ژانویه 27, 2021

چرا پولدار نمیشم؟

به چه دلیل پولدار نمیشم

«به چه دلیل مردم پولدار نمی شن؟» در کشوری مثل کشور ما، با فرصتایی که پیش رومونه، به چه دلیل فقط تعداد کمی از افراد هستن که با استقلال مالی بازنشسته می شن؟ تازگیاً جواب این سوال رو پیدا کردم.

به نقل از سایت مردمون؛ به نظر من اینا ۵ دلیل اصلی است که جلوی پولدار شدن افراد رو میگیره.

  1. کی، من؟

مهمترین این دلایل، اینه که هیچوقت براشون اتفاق نمی افته. فرد متوسط در خونواده ای بزرگ شده که هیچوقت کسی که پولدار باشه رو نمی شناخته و ندیده. به مدرسه میره و با آدمایی دوستی می کنه که پولدار نیستن. با آدمایی کار می کنه که پولدار نیستن.

هیچ الگوی پولداری روبروی خود نداره. اگه این واسه شمام پیش اومده، البته تا سن بیست سالگی، می تونین به یه فرد بالغ و کامل در جامعه تبدیل شید اما هیچوقت براتون پیش نیامده که بفهمین شمام می تونین یکی از افراد پولدار جامعه شید.

واسه همینه که کسائیکه در خونواده هایی که والدینشون پولدار هستن به دنیا میان، احتمال اینکه در بزرگسالی آدمایی پولدار شن بسیار بیشتره.

پس اولین دلیل اینکه به چه دلیل بیشتر ما پولدار نمی شیم اینه که هیچوقت برامون اتفاق نمی افته. و البته، اگه هیچوقت برامون اتفاق نیفتد، اون وقت هیچکدام از قدمای لازم واسه به واقعیت تبدیل کردن اونو برنخواهیم داشت.

  1. تصمیم بگیرین!

دومین دلیل که باعث می شه پولدار نشیم اینه که هیچوقت واسه اون تصمیم نمی گیریم. حتی اگه فردی کتاب بخونه، در جلسات سخنرانی شرکت کنه، یا با افرادیکه از نظر اقتصادی موفق بودن نشست و برخاست کنه، تا زمانیکه واسه متفاوت شدن تصمیم نگیره، هیچ اتفاقی نمی افته. اگه واسه برداشتن اولین قدما تصمیم نگیره، همون جا که هستین می مونین.

اگه به انجام کارایی که همیشه می کنین، ادامه بدین، به همون جایی می رسین که همین امروز هستین.

دلیل اصلی نبود موفقیت و شکست اینه که اکثریت آدما واسه موفق شدن تصمیم نمی گیرن. هیچوقت یه تعهد محکم و روشن یا یه تصمیم قطعی واسه پولدار شدن نمی گیرن. دلشون می خواد و قصدش رو دارن و آرزو می کنن که یه روز پولدار شن. دعا می کنن و دعا می کنن که پول زیاد به دست بیارن اما هیچوقت تصمیم نمی گیرن که، «من می خوام که پولدار بشم!» این تصمیم قدم مهمی واسه رسیدن به استقلال مالیه.

  1. شاید فردا

سومین دلیل پولدار نشدن آدمها انداختن کار امروز به فرداست. آدمها همیشه واسه شروع نکردن کاری که لازمه واسه رسیدن به استقلال مالی بکنن، بهونه دارن. همیشه ماه خوبی نیس، فصل خوبی نیس یا سال خوبی واسه شروع نیس. وضعیت و شرایط اقتصادی در صنعت خوب نیس، بازار کساده یا باید خطر کنن یا امنیت خودشون رو زیر پا بذارن. شاید سال بعد.

واسه عقب انداختن کارا همیشه دلیل هست. درنتیجه، ماه به ماه و سال به سال این کار رو عقب میندازن تا جاییکه دیگه دیر می شه. حتی اگه واسه یه نفر اتفاق بیفته که بتونه پولدار شه، تصمیمش رو هم بگیره اما واسه وارد عمل شدن امروز و فردا کنه، همه برنامه هاش آینده روشنی ندارن.

  1. هزینه اش رو بپردازید

چهارمین دلیل اینکه مردم معمولاً فقیر بازنشسته می شن، چیزیه که اقتصاددانا به اون تاخیر جایزه میگن. اکثریت خیلی از افراد وسوسه می شن که هر یک ریال آخرشون رو هم خرج کنن و حتی بازم قسطی خرید کنن. اگه نمی تونین پاداشتان رو به تاخیر بندازین و خودتون رو در خرج کردن هر پولی که درمی بیارین محدود نکنین، نمی تونین پولدار شید.

اگه نتونین صرفه جویی رو به عنوان یه عادت دراز مدت تمرین کنین، براتون غیرممکن هستش که به استقلال مالی برسین. همونطور که دبلیو. کلمنت استون میگه، «اگه نمی تونین پول پس انداز کنین، بذر سربلندی در شما نیس.»

  1. چشم انداز بزرگتر رو ببینین

پنجمین دلیل که باعث می شه افراد فقیر بازنشسته شن، به اندازه بقیه دلایل مهمه. این دلیل نداشتن چشم انداز وقتیه. تو یه تحقیق دراز مدت که از راه دکتر ادوارد بانفیلد در دانشگاه هاروارد در دهه پنجاه میلادی انجام شد و در سال ۱۹۶۴ در مجله The Unheavenly City به چاپ رسید، دلایل جنب و جوش اقتصادی-اجتماعی روبه بالا بررسی شد. اون میخواس بدونه چیجوری میشه پیشبینی کرد که یه خونواده یا فرد به سمت بالا در حرکته یا خیر و اینکه گروه های اقتصادی-اجتماعی در نسل بعد ثروتمندتر می شن یا خیر.

همه این تحقیقات اونو به یه عامل رساند که باعث شد نتیجه گیری کنه که درست تر از بقیه عوامل در پیشبینی موفقیته. اونا اونو چشم انداز زمان نامیدند. تعریف اون اندازه وقتیه که واسه برنامه ریزی فعالیتای روزانه و گرفتن تصمیمات مهم زندگی هاتون اختصاص می دین.

یه نمونه از چشم انداز درازمدت عادت عادی خونواده های سطح بالای انگلستان واسه ثبت نام بچه هاشون در دانشگاه آکسفورد یا کمبریج به محض متولد شدن اون کودکه، حتی بااینکه ممکنه به هیجده یا نوزده سالگی نرسه. به این چشم انداز درازمدت در عمل میگن.

زوج جوونی که ۱۵۰ هزار تومن در ماه خود رو واسه هزینه تحصیل بچه خود کنار می ذارن، زوجی با چشم انداز وقتی درازمدت هستن. اونا حاضرن واسه اطمینان از گرفتن نتیجه بهتر در دراز مدت، در کوتاه مدت خود رو قربونی کنن. افرادیکه چشم انداز درازمدت دارن در راه زندگی شون رشد اقتصادی دارن.

رشته های پردرآمد تجربی و ریاضی در ایران

چیجوری به پول برسیم؟

مردمون پولدار شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *