چرا کار در ساعت عادی روز بهتر است؟

200434513-001

اگه طبق عادت و یا بخاطر شغلی که دارین در روزای تعطیل، شیفتای ناجور و ساعات غیرعادی از شبونه روز مشغول کارین، بد نیس بدونین که این سیستم کاری واسه شما خیلی سالم نیس. کار در اینجور ساعاتی از روز، استراحت لازم بدن و یه زندگی سالم رو واسه هر کسی مشکل می کنه.

براساس تحقیقاتی که در اندازه بزرگ انجام و در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شده، آدمایی که در شیفتای کاری شب یا نامرتب کار می کنن، خطر دچار شدن به مریضیایی مثل دیابت رو در خود زیاد می کنن. این مطالعه با در نظر گرفتن ۳۴ تحقیق قبلی روی این موضوع، جمعیتی دو میلیون نفری از کارمندان و کارگرانی که در شیفتای کاری غیرعادی کار می کردن رو در نظر گرفته. در یافته های بدست اومده مشخص شده که احتمال بروز حمله قلبی در این افراد ۲۵ درصد بیشتر از افراد معمولی بوده.

دلیل افزایش خطر

واقعیت اینه که این خطرا مستقیما به وجود اومده از طریق کار در شیفتای شب یا بی نظم نیستن. در واقع فاکتورهای جانبی ان که منتهی به افزایش احتمال خطرات مربوط به سلامتی در افراد می شن. مثلا بیشتر آدمایی که شبا کار می کنن، از خواب کافی در ساعت مناسب بهره مند نیستن. یکی از فاکتورهای خواب خوب، تاریکی کافیه. موردی که افراد شب کار در طول روز از اون بهره مند نیستن و بخاطر این خواب کافی و مناسبی رو به واسطهٔ اون تجربه نمی کنن. هم اینکه صداهای مزاحم که می تونن منتهی به بروز مشکل در خواب شن، در طول روز به مراتب بیشتر از شب شنیده می شن.

بیشتر افراد شب کار، با مشکلات تغذیه ای هم دست به گریبانند. به خاطر کار در بازه های وقتی غیراستاندارد، وعده های غذایی اونا مانند افراد عادی نیس و احتمال مصرف اغذیهٔ سالم تر هم در بیشتر اونا پایین تره. کاهش فعالیتا فیزیکی و ورزش کافی هم از مشکلات آدماییه که در شیفتای شب یا غیراستاندارد کار می کنن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که کاهش فعالیت فیزیکی به تنهایی از بزرگترین عوامل افزایش خطر مواردی مثل دیابت یا حمله قلبیه.

پیشگیری

از اونجا که نزدیک به یه سوم افراد در شیفت شب یا ساعات غیرعادی شبونه روز مشغول کار هستن، رفع مشکل از راه راه هایی مثل انصراف و تغییر شغل به کاری در شیفتای استاندارد، واسه همه ممکن نیس. اما پیشنهاد محققان به جای انصراف توجه بیشتر به سلامت شونه. انجام دائمی تمرینات ورزشی موثر با بیشترین حد اندازه فعالیت فیزیکی ممکن از مهمترین فاکتورهای توجه به سلامته. هم اینکه تا حد امکان رژیمای غذایی سالم و خواب منظم هم بر سلامت این افراد تاثیر مثبت داره. این موارد از بروز مریضیایی که به واسطه کار در شیفتای غیراستاندارد ممکنه در آینده گریبان گیر این افراد شه جلوگیری می کنه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

سالم زی