ژانویه 18, 2021

چرخه قاعدگی درباره سلامتمان چه می گوید؟

menstrual cycle

چرخه قاعدگی واسه یه زن میتونه نمایانگر بسیار از مسائل مربوط به سلامت باشه فقط باید به دقت اونو بررسی کنین.

به گزارش الامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ یوگا کار می کنین، اسموتی سبز می خورین، غذاهای ارگانیک می خورید، تمرین جمع کردن حواس می کنین و کتابخونه تون هم پر شده از کتابایی با موضوع سلامت. حس می کنین همه چیز رو درست انجام می دید نه؟ اما جدای زمان و تلاشی که واسه سالم بودن گذاشته اید بازم ممکنه هورمون هاتون دچار بهم ریختگی باشه. به عنوان متخصص زنان به صدها زن واسه مشکلات هورمونی و باروری شون کمک کردم و یکی از بهترین پیشنهاد هایی که میتونم به شما بدهم اینه:

سالم بودن ظاهر، همیشه به معنی سالم بودن درون نیس!

درست مانند اینه که ماشینی اسپرت و به ظاهر لوکس داشته باشین اما وقتی کاپوت رو بالا می زنید همه چیز بهم ریخته و خرابه. پس وقتی فکر می کنین همه چیز عالیه، ممکنه همه چیز آنقدرها هم سر جای خود نباشه. اما نگران نباش آبجی، من هوایت رو دارم. در ادامه چند مورد از عوامل خطر رو می گم که خانوما باید به اونا توجه کنن.

خستگی

برنامه غذایی عالی دارین، به اندازه کافی ورزش می کنین و هر شب ۹ ساعت می خوابید اما هنوز احساس خستگی دارین؟ کیفیت غذایی که وارد بدنتون می کنین بالا هستش پس به چه دلیل بازده اینقدر پایینه؟ این علامت خطر بزرگیه و نشون میده گوارشتان دچار مشکله. اگه گوارشتان دچار مشکل باشه دریافت مواد مغذی از غذاها واسه ساخت خون سخت می شه که واسه کارکرد کبد لازمه. حدس بزنین یکی از وظایف اصلی کبد چیه؟ سوخت و ساز هورمونا.

PMS

بیایید به عقب برگردیم. به خاطر دارین که کبد مسئول شکستن هورمونا بود؟ بسیار ، مقدار زیادی پروژسترون و استرادیول در آخرین فاز چرخه قاعدگی تون جمع می شه و اگه کبد نتونه کارش رو در شکستن تموم این هورمونا خوب انجام بده، ممکنه کمی گیر به وجود بیاد و دچار نشونه هایی مانند نرم شدن سینه ها ( مایعات جمع می شه ) نفخ ( مایعات و گاز در قسمت شکم جمع می شه ) و تحریک پذیری شید.

و در حالی که صدها علامت دیگه س که نشون میده هورمون هاتون از کنترل خارج شده اما این دو، اصلی ترینا هستن. مورد ناراحت کننده اینه س که قرصی جادویی واسه درمان این مشکلات وجود نداره. باید هر کدوم از خانمایی که این مشکل رو داره جداگونه بررسی کنین تا ببینین به چه دلیل هورمون هاشون دچار اختلاله و هر کدوم از این نبود تعادلا رو درست کنین تا در راه رسیدن به سلامت بهینه کمکش کرده باشین.

از چرخه قاعدگی به عنوان ابزاری واسه اندازه گیری سطح سلامت خود کمک بگیرین

با اینکه قاعدگی باحال به نظر نمیاد اما در واقع خبری خوبه. به ما میگه که چرخه قاعدگی مون می تونه بازخوردی فوری و منظم از راه زندگیمون ارائه کنه. بدنتون به هر تغییری در برنامه غذایی از جمله خواب، برنامه ورزشی یا سطح استرس در ۳۰ روز جواب میده. پس اگه در نظر دارین هر کدوم از این موارد رو دچار تغییری بزرگ کنین، به نمودار چرخه قاعدگی ماه قبل خود دقت کنین و ببینین عکس العمل ماه بعدی چیه.

البته اگه مشکل چرخه تون باعث شد دچار مشکلات جدی شید، شاید به چیزی بیشتر از برنامه غذایی و تغییر سبک زندگی نیاز داشته باشین. پس بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

بازنشر دکتر کرمانی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *