چطور به خواب بهتر بچه‌های‌مان کمک کنیم؟

خواب کودکان

همیشه نگرانی فکری من اینه که بچهام و مخصوصا بچه وسطی ام به اندازه کافی بخوابن. بچه وسطی من تازگیا وارد مدرسه راهنمایی شده وباید یه ساعت زودتر بیدار شه، و به دلایلی به نظر می رسه فوق برنامه‎ هاش باعث شده ساعت خوابش ازهفت عصر به هشت و نیم شب تغییرکند. چیکار میتونم بکنم تا اون و بچه های دیگرم خواب کافی واسه به دست آوردن انرژی داشته باشن؟ اول ازهمه ببینین بچهاتون به چه مقدار خواب نیاز دارن و براین پایه برنامه ریزی کنین.

بعد این برنامه ها رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

. رژیم غذایی سالم و خوب با میان وعده های مناسب براش داشته باشین تا هنگام خواب گرسنه نباشه. دست کم ۴۵ دقیقه قبل از زمان رفتن به تختخواب، به اون غذا بدین تا غذا فرصت کافی واسه گوارش در معده اش داشته باشه.

. هر روز وقتی رو واسه ورزش و بازی آزاد درنظر بگیرین تا وقت خواب خسته باشه.

. بعدازظهرها به اون قهوه ندین. حتی بهتره که قهوه در رژیم غذایی اون نباشه.

. هرشب ساعت خواب مشخصی داشته باشین. این عادت به بدن کمک می کنه، خواب منظم داشته باشه.

. به ساعتی که واسه رفتن به تختخواب تعیین کردین معتقد بمونین. البته واسه هر خونواده ای سخته، پس ببینین چی مناسب سن بچه شما و به نفع اونه. واسه یه بچه کوچیک، حموم کردن، مسواک زدن، وقتی واسه کتاب خوندن وعبادت کردن ممکنه به درد بخور باشه. واسه بچه های بزرگ تر هم، ۱۵ دقیقه کتاب خوندن می تونه آخرین عادت قبل از خواب باشه. مطالعه باعث آرامش شده و زودتر به خواب میرن. کتاب واقعی الویت داره چون نور صفحات اسکرین که از وسایل الکترونیک متساطع می شه، روال خواب رو دچار مشکل می کنه.

. الویت بندی کرده و بعضی وقتا نه بگید. اگه بچه شما به اندازه کافی بزرگ شده و خوب می فهمه، با هم بشینین و الویتای طول هفته رو پیدا کنین. واسه بچه های کوچیک تر، والدین تصمیم گیرنده هستن و از وضعیت خواب اون مراقبت می کنن. اگه ممکنه به فعالیتایی که باعث بیدارنگه داشتن بچتون می شه، نه بگید.

. عادات زمان خواب بچتون رو از اون نگیرید. یه بار همسرمن عزمشو جزم کرد واسه کاراشتباهی که فرزندم اون روز عصر مرتکب شده بود، اون شب عادت کتاب خوندن قبل از خواب رو براش منع کنه. این کار باعث شد روال اون دچار مشکل شه، چون فرصتی واسه آرامش مغز اون قبل از خواب جفت و جور نشد و حتی دیرتر هم خوابید.

. تخت بچتون رو در اتاقی که تلویزیون روشن درآنه نذارین . تحقیقات نشون داده بچهایی که وقت خواب، اجازه تماشای تلویزیون دارن، کمتر می خوابن.

بررسی کنین و ببینین شما و بچتون واسه کمک به عادات خواب اون چه کاری می تونین انجام بدین. دخترم، دور روز درهفته از ساعت هفت عصر تا هشت و نیم شب تمرین فوتبال داشت و ما باید راهی پیدا می کردیم که بعد از برگشتن به خونه، هرچه سریع تر به تختخواب بره. من به طور کلامی به اون یادآوری می کردم که بعد ازبرگشتن به خونه باید چه کارایی بکنه( آماده کردن کیف و وسایل مدرسه واسه روز بعد، آماده کردن هوله و لباس در حموم واسه یه دوش فوری و …) اما فایده ای نداشت. حتی پوستری از آیتمای لازم جفت و جور کردیم اما بازم بی فایده بود. بعد الهامی به من شد. بچهام درمدرسه یه جواز خروج داشتن که باید قبل از خروج از مدرسه در اون چیزی می نوشتند که نشون بده چیز جدیدی یاد گرفتن. من هم واسه دخترم اینجور جوازی درنظر گرفتم، که شامل تموم کارایی بود که باید قبل از رفتن به تمرین فوتبال بکنه. این کار باعث شد بعد از تمرین، بی دردسر واسه خواب آماده شه. اون باید تموم آیتمای لازم رو قبل از رفتن چک کرده و امضا کنه. بعد اون برگه جواز رو به من میده تا نشون بده آماده خروج از خونه س. اون از این که می تونه لیست کارای لازمش رو چک کنه، حال می کنه و من هم حال می کنم که اون درکارهایش جداگونه شده. و البته هردوی ما از خوابی بدون دردسر حال می کنیم.

داشتن زمان خواب راحت و بی نگرانی و خواب کافی بچتون، شک نداشته باشین هدفیه که می تونین به اون برسین. از این پیشنهادا بهره ببرین و کمی آزمون خطا داشته باشین تا بفهمین چی واسه خونواده شما بهترینه، بااین روش، زمینه رو واسه استراحت بهتر بچتون جفت و جور کنین.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه

Related articles

چرا همسرمان ما را نمی شنود

گوش ندادن به حرفه های همدیگه، یه علامت خطر در زندگی زناشوییه شری و باب استریتف :وقتی یکی از شما یا هردو به حرفه های هم گوش نمی بدید، بدونین که در زندگی زناشویی مشکلی بوجود آمده. اگه این گوش ندادنا ادامه یابد، زندگی شما به خطر می افته. مشکل گوش نکردن در زندگی مشترک […]

Learn More

چرا من شاد نیستم؟

همه آدمها در سرتاسر جهان یه میل مشترک دارن و اون تمایل به خوشحال زیستنه. معنی مشخصی از شادی وجود نداره واسه همینه که مردم به روش های جور واجور به دنبال اون می رن. به گزارش آلامتو به نقل از womanitely؛ هر شخصی از دید خود به شادی نگاه می کنه و اونو تعریف […]

Learn More

چند توصیه غذایی برای افزایش وزن سریع

شما واسه باید یه رژیم غذایی پر کالری استفاده کنین. درسته که غذاهای چرب و شیرین، کالری بیشتری رو جفت و جور می کنن، ولی حتی اگه دچار کمبود وزن باشین باعث افزایش سلامتی تون نمی شن. به محض این که رژیم غذاییتان رو با یه برنامه ی ورزشی واسه افزایش عضله همراه کردین، غذاهای […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *