چرا پرده کعبه سیاه است؟!

هرساله به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر زائر از کشورای جور واجور جهان اسلام واسه زیارت مسجد نبی (ص) و بیت الله الحرام به عربستان سعودی عزیمت می کنن.
یکی از مهمترین ویژگی هایی که چشم هر زائر مسلمانی رو به خونه کعبه دلباخته می کنه، رنگ مشکی پارچه های نصب شده در دور و بر خونه خدا هستش.
بر این پایه این سوال اساسی مطرح می شه که به چه دلیل پرده خونه کعبه سیاه س؟ اولین بار چه کسى به خونه کعبه مشکی پوشاند؟

در قرآن کریم درباره رنگ پرده کعبه موضوعی نیامده و از نظر تاریخى هم درباره رنگ پرده کعبه آگاهى زیادى وجود نداره.
با این وجود گفته شده که رسول خدا صلى الله علیه و آله بر کعبه پرده مشکی پوشاند. درباره پوشش و پرده کعبه طبق چیزی که در برخى روایات‏ اومده، اولین بار حضرت اسماعیل بر کعبه پرده انداخت‏، اما راویان اخبار (مورخان) می گن که اسعد بن دنبال حمیرى اولین کسى بود که در عصر جاهلى کعبه رو اول با پوششى از چرم و بعد با پارچه‏هاى مخطط حریر یمنی پوشاند.
 
پس از اون هم قریشیان به کمک هم پوشش کعبه رو تأمین مى‏کردن و کعبه با چادرهاى خز زرنگار سبز و زرد و باکتان نازک پوشیده مى‏شد.
در همین حال به نقل از عباس بن عبدالمطلب نقل شده: رسول خدا صلى الله علیه و آله در حج خود بر خونه کعبه جامه گران بهاى مشکی پوشاند. در روایت ابن سعد، نوع پارچه مشخص نشده، اما واقدى مى‏گوید: پارچه‏ها یمنى بود.
پرده کعبه در روایات داراى اهمیت فراوانىه و در برخى روایات از اون تعبیر به دامان خدا متعال شده که هرکی دست در اون دامان زند و به اون پناهنده شه در امان مى‏موند.
تنها رسول خدا صلى الله علیه و آله پس از فتح مکه مکرمه که اهل اون رو بخشید در باره عبداللَّه بن خَطَل فرمود: عبداللَّه رو بکُشید، هرچند به کعبه پناه برده باشه.

Related articles

چرا خودمان را دوست نداریم؟

چیزی که می خوایم در این مقاله به شما منتقل کنیم رو می توان در این جمله قصار خلاصه کرد: “وظیفۀ ما جستجوی عشق نیس، بلکه تنها وظیفۀ ما جستجو و پیدا کردن موانعیه که در درون خود علیه اون ساخته ایم.” ما این جمله رو دوست داریم چون بی آخر درسته. اگه گارد خود […]

Learn More

چند نصیحت در باره ماه رمضان

۱- بکوش تا این ماه نقطه عطفی واسه محاسبه نفس و تقویت اعمال و برگشت از گناهان و اصلاح زندگیت باشه. ۲- واسه شرکت در نماز تراویح حریص باش چون که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: من قام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه . . . ۳- […]

Learn More

چرا دهه اول ماه محرم عزاداری می کنیم؟

اول اینکه: با شروع مام محرم مشکلات امام حسین (ع) ویارانش تداعی می شه وسیره ائمه علیهم السلام هم   زنده کردن دهه محرم بود همون طوری که  امام رضا (ع) می فرمایند  کان أبی إذا دخل شهر المحرم  لا یری ضاحکا و کانت الکآبه تغلب علیه حتی یمضی منه عشره أیام فإذا کان یوم العاشر […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *