چطوری فشار خون‌مان را پایین بیاوریم؟

فشار خون blood-pressure

چاقی موجب فشارخون می شه. دلایل زیادی واسه فشارخون تشخیص داده شده، که هم درمان و هم تغییر در سبک زندگی رو می طلبد، کاهش وزن، بخش مهمی از این تغییرات در سبک زندگیست که به مدیریت و کاهش فشارخون کمک می کنه. سه مورد زیر نه فقط به کاهش فشارخون در افراد گرفتار به فشارخون بالا کمک می کنه بلکه به آدمایی هم که حالا فشارخون نرمال دارن یا فشارخون شون روی مرزه هم کمک می کنه تا از بالا رفتن فشارخون پیشگیری کرده و یا شروع اون رو به تاخیر بیاندازند.

  1. ورزش کنین.

بیشتر دستورالعمل های بین المللی یا ملی پیشنهاد می کنن دست کم ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط انجام بدین. این یعنی نیم ساعت ورزش با شدت متوسط، ۵ بار در هفته. و تحقیقات هم فواید سلامتی نیم ساعت پیاده روی روزانه رو ثابت کرده. مثلا در تحقیق Nurses’ Health Study، اونایی که پیاده روی تند داشتن و یا هر روز دست کم نیم ساعت ورزش با شدت متوسط انجام می دادن، احتمال مرگ در اثر مریضی قلبی طی ۲۶ سال آینده براشون کمتر بود.

  1. سدیم کمتر و فیبر بیشتر استفاده کنین.

دهه ها تحقیق نشون داده، رژیم های غذایی که سدیم کم، فیبر بالا و پتاسیم و منیزیم زیاد دارن، به پیشگیری از فشارخون بالا یا کاهش اون کمک می کنن. این یکی از دلایل فراوانیه که انجمن قلب آمریکا رژیم غذایی مدیترانه ای و برنامه خوراکی دش( Dash diet) یا فشارخون کاه رو واسه پیشگیری از سکته مغزی(که به دلیل فشار خون بالا می تونه باشه) پیشنهاد می کنه. هردو این رژیم ها، مصرف زیاد فیبر و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده رو تشویق می کنن و برنامه خوراکی دش هم به خاص روی کم کردن از مصرف سدیم متمرکزه.

  1. پنج درصد از وزن تون رو کم کنین.

تحقیقات نشون داده ان تنها ۵ تا ۱۰ درصد کم کردن از وزن اضافی، واسه کاهش خیره کننده خطر دیابت، ناهنجاری های کلسترولی، فشارخون، مریضی های قلبی و چیزای دیگه ای به جز اینا کافیه.

محققان فهمیده ان حتی کمی وزن اضافی هم( مثلا دو نیم کیلو) می تونه فشار خون رو بالا ببره حتی در افراد سالم. تو یه تحقیق که روی افراد سالم ۱۸ تا ۴۸ ساله که کمی اضافه وزن داشتن(در آخر پنج و نیم کیلو) انجام شد، افزایش در فشارخون سیستولیک مشاهده گردید.

اونایی هم که بیشتر اضافه وزن شون در ناحیه شکم بوده، بیشترین افزایش رو در فشارخون داشتن.

همون طور که مقدار کمی اضافه وزن می تونه فشارخون رو بالا ببره، کاهش وزن هرچند کوچیک هم می تونه وضعیت فشارخون رو بهتر کنه. تحقیقی که بیماران ۲۰ تا ۵۵ ساله چاق رو بررسی کرده بود، دریافت اونایی که کالری دریافتی شون رو تا ۸۰۰ کالری در روز کاهش داده بودن، نه فقط وزن کم کردن بلکه فشار خون شون هم پایین اومد. این مطالعه هم اینکه نشون داد اونایی که وزن کم کرده بودن، احتمال ایست تنفس هنگام خواب هم کمتر شده بود که هم به چاقی مربوطه و هم به فشارخون بالا.

چیجوری از بیماریهای قلبی جلوگیری کنیم؟

کلسترول خون چیه؟

مجله سلامت کاهش فشار خون

Related articles

چه بخوریم تا چاق شویم؟

آدمایی که کمبود وزن دارن ضعیف تر هستن و  ممکنه به بیماریای مختلفی دچار شن در حالی که با کمی غذا خوردن می تونن به وزن دلخواهشون برسن. بهترین موادی که واسه چاق شدن می تونین استفاده کنین عبارتند از: گردو: گردو یکی از آحیل هاییه که به شما کمک می کنه تا خیلی سریع […]

Learn More

چند روز در سال کار می کنی؟

یه مرد پس از ۲ سال خدمت فهمید که ترفیع نمی گیره، انتقال پیدا نمی کنه، حقوقش زیاد نمی شه، تشویق نمی شه. پس اون عزمشو جزم کرد که پیش مدیر منابع انسانی بره. مدیر با لبخند اونو دعوت به نشستن و شنیدن یه نصیحت کرد: «ازت به خاطر ۱ یا ۲ روز کاری که […]

Learn More

چه دروغ هایی در زندگی به خودمان میگوییم؟

به گزارش آلامتو به نقل از سایت آی بانو؛ میدونید مردم چه دروغایی رو واسه توجیه شکستای خود می گن؟ شما به کدوم یکی از این نوع دروغای توجیهی فکر می کنید؟ بیایید کمی با خود روراست باشیم و فریبهای خودمون رو ببینیم و بعد کنار بذاریم ! ۹ دروغی که باید کنار بذارین قبل […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *