفته ها می تونن در محیط کار مستاصل کننده باشن. نیاز همیشگی شون به توجه، تشویق، تعریف، و تائید هرکسی رو که در دور و بر شونه خسته می کنه. بدون این ها هم پریشون، عصبانی، و حتی متهاجم می شن. برآورده کردن نیازای شون اون قدرها هم که همه فکر می کنن آسونه اما […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *