چرا پرنده‌های ماده بی‌وفایند؟

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، این محققان مدعی ان که بیشتر از ۷۰ درصد تخم ‎های گذاشته شده در تعدادی از لونها حاصل لقاح با پرنده نر ناشناس و نه پرنده نر و اولین ساکن و مراقبت کننده لونه بوده.

این واسه پرندگان ماده دو مزیت به دنبال داره: اول تنوع ژنتیکی بیشتر در میان جوجه ها و پس مقاومت بیشتر در مقابل مریضی و دوم این که جفت نر اونا پشتیبانی لونه رو صورت میده بدون این که بدونه جوجه ها در واقع به خودش تعلق ندارن.

به گفته محققان دانشگاه ایست آنگلیا، چکاوکای ماده ساکن جزیره سیشل بهتر می دونن که تخم هاشون نتیجه لقاح با یه پرنده نر و نه جفت اجتماعی شون باشه.

اونا نمونه های دی ان ای ۹۷ درصد چکاوکای ساکن جزیره کوچیک کازین واقع در سیشل رو گرفتن تا عادات جفت گیری اونا رو بررسی کنن.

این محققان بعد به مدت ۱۰ سال بر سرنوشت ۱۶۰ پرنده که بین سالای ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ تخم گذاشته بودن، نظارت کردن و به این نتیجه رسیدن که ۴۰ درصد نوزادان از لقاح پرنده ماده با یه پرنده نر ناشناس و نه جفت خود مادر حاصل شده بودن.

مطالعه دیگه در دانشگاه ملبورن استرالیا و دانشگاه گورینگن هلند روی هزار و ۷۳۲ تخم نشون داد که پرندگان مادر به جوجه های نامشروعشان شروع زندگی بهتری ارائه میدن چون جوجه های پرنده نر غربیه رو زودتر از جوجه های جفت نر خود به دنیا می یارن.

این این جوجه ها رو طی اون بازه وقتی اولیه قوی تر می کنه و این موضوع واسه مابقی عمرشون امتیاز بزرگی هستش.