چشم‌ رنگی‌ها حتما بخوانند!

می دونستین که در جهان، علمی به نام عنبیه شناسی هست که با بررسی و معادله رنگ، بافت و ساختار چشم، کارشناسان می تونن اندازه سلامت و تندرستی جسم و روان و مریضی های احتمالی افراد رو مشخص کنن. کارشناسان این روش می گن همه انداما و دستگاه های داخلی بدن درون چشم پایانه ای دارن که بروز هرگونه لک، تیرگی، تغییر رنگ یا تغییر در بافت اون می تونه بیان کننده یه مریضی یا مشکل جسمی باشه. این روش یکی از موفق ترین روش ها واسه شناسایی و تشخیص مریضی هاست که از اواسط قرن نوزدهم در مجارستان واسه تشخیص اختلالا و مریضیای آدم مورد استفاده قرار گرفته. دکتر پی زس لی اولین فردیه که با مشاهده لکه ای قهوه ای رنگ در چشم جغدی که پایش شکسته بود، تونست وجود پایانه های جور واجور رو در چشم شناسایی کنه. اون به مرور با بهبود نسبی پای شکسته جغد متوجه کوچیک ترشدن و محو شدن لکه قهوه ای رنگ شد. ایشون مشاهداتش رو در تجربه ها و آزمایشای دیگری دنبال کرد تا آخرسر تونست با کمک همکارانش روش تشخیصی عنبیه شناسی رو به جهانیان بشناساند.

عنبیه آبی دارین؟

گیاه درمانی بهترین گزینه س

آدمایی که عنبیه اونا آبی رنگه و در اصطلاح در گروه چشم آبیا قرار می گیرن، نیاز بیشتری به پاکسازی داخلی بدن در طول سال دارن. این افراد بهتره مصرف گوشت قرمز، پنیر، شیر و خامه رو در برنامه غذایی خود کنترل کرده و تا می تونن واسه پخت وپز مواد غذایی از روغن زیتون و کتون استفاده کنن. بهترین گیاهان دارویی و طبیعی واسه این آدما به کار گیری دمنوش گیاهانی چون قاصدک، گزنه و بومادرانه که می تونه بهترین تاثیر رو در پاکسازی داخلی بدن و شستشو اندامای داخلی داشته باشه.

کارشناسان عنبیه شناسی با بررسی چارت مخصوص به خود مشاهده تغییرات و لکای موجود در بخشای جور واجور عنبیه، مردمک و شبکیه  چشم  توانایی تشخیص شروع مریضی یا احتمال دچار شدن به این مریضی در آینده رو دارن. براساس تحقیقات و مشاهدات  این گروه،  آدمایی که در مناطقی با آب و هوایی سرد زندگی می کنن بیشتر احتمال دچار شدن به مریضیای مفصلی و استخوانی رو دارن.

شهرام حقیقت دوست در برابر کدوم مریضی هاست؟

shahram

حساسیت، اگزما، التهاب مجاری تنفسی و مریضیای تنفسی از جمله عادی ترین مریضی هاییه که احتمال دچار شدن به اون در چشم آبیا زیاده. شهرام حقیقت دوست و دیگه مردان و زنائی که رنگ چشمای اونا سبزه سیستم ایمنی و دفاعی خیلی مقاومی در برابر آنفلوآنزا، سرماخوردگی و گلودرد ندارن. و تقریبا هر سال یک تا ۲ بار در فصلای سرد این بیماریا رو تجربه می کنن. بهترین روش واسه افزایش مقاوت سیستم ایمنی در این گروه مصرف دمنوشای گیاهی مانند بابونه، نعناع و چای سبز و پیاده روی روزانه در هوای پاکیزه و تمیزه. (عکس جدید شهرام حقیقت دوست)

عنبه سبز دارین؟

میوه درمانی رو یادتون نره

افراد این گروه بهتره از مصرف چربیای اشباع شده دوری کرده و وعده های غذایی رو سر ساعت و با آرامش و به دور از فشار و استرس بخورن. مصرف میوه هایی از خونواده تمشک و همین طور گیاهانی با طعم گزنده در حفظ سلامت و افزایش ایمنی این گروه بسیار موثره. پزشکان جا دادن گیاه دارویی و طبیعی مانند پوست لیمو و نارنج رو واسه آدمایی که دارای رنگ چشم سبز و قهوه ای هستن بسیار به درد بخور می دونن. علاوه بر این، آدمایی که دارای چشم سبز هستن می تونن از مرزنجوش، نعناع و گیاه به لیمو در سبد غذایی خود استفاده کنن تا اینطوری گازهای روده رو در بدنشون کنترل کرده و کاهش داده و هضم بهتری داشته باشن. ورزش حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) یکی از بهترین ورزشا واسه این گروه حساب می شه.

النار شاکردوست در برابر کدوم مریضی هاست؟

elnazالنار شاکردوست و دیگه آدمایی که عنبیه اونا سبز رنگه پتانسیل بیشتری واسه دچار شدن به بیماریای کبد، سنگ کیسه صفرا و مشکل در کارکرد لوز المعده دارن. به پیشنهاد کارشناسان عنبیه شناسی این افراد بهتره با مراجعه به متخصص تغذیه یا طب سنتی رژیمای غذایی رو دنبال کنن که مانع از تشکیل سنگ کیسه صفرا در اونا شه. چون که کلا این گروه دستگاه گوارش ضعیف تری دارن و اگه پیشگیریای لازم رو نکنن امکان دچار شدن بیماریا و التهابای روده در اونا زیاد می شه.

ارزون ترین روش طبیعی و تشخیصی جهان

عنبیه شناسی یکی از ارزون ترین و کم خطرترین روشای تشیخص مریضی درجهانه. در خیلی از کتابا و مراجع طبی هم به این موضوع اشاره شده که این روش علاوه بر کم خطری و هزینه های کم، بدون درد بوده و یکی از سریع ترین روش ها واسه تشخیص مریضی و بروز اختلالای احتمالی در جسم و روان بیمارانه. در این روش پزشکان پس از تشخیص مریضی براساس اصولی که وام گرفته از مکتبای طب مکمله به مریض روش درمانی ارائه میدن و با شروع درمان اندازه بهبود و چگونگی روند درمان رو از راه بررسی و معاینه عنبیه تحت نظر قرار میدن.

عنبیه قهوه ای دارین؟

در این آب وهوا سالم می مونید

کارشناسان عنبیه شناسی می گن زندگی در مناطق گرمسیری و معتدل بهترین گزینه واسه افرادیه که رنگ چشم اونا قهوه ایه.  یکی از مهم ترین نکاتی که این افراد باید به اون توجه کنن تقویت دستگاه گوارش و حفظ تعادل اون هستش. کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده از جمله مهم ترین بخشا در بدن این افراده که باید همیشه نسبت به صحت و سلامت اونا توجه داشته باشن چراکه دستگاه گوارش در این گروه تمایل به تنبلی و کندی داره، پس پزشکان فکر می کنن این افراد باید از خوردن غذاهای سنگین یا خوردن چند غذا با هم دوری کنن. بعضی از افراد این گروه تحت تاثیر ناراحتیا و مشکلای دستگاه گوارش خود دچار مشکلات ادراری هم می شن.

حمیدگودرزی در برابر کدوم مریضی هاست؟

حمیدگودرزی از جمله افرادیه که چشمانی قهوه ای رنگ داد و احتمال دچار شدن به چربی خون واسه اون زیاده. به گفته کارشناسان عنبیه شناسی این گروه از مردم که عنبیه اونا تیره رنگه استعداد دچار شدن به بیماریایی مثل دیابت، چربی خون و سنگ کلیه رو دارن چون که در سبد غذایی این گروه موادغذایی پرفیبرو سبزیجات کمتری گذاشته شده. زنائی که در گروه آدمایی قرارمی گیرند که عنبیه اونا قهوه ای رنگ یا ترکیبی نزدیک به قهوه ای یا عسلی داره بیشتر قاعدگیای پرحجم با لختهای تیره رنگ رو تجربه می کنن. (عکس جدید حمید گودرزی)

hamid-goodarzi

رنگ چشم واسه تشخیص مریضی کافی نیس

علاوه بر رنگ اصلی چشم، عوامل دیگری مثل تغییراتی که در سطح شبکیه، مردمک و عنبیه چشم میشه دید در تشخیص و شناسایی مریضیا بسیار موثره. هر کدوم از این تغییرات نشون دهنده بروز مشکل یا مشکلی در یکی از بخشای بدنه. مثلا نقاط و لکه های سفید در سطح چشم اولین مرحله شروع مریضی یا اختلاله. در این مرحله فرد از مریضی خود خبر نداره و پس از گذشتن از این مرحله به مرور علائم مریضی در اون دیده می شه. پس باید توجه داشت که در روش عنبیه شناسی تنها رنگ رو واسه تشخیص بیماریا مورد توجه قرار نمی دن بلکه اجزای تشکیل دهنده و چگونگی قرار گرفتن فیبرهای عنبیه و فضاهای ایجاد شده میون این فیبرها هم واسه تشخیص مریضیا در آدم لازمه. اینطوری تعیین ساختار و علائم عمومی عنبیه، تعیین وضعیت ژنتیک و اکتسابی عنبیه و مشاهده و بررسی ظاهر عنبیه بسیار موثره.

عنبیه هر فرد مانند اثرانگشت اون بی همتاست

عنبیه  بخش رنگی چشمه که مانند سرانگشتان آدم طرحی خاص و منحصر به خود فرد رو داره، به این معنا که عنبیه هر انسانی مانند سرانگشتان اون می تونه واسه شناسایی و تشخیص هویت افراد استفاده بشه. در هر عنبیه آدم، ۲۸ هزار پایانه عصبی هست که به واسطه غده تالاموس در مغز به همه بخشا و اندامای بدن ربط داره. در این بخش ۴ لایه فیبری و عروقی هست که بروز تغییرات در اون به تشخیص مریضیا و مشکلای جسمی و روحی کمک می کنه. بروز تغییرات در این لایه ها با کمک میکروسکوپ و بعضی وقتا با مهارت متخصص عنبیه شناسی و بدون به کار گیری چشم مسلح دیده میشه، پس باید توجه داشت نبود وجود تغییر در ظاهر چشم نمی تونه به تنهایی نشونه سلامت جسم و روح آدم باشه، بلکه ممکنه تغییراتی در لایه های عنبیه وجود داشته باشه که با چشم غیرمسلح امکان بررسی و شناسایی اونا ممکن نباشه.

مشاهده عنبیه و تشخیص مریضی

عنبیه شناسی همونجوریکه از اسمش مشخصه واسه شناسایی و تشخیص مریضیای جور واجور از راه پزشکان روشای طبیعی و بعضی از کارشناسان طب سنتی ایران، هند و چین استفاده میشن.  در این روش، متخصص واسه تشخیص مریضیا وضعیت عنبیه (بخش رنگی چشم)، مردمک (بخش مشکی چشم) و شبکیه (بخش انتهایی و محل گیرنده های بینایی) رو بررسی می کنه و هرگونه تغییر رنگی در این مناطق رو نشونه بروز مریضی می دونه. مثلا، مشکلات کبد مانند هپاتیت باعث تغییر رنگ سفیدی چشم و تمایل اون به زردی می شه. دچار شدن به فشارخون بالا ودیابت هم تغییرات خاص و لکایی در ناحیه شبکیه چشم  بوجود میاره که متخصص عنبیه شناسی می تونه با تشخیص به موقع اون مریض رو واسه درمان به متخصص مربوطه برگشت دهد.

الناز شاکردوست حمید گودرزی مجله سیب سبز مطالب باحال روز