چرا چاق می‌شویم؟ دلایل چاقی ناگهانی

دلایل چاق شدن میتونه اصلی ترین جواب واسه مشکلات اضافه وزن شما باشه!

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ چاقی یکی از بزرگترین مشکلاتی که سلامتی رو به خطر انداخته و موجب مریضیای زیادی می شه که هرساله میلیونا نفر رو به کام مرگ می کشونه. این مریضیا شامل دیابت، مریضیای قلبی عروقی، سرطان، سکته، جنون و چیزای دیگه ای به جز اینا هستن.

خیلی از افراد فکر می کنن چاقی و زیاد شدن وزن به اراده فرد بستگی داره. اما به نظر خیلی از کارشناسان، چاقی نتیجه یه رفتاره مانند رفتار غذا خوردن. اگه ما نسبت به مصرف کالری روزانه، زیاد غذا بخوریم پس چاق میشیم اما اگه نسبت به کالری مصرفی روزانه کمتر غذا بخوریم پس لاغر میشیم.

به هر حال رفتار آدم پیچیده س. رفتارها تحت اثر فاکتورهای بیولوژیکی مختلفی مثل ژنتیک، هورمونا و چیزای دیگه ای به جز اینا هستن. رفتار غذا خوردن دقیقاً مثل رفتار جنسی و رفتار خواب تحتِ کنترل فرایندهای بیولوژیکیه. در این مقاله از مجله تناسب اندام آلامتو چند عامل اساسی که به نظر می رسه موجب زیاد شدن وزن، چاقی و مریضی متابولیکی که هیچ ارتباطی با اراده ندارن رو معرفی می کنه، با ما همراه باشین.

۱. ژنتیک

چاقی یه مؤلفه ژنتیک قوی داره. اولاد والدین چاق خیلی بیشتر از اولاد والدین لاغر احتمال چاق شدن رو دارن. اینطوری نیس که گفته شه، چاقی به طور کاملً از قبل تعیین شده چون ژنا اونطور که شما فکر می کنین، غیر قابل تغییر نیستن.

سیگنالایی که از راه شخص فرستاده می شن، می تونن اثر کلی ای بر تحت اثر قرار گرفتن نوع ژن داشته باشن. یعنی کدوم ژن تحت اثر قرار گیرد و کدوم ژن نه. جامعه هایی که هنوز صنعتی نشده ان در صورت مصرف رژیم غذایی غربی خیلی سریع چاق می شن. ژنای اونا فرقی نکرده اما محیط و سیگنالایی که به ژنای خود می فرستند تغییر کرده.

۲. غذاهای آماده

امروزه غذاهای فناوری شده آماده و هله هوله ها که وارد بازار رقابت شدن از ترکیبات مغذی فقیر بوده اما طوری ساخته شدن که ارزون و بسیار خوشمزه باشن، مدت زیادی دووم بیارن وهیچ کسی از خوردن اونا خسته و سیر نشه. با خوش طعم کردن غذاها، تولید کنندگان مواد غذایی مطمئن می شن که مردم از این غذاها بیشتر مصرف کرده و دوباره واسه خرید اونا تشویق می شن. خیلی از غذاهای فناوری شده اصلاً مثل غذا نیستن. این غذاها اجناس مهندسی شده هستن که هزینه زیادی صرف مزه های جور واجور و خوشمزه اونا شده تا به زندگی مردم وارد شن.

۳. اعتیاد به غذا

غذاهای آماده فناوری شده مراکز مختلفی در مغر رو تحت اثر قرار میدن. شما از محتویات اصلی این غذاها اطلاع دقیقی ندارین. این غذاها باعث بعضی مریضیا در افراد حساس می شن. افراد کنترل خود رو بین خوردن این غذاها از دست میدن. اعتیاد به یه چیز، باعث کاهش قدرت انتخاب در فرد شده و مواد شیمیایی در مغز شما رو مجبور به مصرف اون ماده می کنن.

۴. انسولین

انسولین یه هورمون خیلی با اهمیته که ذخایر انرژی رو تنظیم می کنه. یکی از عملکردهای انسولین، دستور به سلولای چربی واسه ذخیره چربیه. رژیم غذایی غربی باعث ایجاد مقاومت به انسولین در شخص می شه. این مهم باعث بالا رفتن سطح انسولین در تموم بدن و ذخیره انتخابی انرژی در سلولای چربی شده به جای اینکه در دسترس استفاده قرار بگیرن. بهترین روش کاهش سطح انسولین کم کردن مصرف کربوهیدراته که به صورت خودکار باعث کاهش ورود کالری به بدن و کاهش وزن بدون زحمت می شه.

۵. دارو درمانی

داروهای درمانی بسیاری وجود دارن که اثرات جانبی مصرف اونا باعث زیاد شدن وزن می شن. مثلا داروهای دیابت، ضد افسردگی و کاهش استرس و اضطراب از جمله این داروها هستن. این داروها باعث کاهش اراده نمی شن اما کارکرد بدن و مغر رو تغییر کرده و به جای سوختن چربی باعث ذخیره اون در بدن می شن.

۶. لپتین

هورمون دیگری که در چاقی لازمه، لپتین هستش. این هورمون از راه سلولای چربی ترشح می شه و سیگنالایی رو به مغز می فرستند که باعث توقف غذا خوردن می شه. افراد چاق، بافت چربی زیاد و بعداً لپتین بالایی دارن. مقاومت به لپتین در دراز مدت و در اثر افزایش سطح لپتین بدن اتفاق میفته. مقاومت به لپتین یکی از عوامل چاقی بعضی افراده.

۷. در دسترس بودن غذا

یکی از فاکتورهای چاقی که کل جهان رو تحت اثر قرار داده در دسترس بودن شکلای جور واجور مواد غذاییه. شکلای جور واجور غذاهای آماده و ساندویچی، شکلای جور واجور هله هوله ها، نوشابه های شیرین، سوداها و چیزای دیگه ای به جز اینا در همه نقاط حتی پمپ بنزینا در دسترس هستن. غذاهای آماده ارزون تر و بی کیفیت تر از غذاهای واقعی هستن.

۸. شکر

شکر مهم ترین سیگنال مضر در غذاهای مدرنه. مصرف زیاد شکر باعث تغییر هورمون و بیوشیمی بدن شده و موجب زیاد شدن وزن می شه. شکر نصف گلوکز و نصف فروکتوزه. گلوکز رو از شکلای جور واجور غذاها lمیشه فهمید کرد اما فروکتوز رو از شکرهای اضافه شده به غذاها دریافت می کنیم.مصرف فروکتوز اضافی باعث باعث مقاومت به انسولین و افزایش سطح انسولین بدن می شه و مثل گلوکز باعث سیری نمی شن. این موارد باعث ذخیره انرژی در بدن و در آخرً چاقی می شن.

۹. استرس داشتن

شاید اینجور تصور کرده باشین تو روزهایی که عصبانیت و استرس تون بیشتره، سوختن کالریا در بدن تون زیاد می شه ولی این فکر غلطه و واقعا استرس تولید هورمون کورتیزول رو در بدن شما زیاد می کنه که منتهی به فرستادن سیگنالایی در بدن شما مبنی بر حفظ وزن و تجمع چربی در شکم تون می شه.

اگه تا اینجا به نظرتون مضرات استرس به قدر کافی بد نبوده پس بدونین که کورتیزول هم اینکه اشتهای شما رو به سمت غذاهای مخصوصا شیرین، چرب و راحت الحلقوم جهت میده. ادامه استرس بیشتر تمایل به مصرف خوراکیا و میان وعده ها رو زیاد می کنه و پس خیلی راحت می تونین وزن اضافه کنین.

۱۰. نا آگاهی

مردم در سراسر جهان در مورد غذا و سلامتی دچار گمراهی شدن. نبود ثبت ترکیبات مصرف شده در مواد غذایی و ثبت نادرست کالری روی برچسپا باعث نبود آگاهی کافی و انتخاب درست مردم می شن. موارد اشاره شده در این مطلب نباید به عنوان یه عذر و بهونه از راه افراد پذیرفته شن و تقدیر و وضعیت زندگی خود رو خارج از کنترل خود بدونن.

به جز بعضی شرایط بالینی و مریضی، کنترل وزن در قدرت اراده شخصه. هدف از منتشر کردن این مطلب روشن کردن ذهن افراد درباره این موضوعه که بعضی شرایط غیر از اراده و مسئولیت شخص ممکنه عامل اصلی چاقی باشن.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

دلیل کم نشدن وزن چیه؟

رژیم لاغری علم ورزش کاهش وزن

Related articles

چند توصیه فنی ساده برای خرید خودرو دسته دوم

همیشه شرایط جوری پیش نمی رود که بشه خودروی نو و صفر خرید. با در نظر گرفتن شرایط فعلی بازار خودرو در کشورمون، خرید ماشین های دست دوم و کار کرده، الان منطقی ترین راه ماشین دار شدنه! اما ، با در نظر گرفتن راه هایی مثل صفر شویی خودروها، کم کردن کیلومتر و … […]

Learn More

تگ لاین و اسلوگان چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

“ موضوعات آموزش روش هدف دار بازاریابی برچسبا روش هدف دار بازاریابی سرفصلای مقاله   تگ لاین (Tagline) چیه؟ موارد به کار گیری تگ لاین چگونگی نوشتن تگ لاین اسلوگان (Slogan) چیه؟ موارد به کار گیری اسلوگان چگونگی نوشتن اسلوگان فرق تگ لاین و اسلوگان  نمونه هایی از تگ لاین و اسلوگان   امتیاز این […]

Learn More

چرا عرق بدن بوی بد میدهد؟

اگه عرق بدن تون بوی بدی می ده و به دنبال دلیل اون هستین با این مقاله همراه شید تا عادی ترین دلایل بد بو بودن بدن رو بررسی کنیم. به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ بد بو شدن بدن مشکلیه که هممون گاه و بی گاه درگیرش میشیم. وقتی دلیل این مشکل […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *