چطوری زالو پرورش دهیم؟

مشاغل زیادی هستن که ما اون ها رو به درستی نمی شناسیم. آدم های زیادی هم هستن که هنوز جویای شغل مناسب هستن. مجله مهر شما رو با بعضی از این مشاغل آشنا می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: اگه به دنبال یه کار تولیدی سالم هستین و به اندازه کافی هم صبور هستین، از این شغل غافل نشید. «پرورش زالو» حرفه ایه که چند وقتیه در ایران سروصدا کرده؛ هر چند عمر اون به سالها پیش و قبل از انقلاب برمیگرده. جالبه بدونین که ایران هم یکی از کشورای مستعد پرورش این کرم طبیه.

آقای تندرو پنج ساله که وارد این کار شده و سه ساله که به طور حرفه ای اون رو دنبال می کنه و تازگیا هم به صادرات این محصول فکر می کنه. از اون درباره تجربیات این چند سال می پرسیم تا اون از نقطه صفر ماجرا تا الان بگه:

پرورش زالو سرمایه زیاد نمی خواهد

این کار در قدم اول سرمایه چندانی لازم نداره و با یه سرمایه پنج میلیون تومانی و داخل خونه هم می توان کار رو شروع کرد. اما عوضش به تخصص زیادی نیازمنده؛ پس اگه اولین باره که سراغ این حرفه می روید، حتما با افراد باتجربه در این بخش مشورت کنین.

پرورش زالو

چیجوری زالو پرورش بدیم؟

اگه بخواین در خونه به پرورش زالو بپردازید، کافیه یه وان آب داشته باشین و بلد باشین جزیره سازی کنین و زالوهای تولید کننده خود رو داخل اون بریزین. زالوها اواخر زمستون جفت گیری می کنن و در فصل بهار و تابستون کوکون ریزی (کوکون چیزی مثل پیله س.) می کنن و در آخر در اواخر تابستون و اوایل پاییز نوزادان زالو از داخل کوکون بیرون می آیند. از این زمان حدود هشت ماه زمان می برد که این زالوها به سن بلوغ برسن. یعنی تقریبا در عرض یه سال و سه چهار ماهه می توان به تولید طبیعی زالو رسید. حتی می توان با کارایی مثل کم و زیاد کردن دمای هوا کاری کرد که زالوها بیشتر کوکون ریزی کرد و در نتیجه اندازه تولید رو بالا برد.

واسه تغذیه زالوها باید از خون پستاندار استفاده کرد؛ مراقب باشین حتما باید از خون پستاندار استفاده کنین وگرنه دچار مشکل میشین. این نکته رو یادتون نره شما فقط در صورتی می تونید به خون دسترسی پیدا کنین که مجوز رسمی داشته باشین وگرنه نمی تونید از سلامت خون مطمئن شین. کم نبوده ان کسائی که با خونهای آلوده کل سرمایه خود رو از دست داده ان! در این کار حتما به یه مشاور نیاز دارین که قدم به قدم شما رو راهنمایی کنه.

پرورش زالو

درآمد این کار خوبه؛ اگه صبور باشین

درآمد پرورش زالو به شرط همت خوبه. شما اگه پنج میلیون تومن واسه این کار سرمایه گذاری کردین، تقریبا نصف این سرمایه به خرید زالوهای تولید کننده صرف می شه. زالوها دو جنسه هستن؛ یعنی در هر جفت گیری هر دو زالو بارور می شن؛ پس خیلی زود افزایش می شن و تعدادشون زیاد می شه. واسه کسی که تازه وارد این حرفه می شه، ضریب سوددهی با در نظر گرفتن احتمالات خطا هر زالو رو یه به ۱۲ حساب می شه و اگه بتونه به این اندازه از سوددهی برسین، منطقیه و اگه به بیشتر از اندازه برسین، سود بیشتری نصیبتون شده. اگه سوددهی رو همین یه به ۱۲ بگیریم و فرض کنیم دو هزار عدد از این زالوها تلف شده ان، حدود ۱۰هزار زالو دارید که می تونید دست کم ۱۸ میلیون تومن در بازار بفروشین. از این اندازه باید هزینه انرژی و کارگر رو کسر کنین. البته این برآورد واسه افراد ناشیه که تازه وارد این کار شدن و در سالهای آینده این سود چند برابر  خواهد شدو به ضریبی مثل یه به ۵۰ می رسد. این حرفه می تونه خیلی درآمدزا باشه؛ هرچند این در صورت رعایت اصول کاره؛ چون که در صورت خطا کل سرمایه شما بر باد می رود! درواقع این به درایت تولیدکننده برمیگرده که به اندازه ای سرمایه گذاری کنه که بتونه برداشت کنه.

پرورش زالو

ساعت کاری کم؛ درآمد خوب

کار پرورش زالو از شما زمان زیادی نمی برد؛ یعنی به صورت میانگین در نظر بگیریم شما باید در روز سه ساعت به درد بخور کارکنید. در فصل زمستون ساعت کاری کمتر و در بهار بیشتر می شه.  درواقع در این حرفه وقت اضافی زیاد دارید و در این وقت اضافه می تونید به یه شغل دوم هم فکر کنین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به پرسنل زیادی احتیاج ندارین و در ازای هر پنج هزار زالو یه کارگر کفایت می کنه.

به چه دلیل زالو؟

ارزش هر چهار زالو برابر یه بشکه نفت اوپکه! زالو مصارف زیادی داره؛ به خاطر همین در خارج از ایران طرفداران زیاد داره و می توان خیلی راحت اونا رو صادر کرد. زالو فایده های درمانی زیادی داره و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی رو درمان می کنه. علاوه بر این موارد از زالو می توان در تولید مواد آرایشی بهداشتی استفاده کرد. با در نظر گرفتن اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان رو داره، طرفدارن زیادی داره؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشین.

در این کار موفقین؟

اگه به دنبال شغلی زودبازده هستین، سراغ این حرفه نرید! پرورش زالو از مشاغلیه که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمنده. افراد زیادی وارد این حرفه شدن و به دلیل نداشتن همت زود خسته شدن و اون رو کنار گذاشته ان. همت و همت و تخصص مهم ترین عامل واسه افرادیه که وارد این کار می شن. پرورش زالو از جمله مشاغل مولدیه که مشاغل جانبی زیادی در دور و بر خود مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کنه. این کار تولیدی باعث می شه که اول اینکه طب سنتی که در همه جای جهان به صورت جدی دنبال می شه، در ایران هم پیگیری شه و دوم اینکه مانع قاچاق غیرقانونی اون به کشورهایی که خواهان اون هستن می شه و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین می توان از این موجودات کوچیک واسه مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده کرد و این صنعت رو هم بیشتر از قبل در کشور بومی کرد.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

خبرگزاری مهر

Related articles

چرا موها سفید می شوند؟ چه باید کرد؟

این پدیدۀ پیشگیری ناپذیر، نشونه ای از گذشت زمونه … و این که همۀ ما در مقابل اون برابریم. موی سفید ظاهر شدن موهای سفید نگرانی بسیاری ازماست. این پدیدۀ پیشگیری ناپذیر، نشونه ای از گذشت زمونه … و این که همۀ ما در مقابل اون برابریم. به چه دلیل موها سفید می شن؟ مِلانین، […]

Learn More

چقدر می توان روی قهرمانی کرواسی در جام جهانی روسیه حساب کرد؟

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که بزرگترین اتفاق در میان بازیای فوتباله، در حال برگزاری بوده و تیمای بزرگ و مختلفی در این تورنمنت یافته های عجیبی به دست آوردن. یافته های گروه بندیا مشخص شده و تک تک تیما با همدیگه به رقابت پرداختن. اما این بار بازیای نیمه پایانی هم تموم شد و تکلیف […]

Learn More

چند درصد از اطرافیانمان به ما دروغ می گویند؟

همه روانشناسان به این نتیجه رسیدن که افراد دروغگو احساس پستی و کمبود امنیت و اعتماد به نفس پائین دارن که واسه جبران اونا دست به عملکرد دفاعی مثل دروغ گفتن میزنن.   ملکه فراهانی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: اختلاف آسیب ایه که تو ذهن آدم شکل میگیره و […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *