چربی قهوه ای چیست؟

چربی قهوه ای brown-fat

در بیشتر مقالات تغذیه و فیتنس اصطلاح “چربی قهوه ای” به کار برده می شه، اما این دقیقا معنیش چیه؟ چربی قهوه ای،یه نوع روغن نیس که با اون آشپزی می کنین، بلکه یه نوع چربی در بدن شماس.

چربی قهوه ای که در واقع به رنگ قهوه ایه، اصطلاحیه که واسه توصیف شکل های جور واجور خاصی از سلول های چربی که از نظر متابولیکی فعال هستن و گرما تولید می کنن به کار می رود.

به گزارش آلامتو به نقل از فیتنس مگزین؛ تا همین اواخر تصور می شد که چربی قهوه ای، فقط در جوندگان و نوزادان آدم هست اما تحقیقات علمی جدیدتر کشف کرده ان که در بزگسالان هم هست.

مقدار چربی قهوه ای که افراد دارن خیلی فرق داره و جمعیت های خاصی، مقدار بیشتری نسبت به بقیه دارن. نوزادان، افراد لاغر و خانوم های جوون بیشترین مقدار چربی قهوه ای رو دارن. چربی قهوه ای در افراد چاق  با احتمال خیلی کم هست.

چربی قهوه ای، چربی می سوزوند

به یه دلیل به طور کامل درست، چربی قهوه ای رو کوره کالری سوزی می نامند. یه مطالعه جدید دریافت که یه نوع خاص از چربی قهوه ای، در واقع بدن تون رو مجبور می کنه وقتی که سردتونه چربی های دیگه رو بسوزونه. سرد شدن بدن شما در واقع باعث این عکس العمل می شه و چربی قهوه ای رو به کار می اندازد.

یه مطالعه جدید دیگه نشون داد که ورزش باعث می شه چربی سفید معمولی به چربی قهوه ای تبدیل شه. البته این بدون معنا نیس که واسه چند کیلوگرم کاهش وزن، باید خودتون رو عمدا سرد کنین.

مقاله جدیدی که در مجله تحقیقات بالینی منتشر شد تأیید می کنه که چربی قهوه ای، کالری می سوزوند. دکتر کارپنتیر و محققان همکار اون، نوع خاصی از اسکن رو انجام دادن که سوخت و ساز چربی رو نشون می دهد. این نوع اسکن نشون داد که چربی قهوه ای می تونه چربی سفید معمولی رو بسوزونه و اینکه گلوکز به خودی خود، منبع اصلی انرژی واسه سلول های چربی قهوه ای نبود.

وقتی که منبع چربی خود این سلول های قهوه ای ته کشید، اون ها سلولهای چربی سفید رو به عنوان سوخت سوزوندن. محققان ارشد این تحقیق به این نتیجه رسیدن که چربی قهوه ای یه فرد تو یه بازه ی وقتی سه ساعته، حدود ۲۵۰ کالری می سوزوند.

نوع دیگری از چربی قهوه ای به شکل بافت در مقادیر کوچیک در سراسر چربی سفید هست که شناسایی اون رو از راه اسکن، سخت تر می سازه. یه مطالعه جدید روی موش ها دریافت که این نوع چربی قهوه ای در واقع از چربی سفید معمولی نشأت می گیرد.

موش های حاضر در این مطالعه، درهنگام ورزش هورمونی به نام ایریسین ترشح کردن و ایریسین، سلول های چربی معمولی رو به سلول های چربی قهوه ای تبدیل می کنه که اون ها کالری می سوزانند.

محققان این مطالعه فکر می کنن که عکس العمل مشابهی در وقتی که ورزش می کنیم در بدن ما هم اتفاق می افتد چون هورمون ایریسین درخون ما هست و دقیقا مشابه ایریسین کشف شده در موش ها هستش.

تحقیق در مورد چربی قهوه ای هنوز در مراحل ابتدایی اشه و باید توجه داشت، با اینکه موش ها و آدم ها DNA بسیار مشابهی دارن اما همیشه نمی توانیم از یافته ها به دست اومده از تحقیقات روی موش واسه پیش بینی چیزی که ممکنه در آدم ها اتفاق بیفته، استفاده کنیم.

تحقیقات بیشتری لازمه اما این یافته های می تونن در دنیای درحال پیشرفت کاهش وزن، امیدوار کننده باشن.

بهترین غذاها واسه تقویت و زیبایی موی سر

راه درمان کشیدگی عضله همسترینگ چیه؟

مجله تناسب اندام چیه

Related articles

چه زمانی نباید رژیم غذایی گرفت؟

همیشه رژیم گرفتن باعث بهتر شدن سلامت کلی بدن نیس پس تلاش کنین فقط در شرایطی وارد یه رژیم غذایی شید که خوب از امتیازات و مشکلات اون بدونین. به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ موقعیت های مختلفی در زندگی شما بوجود میاد که در اون زمان ها نباید رژیم لاغری […]

Learn More

چرا گردن قوها بلند است؟

یه عکاس موسسه نشنال جئوگرافیک با تصویربرداری از قوها به پاسخی واسه دلیل گردن های بلند و زیبای اونا رسیده…         یه عکاس موسسه نشنال جئوگرافیک با تصویربرداری از قوها به پاسخی واسه دلیل گردن های بلند و زیبای اونا رسیده. قوها به دلیل نبود توانایی شیرجه در آب مانند مرغابی ها، […]

Learn More

چطور با یک خودشیفته کار کنیم؟

خودشیفته ها می تونن در محیط کار مستاصل کننده باشن. نیاز همیشگی شون به توجه، تشویق، تعریف، و تائید هرکسی رو که در دور و بر شونه خسته می کنه. بدون این ها هم پریشون، عصبانی، و حتی متهاجم می شن. برآورده کردن نیازای شون اون قدرها هم که همه فکر می کنن آسونه اما […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *