چرا پرده کعبه سیاه است؟!

هرساله به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر زائر از کشورای جور واجور جهان اسلام واسه زیارت مسجد نبی (ص) و بیت الله الحرام به عربستان سعودی عزیمت می کنن.
یکی از مهمترین ویژگی هایی که چشم هر زائر مسلمانی رو به خونه کعبه دلباخته می کنه، رنگ مشکی پارچه های نصب شده در دور و بر خونه خدا هستش.
بر این پایه این سوال اساسی مطرح می شه که به چه دلیل پرده خونه کعبه سیاه س؟ اولین بار چه کسى به خونه کعبه مشکی پوشاند؟

در قرآن کریم درباره رنگ پرده کعبه موضوعی نیامده و از نظر تاریخى هم درباره رنگ پرده کعبه آگاهى زیادى وجود نداره.
با این وجود گفته شده که رسول خدا صلى الله علیه و آله بر کعبه پرده مشکی پوشاند. درباره پوشش و پرده کعبه طبق چیزی که در برخى روایات‏ اومده، اولین بار حضرت اسماعیل بر کعبه پرده انداخت‏، اما راویان اخبار (مورخان) می گن که اسعد بن دنبال حمیرى اولین کسى بود که در عصر جاهلى کعبه رو اول با پوششى از چرم و بعد با پارچه‏هاى مخطط حریر یمنی پوشاند.
 
پس از اون هم قریشیان به کمک هم پوشش کعبه رو تأمین مى‏کردن و کعبه با چادرهاى خز زرنگار سبز و زرد و باکتان نازک پوشیده مى‏شد.
در همین حال به نقل از عباس بن عبدالمطلب نقل شده: رسول خدا صلى الله علیه و آله در حج خود بر خونه کعبه جامه گران بهاى مشکی پوشاند. در روایت ابن سعد، نوع پارچه مشخص نشده، اما واقدى مى‏گوید: پارچه‏ها یمنى بود.
پرده کعبه در روایات داراى اهمیت فراوانىه و در برخى روایات از اون تعبیر به دامان خدا متعال شده که هرکی دست در اون دامان زند و به اون پناهنده شه در امان مى‏موند.
تنها رسول خدا صلى الله علیه و آله پس از فتح مکه مکرمه که اهل اون رو بخشید در باره عبداللَّه بن خَطَل فرمود: عبداللَّه رو بکُشید، هرچند به کعبه پناه برده باشه.

Related articles

چه رنگهایی برای پوستهای تیره مناسب هستند؟

باور داشته باشین یا نداشته باشین ، حتی اگه بهترین و جذابترین لباس دنبا رو هم بپوشید اگه رنگش واسه شما مناسب نباشه خوب به نظر نمی رسه. رنگ مو و رنگ آرایش شمام به همین اندازه در ظاهر شما تاثیر داره. اگه پوست تیره ای دارین خیلی خوش شانسین چون رنگهای جور واجور بسیار […]

Learn More

چند نرخی شدن خودرو !

خبرگزاری ایسنا: طولانی شدن توقف عرضه از طرف بعضی خودروسازان و کاهش موجودی بازار موجب چند نرخی شدن خودروهای پرتیراژ داخلی شده؛ به گونه ای که فروشندگان قیمت های متفاوتی رو واسه این اجناس عنوان می کنن.   الان در اجناس گروه خودروسازی سایپا، بعضی فروشندگان قیمت سایپا ۱۱۱ رو حدود ۱۴ میلیون و ۲۰۰ […]

Learn More

چه سطل زباله ای مناسب است؟

بعضی سطل زباله ها پدالدار هستن که با فشار پا به پدال، درب اونا برمیگرده.  واسه سرویسای بهداشتی، حموم و مناسبه. چون این محیطا معمولاً آلوده  بوده و بهتره تا امکان داره درب اون با دست باز نشه. از این رو باید حتماً درب داشته باشن تا آلودگی زباله های سرویس بهداشتی و یا بوی […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *