چرا هنگام ورزش زیاد عرق می‌کنم؟

running-sweating

درطول ورزش، اندازه تعریق شما بطور زیادی افزایش می یابد. حتی وقتی که با دوستتون تمرین مشابهی انجام می بدید، اندازه عرق کردن تون ممکنه با اون فرق داشته باشه. اندازه تعریق شما، شاید به جنسیت و سابقه ی خانوادگی تون بستگی داشته باشه. اما عوامل دیگری مانند شدت ورزش و آب و هوا هم می تونن بر اندازه و حجم عرقتون تاثیر بذارن.

فهم روند تعریق

بدن شما واسه دفع گرما، نیاز به تعریق داره. وقتی ورزش می کنین، با در نظر گرفتن اینکه بدنتون گرما تولید می کنه، دمای درون بدنتون به آرومی افزایش می یابد. مغز شما به غده های عرق، پیام می فرستد که شروع به تعریق کنن.

حالا وقتی که عرق شما تبخیر شه، بدنتون خنک می شه. عرق شما، از پلاسمای خونتون ساخته می شه. پلاسما هم بخش مایع خونه و الکترولیت هایی مانند سدیم و کلرید داره.

محیط دور و بر

در آب و هوای گرم بیشتر و سریعتر از آب و هوای معمولی عرق می کنین. تعریق، مهمترین وسیله ی دفاعی بدن در برابر گرما بالاست. طبق این روش واسه خنک شدن، عرق شما باید تبخیر شه.

تبخیر عرق در آب و هوای مرطوب سخته. چون عرق در این آب و هوا، به سهولت وقتی که هوا خشکه، بخار نمی شه، ممکنه احساس کنین بیشتر از حالت عادی عرق می کنین. اگه در فضای بسته ورزش می کنین، از یه پنکه واسه به گردش در آوردن هوا استفاده کنین تا تبخیر راحت تر انجام بشه.

جنسیت

به نظر می رسد مردان، بیشتر از زنان عرق می کنن. با اینکه زنان در هر ناحیه ای از بدنشون، نسبت به مردان غدد عرقی بیشتری دارن، اما غدد اونا اندازه عرق کمتری ترشح می کنه. ولی این موضوع باعث کاهش توانایی زنان در مقابله با گرما نمی شه.

وراثت یا ژنتیک

ویژگی های وراثتی شما نقش موثری در اندازه تعریق و مقدار سدیمی که از راه عرق از بدنتون دفع می شه داره. اگه اعضای خونواده ی شما در زمان استراحت هم مانند زمان ورزش بشدت عرق می کنن، وراثت نقش مهمی در سرعت و اندازه عرق کردنتون داره.

سطح تمرینات ورزشی

ورزشکاران استقامتی آموزش دیده، و هم اینکه کسائیکه به ورزش در آب و هوای گرم عادت دارن، دوست دارن که بیشتر عرق کنن! شاید بنظر بیاد که رد اینجور سطحی تعریقتان بیشتر شده، اما سدیم کمتری از راه عرق کردن از دست میدید.

پیشنهاد ی مصرف مایعات

نوشیدن مایعات واسه جبران آبی که از راه تعریق از دست می رود لازمه. اگه بشدت عرق می کنین لازمه کمی نمک هم استفاده کنین تا کمبود الکترولیتها جبران شه.

هم اینکه خوبه همیشه قبل و بعد از یه ورزش سنگین خودتون رو وزن کنین. واسه جلوگیری از کم آبی بدن، نباید بیشتر از دو درصد وزن قبل از ورزشتان رو از دست بدین!

Related articles

چرا جوش می زنیم؟

پوست صورت تون تروتمیز و مرتب کرده بودین؟ چند روزه که غافل شدین و صورت تون پر از جوش شده؟ شاید شمام از اون دسته آدمایی باشین که به محض خوردن گرمیا جوش میزنن. جوشایی که با مصرف بعضی مواد غذایی، لوسیونا و حتی مواد طبیعی بهتر یا بدتر می شن. ممکنه در مسافرت کرم […]

Learn More

چشم الکترونیک ساخته شد

چشم مصنوعی دیگه یه بیان علمی- تخیلی نیس. الان، چشم الکترونیکی تبدیل به نور امیدی در دنیای تاریک نابینایان شده تا اونا آرزوی دوباره دیدن رو با خود از این دنیا نبرن. به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، از دست دادن قدرت بینایی اتفاقی بسیار ناراحت کننده س که رابطه فرد نابینا با […]

Learn More

چرا پرخوری میکنیم؟

به چه دلیل پرخوری میکنیم ؟ بیائید به دلایل روشن پرخوری بپردازیم: بعضی غذاها واقعا خوب هستن. بعضی غذاها مزه واقعا خوبی دارن. درحقیقت، هرچند همه خوردن غذا رو دوست دارن، اما بعضی از مردم بیشتر از بقیه تلاش می کنن تا به پرخوری های خود پایان بدن. ما از مشاور تغذیه سلامت مردان دکتر […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *