اکتبر 25, 2020

چرا پرده کعبه سیاه است؟!

هرساله به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر زائر از کشورای جور واجور جهان اسلام واسه زیارت مسجد نبی (ص) و بیت الله الحرام به عربستان سعودی عزیمت می کنن.
یکی از مهمترین ویژگی هایی که چشم هر زائر مسلمانی رو به خونه کعبه دلباخته می کنه، رنگ مشکی پارچه های نصب شده در دور و بر خونه خدا هستش.
بر این پایه این سوال اساسی مطرح می شه که به چه دلیل پرده خونه کعبه سیاه س؟ اولین بار چه کسى به خونه کعبه مشکی پوشاند؟

در قرآن کریم درباره رنگ پرده کعبه موضوعی نیامده و از نظر تاریخى هم درباره رنگ پرده کعبه آگاهى زیادى وجود نداره.
با این وجود گفته شده که رسول خدا صلى الله علیه و آله بر کعبه پرده مشکی پوشاند. درباره پوشش و پرده کعبه طبق چیزی که در برخى روایات‏ اومده، اولین بار حضرت اسماعیل بر کعبه پرده انداخت‏، اما راویان اخبار (مورخان) می گن که اسعد بن دنبال حمیرى اولین کسى بود که در عصر جاهلى کعبه رو اول با پوششى از چرم و بعد با پارچه‏هاى مخطط حریر یمنی پوشاند.
 
پس از اون هم قریشیان به کمک هم پوشش کعبه رو تأمین مى‏کردن و کعبه با چادرهاى خز زرنگار سبز و زرد و باکتان نازک پوشیده مى‏شد.
در همین حال به نقل از عباس بن عبدالمطلب نقل شده: رسول خدا صلى الله علیه و آله در حج خود بر خونه کعبه جامه گران بهاى مشکی پوشاند. در روایت ابن سعد، نوع پارچه مشخص نشده، اما واقدى مى‏گوید: پارچه‏ها یمنى بود.
پرده کعبه در روایات داراى اهمیت فراوانىه و در برخى روایات از اون تعبیر به دامان خدا متعال شده که هرکی دست در اون دامان زند و به اون پناهنده شه در امان مى‏موند.
تنها رسول خدا صلى الله علیه و آله پس از فتح مکه مکرمه که اهل اون رو بخشید در باره عبداللَّه بن خَطَل فرمود: عبداللَّه رو بکُشید، هرچند به کعبه پناه برده باشه.

این مطلب را هم بخوانید :  چه شغلی برای شما مناسب تر است ؟ (فال شغل)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *