چرا پرنده‌های ماده بی‌وفایند؟

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، این محققان مدعی ان که بیشتر از ۷۰ درصد تخم ‎های گذاشته شده در تعدادی از لونها حاصل لقاح با پرنده نر ناشناس و نه پرنده نر و اولین ساکن و مراقبت کننده لونه بوده.

این واسه پرندگان ماده دو مزیت به دنبال داره: اول تنوع ژنتیکی بیشتر در میان جوجه ها و پس مقاومت بیشتر در مقابل مریضی و دوم این که جفت نر اونا پشتیبانی لونه رو صورت میده بدون این که بدونه جوجه ها در واقع به خودش تعلق ندارن.

به گفته محققان دانشگاه ایست آنگلیا، چکاوکای ماده ساکن جزیره سیشل بهتر می دونن که تخم هاشون نتیجه لقاح با یه پرنده نر و نه جفت اجتماعی شون باشه.

اونا نمونه های دی ان ای ۹۷ درصد چکاوکای ساکن جزیره کوچیک کازین واقع در سیشل رو گرفتن تا عادات جفت گیری اونا رو بررسی کنن.

این محققان بعد به مدت ۱۰ سال بر سرنوشت ۱۶۰ پرنده که بین سالای ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ تخم گذاشته بودن، نظارت کردن و به این نتیجه رسیدن که ۴۰ درصد نوزادان از لقاح پرنده ماده با یه پرنده نر ناشناس و نه جفت خود مادر حاصل شده بودن.

مطالعه دیگه در دانشگاه ملبورن استرالیا و دانشگاه گورینگن هلند روی هزار و ۷۳۲ تخم نشون داد که پرندگان مادر به جوجه های نامشروعشان شروع زندگی بهتری ارائه میدن چون جوجه های پرنده نر غربیه رو زودتر از جوجه های جفت نر خود به دنیا می یارن.

این این جوجه ها رو طی اون بازه وقتی اولیه قوی تر می کنه و این موضوع واسه مابقی عمرشون امتیاز بزرگی هستش.

Related articles

چراغ‌ های قرمز در روابط با همسر

بر خلاف تصور بعضی از خانوم ها، مردها از زن هایی که هر روز منتظر محبت زیاد یا جملات و اس ام اس های شاعرانه و عاشقانه هستن خوششون نمی آید. حتماً شنیده اید که خیلی از کتب و مقالات به خانوم ها پیشنهاد می کنن که همسرشون رو دست کم نگیرند، اون رو نادان […]

Learn More

چرا رفتارهای زیبای بشر واگیر دارد؟!

دراین تحقیقات تاثیرمستقیم بخشش و محبت و هم اینکه عکس العملای سریع افراد مشاهده شد اما معلوم نشد که گذشت و بخشش چیجوری از راه شبکه های اجتماعی به طور زنجیر وار و متوالی منتشر شده و روی زندگی چندین نفر و یا حتی صدها نفر دیگه اثر میذاره.حالا علم عصب شناسی به ما توضیح […]

Learn More

چربی ران‌ها را چگونه آب کنیم؟

چجوری با کمک رژیم و ورزش چربیای ران رو آب کنیم؟ به گزارش آلامتو به نقل از سایت بدونیم ؛ نابود کردن چربیای ران نیاز به تلاش فراوون داره. واسه اینکه بتونین با موفقیت چربیای ران رو آب کنین باید هم غذاهای سالم بخورین و هم ورزش کنین. البته این رو هم در نظر بگیرین […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *