چطوری به آرامش درونی برسیم؟

آرامش داخلی innerpeace

«آرامش فکر، نداشتن مشکل در زندگی نیس، بلکه توانایی کنار اومدن با مشکلاته.»

من هم مثل خیلی آدمای دیگه، سالهای خیلی از زندگی ام رو نفهمیده بودم که آرامش داخلی یه انتخابه. مطمئن نیستم چه فکر می کردم. شاید باور نداشتم که کسی بتونه یه آرامش داخلی موندگار داشته باشه. می دونستم که احساس آرامش خودم همیشه موقت بوده.

زندگی من فراز و نشیبای زیادی داشته. موقعیتای سخت زیادی برام پیش اومده بود که باید با اونا کنار می اومدم. فکر می کنم باور داشتم که آرامش داخلی رو فقط قدیسا و راهبا می تونن به دست بیارن، یا اونایی که زندگی تارک دنیا رو انتخاب می کنن که لازم نیس با مشکلات روزمره دست و پنجه نرم کنن.

در دنیای خودم سردرگم بودم و نمی دونستم وقتی همیشه مشکلی در زندگی خودم یا اونایی که دوستشون دارم هست، چیجوری میتونم به آرامش برسم.

درواقع، تصورم این بود که دنیا سراسر چیزای منفیه که در روزنامه ها می خونم، در تلویزیون می بینم و از بقیه می شنوم.

اینا چیزایی هستن که احساسات شما رو درگیر می کنن – اخبار زن گمشده ای که به قتل رسیده، تراژدی بچه ای که از راه یه راننده مست کشته شده، تعداد آدمای بی خانمان، سونامی که جون هزاران نفر رو میگیره و …

بعد ماجراهایی که به خونه خودم نزدیک ترن — شوهر دوستم که به سرطان گرفتار شده و دکترا گفتن تا سه ماه دیگه بیشتر زنده نیس، بابام که دچار فراموشی شده، ازدواج دوستم که در حال فروپاشیه، همه اتفاقاتی که قلبم رو جریحه دار می کنن.

در زندگی شخصی ام هم، احساساتم با کنترلی که حس می کردم روی شادی و خوشبختی ام دارم، بالا و پایین می رفت. حس عروسک خیمه شب بازی رو داشتم و بارها از خودم می پرسیدم، «چیجوری وقتی احساساتم بالا و پایین میره، میتونم آرامش قلبی داشته باشم؟»

وقتی به عقب نگاه می کنم، می دونم که باور داشتم که احساساتم مهم ان. از اینا گذشته، احساسی بودن بخش مهمی از زنده بودن نیس؟ احساسات به من حس واقعی بودن می دادن و باعث می شدن بتونم با بقیه همدردی کنم.

اما در عمق وجود خودم، بیشتر وقتا احساس خوبی نداشتم. دلم میخواس اونقدر احساسی نباشم. دلم میخواس از همه مشکلات زندگی ام خلاص شوم، به عصبانیتا و حرفای بقیه عکس العمل ندم و در قلبم آرامش داشته باشم.

نیاز شدیدی بود واسه تغییر دادن وضعیت یا متوقف کردن چرخه منفی اتفاقات که به نظر می رسید کنترل روابط و زندگی منو در دست گرفته.

باور دارم که این تصمیم بود که همیشه تو ذهن و قلبم چرخ می خوره و جستجوی الهی منو پیش برد و کمکم کرد باوجود همه مشکلاتی که در زندگی ام بود، یه روش زندگی آرامش بخش تر کشف کنم.

می دونستم که همونطور که ماه ها و سالها پیش می رن، در تصمیمم واسه تغییر روش زندگی ام مصمم تر می شدم.

چند سال پیش بود که در آخر تونستم به آرامش داخلی برسم که با تغییر احساساتم یا مشکلاتم در زندگی تغییر نکنه. می دونم که یه سری از تغییرات بود که منو به اونجا رساند. تغییراتی مثل …

باور اینکه بقیه دوستمون دارن

با درک اینکه اتفاقات منفی دوران کودکی باعث می شه احساس کنیم کسی دوستمون نداره و اعتماد به نفسمون پایین بیاد، تلاش کردم حقیقت رو درمورد خودم کشف کنم. این چیزی نبود که باور داشتم درسته!

باور اینکه بقیه دوستمون دارن از شناختن خودمون سرچشمه میگیره، از قضاوت نکردن خودمون یا بقیه بخاطر اشتباهاتی که مرتکب میشیم و از تفکرات هر روز که باعث می شه عشقی بدون شرط واسه چیزی بزرگتر از خودمون احساس کنیم.

کنترل و تغییر افکارمون

یه وقتی باور داشتم که هیچ کنترلی روی فکرهایم ندارم، چون هیچوقت فکر نمی کردم که افکار رو میشه عوض کرد. بعد شروع کردم به متمرکز شدن بیشتر روی افکارم و فهمیدم بیشتر چیزایی که به اون فکر می کنم احساس واقعی ام نبودن.

فقط با توجه کردن به فکرها می تونیم ببینیم که خیلی از اونا براساس ترس یا قضاوت هستن.

و چون بدون هیچ مقاومتی میان و می رن، بیشتر ما به صورت ناخودآگاه در طول زندگی هامون دچار مشکل میشیم چون باور داریم که ما همون فکرهایمان هستیم. وقتی ظاهر می شن یا غیب می شن اصلاً به اونا نگاه نمی کنیم یا دربرابرشان مقاومت نمی کنیم. با قبول کردن اونا، به اونا اجازه می دیم اعتقادات و باورامون درمورد خودمون و زندگی مون رو شکل بدن.

وقتی شروع به تشخیص اونا کنین، می تونین تغییرشون بدین. وقتی ببینین افکارتون چقدر با احساس واقعی شما متفاوت هستن، می تونین فکر دیگری رو جانشین اون در ذهنتون کنین.

مهربون بودن

با دیدن و حس کردن مهربانی بقیه، می فهمیم که چقدر این مهربانیا در زندگی روزمره مهم هستن. در برخورد با تماسای تلفنی مسئله ساز، مثل فردی عصبانی که اونطرف خطه، می تونیم تصمیم بگیریم که مهربون باشیم.

وقتی دوستی از شما می خواد در کاری کمکش کنین، می تونین تصمیم بگیرین که به با مهربونی ترین صورت ممکن به اون جواب بدین.

وقتی کسی واسه کمک مالی از شما درخواست می کنه، می تونین با مهربانی به این درخواست جواب بدین. مشخصه که زمانایی هست که نمی تونین نیاز طرف مقابل رو برآورده کنیم اما وقتی هم وسیله لازم واسه برآوردن نیاز اونو نداریم، «نه» گفتن با مهربانی بهترین انتخابه.

بعضی وقتا رد کردن با مهربونی واسه کمک کردن واسه رشد فردی بقیه خیلی با اهمیته و به اونا این امکان رو میده که درسای مهمی واسه زندگی شون بگیرن.

وقتی کسی درمورد کسی که می شناسیم غیبت می کنه، می تونیم با سکوت مهربون باشیم و وارد شدن به بحث اونا رو قبول نکنیم. با انتخاب مهربانی، اجازه می دیم که انرژی مثبت از ما به بقیه هم سرایت کنه و از نزدیک شدن انرژی منفی به ما جلوگیری می کنه. اینطوری، ارتباطی با نفس والای خود برقرار می کنیم و می فهمیم که مهربون بودن واقعاً تا چه انداز ه خوبه.

وارد کردن تمرین پذیرش به زندگی روزانه

شاید رمز احساس آرامش واقعی اینه که بتونین اون چیزی که هست رو قبول کنین. پذیرش یعنی صدای نفستون رو شنیده و اونو رد کنین. اینکه بدونین تنها کسی که می تونین تغییر بدین خودتون هستین کمکتون می کنه اینکار رو انجام بدین.

به محض اینکه به این فکر کنین که چیزی سر جاش نیس، یا چیزی اونطور که باید باشه نیس، یا درمورد یه موقعیت خاص یا یه فرد منتقدانه رفتار می کنیم، می فهمیم که نتونسته ایم اون چیزی که هست رو همونطور قبول کنیم و خواستیم روی چیزی که بیرون از ما هستش کنترل داشته باشیم.

این دنیا پر از انرژیای منفی و دیوانگی هاست اما هممون می تونیم یاد بگیریم چیجوری با آرامش داخلی زندگی کنیم.

این وقتی اتفاق میفته که نسبت به خودتون و اون چیزی که هستین آگاه تر شید، بدونین که کسائی هستن که دوستتون دارن، افکارتون رو تغییر بدین، مهربانی کردن رو تمرین کنین و همه چیز رو همونطور که هست قبول کنین.

وقتی عشقی بدوت قید و شرط قلبتون رو پر کنه، قبول می کنین که نمی تونین به عقب برگردین و چیزایی که الان دارین رو ندیده نمی گیرین و قدر آرامشی که الان پیدا کردین رو می فهمید.

آخر اینکه، به آرامش قلبی دست پیدا می کنین که با وجود همه مشکلات و سختیای زندگی، بر جا می مونه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی

Related articles

چرا من خوشحال نیستم؟ مشکل من چیست؟

تاحالا سوال “به چه دلیل من خوشحال نیستم؟” واسه شما پیش آماده س؟ اگه این موضوع شما رو دچار مشکل کرده پیشنهاد میکنیم با ما همراه شید. من با یکی از دوستان بسیار قدیمی ام تماس گرفتم تا تولد ۸۰ سالگی اش رو به اون شادباش گویم – واقعا وقتی که ما ۱۲ سال بیشتر نداشتیم […]

Learn More

چطور سبک زندگی شما روی پوستتان تاثیر‌ می‌گذارد؟!

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ؛ پوست شما از بدنتون مواظبت می کنه، اما فقط به همین ختم نمی شه. این صورت شماس که شما رو به دنیای خارج معرفی می کنه. وقتی که در سلامت به سر می برید، پوست پر از شادابیه. انتخاب های هر روز شما مثل چیز هایی […]

Learn More

چه رنگی در دنیای ماشین‌ها پرطرفدارتر است؟

به گزارش آلامتو به نقل از زاپاس ؛ تازگیاً تحقیقی از طرف موسسه تولید رنگ PPG در مورد محبوب ترین رنگایی که روی اتومبیلای جدید پاشیده می شه انجام شده، که نتیجه تحقیق بدین شرحه. همون طوری که توقع داشتیم به مانند سالای گذشته بازم این سفید بود که محبوب ترین رنگ واسه اتومبیلا شناخته […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *