چرا همیشه احساس خستگی و خواب میکنم؟

خستگی tired

دیشب ۸ ساعت کامل خوابیده اید و صبح زود بیدار شده اید، یه صبحونه کامل میل کرده و آماده رفتن به سر کارین اما احساس خستگی شدید شما رو کلافه کرده !!

اگه نمی دونین به چه دلیل اینقدر خسته اید، این تست ها کمکتون می کنه دلیل خستگی همیشگیتان رو بفهمین.

وقتی فقط خستگی نیس …

هممون معمولاً خستگی زیادمون رو به گردن زندکی پرمشغله مون می اندازیم. و خیلی وقت ها حق هم داریم.

به نقل از سایت مردمون؛ اگه همیشه احساس خستگی می کنین، بد نیس ۲ تا ۳ هفته کمی در سبک زندگیتون تغییر بسازین. بیشتر بخوابین، برنامه های اجتماعی تون رو کمتر کنین، غذاهای مغذی بیشتری بخورین، مایعات بیشتری بخورین، مولتی ویتامین بخورین و مصرف کافئین و الکل رو پایین بیارین. اگه بازم علائم خستگی رو بعد از این تغییرات مشاهده کردین، دیگه نیاز به کمک متخصص دارین.

خستگی زیادتر از اندازه می تونه نشونه یه مشکل جسمی حادتر باشه که نیاز به درمان داره. در زیر به ۷ مشکل مربوط به خستگی اشاره می کنیم.

  1. کم خونی (آنمی)

این مشکل در خانوم هایی که دچار عادات ماهیانه سنگین می شن یا اونا که به اندازه کافی آهن مصرف نمی کنن بیشتره.

خستگی به وجود اومده بوسیله کم خونی نتیجه کمبود گلوبول های قرمز خونه که اکسیژن رو از ریه به بافت ها و سلول ها می رساند. ممکنه احساس ضعف و تنگی نفس کنین. کم خونی می تونه در نتیجه کمبود آهن یا ویتامین ها، از دست رفتن خون، خونریزی داخلی یا یه مریضی طولانی مثل آرتروز روماتوئید، سرطان یا مشکل کلیه ایجاد شه. زنائی که در سن بچه زایی هستن، بخاطر از دست دادن خون طی عادات ماهیانه و نیاز بدن به آهن بیشتر در دوران بارداری و شیردهی بیشتر در برابر کمبود آهن قرار دارن.

علائم: خستگی یکی از اصلی ترین علائم اون هستش و بقیه علائم شامل ضعف شدید، مشکل در خوابیدن، نداشتن تمرکز کافی، تند شدن ضربان قلب، درد سینه و سردرد. ورزش های ساده مثل پله نوردی یا پیاده روی های کوتاه می تونه موجب خستگی فرد شه.

آزمایشات: یه آزمایش کامل واسه کم خونی یا آنمی شامل آزمایش و معاینه جسمی و آزمایشات کامل خون واسه بررسی سطح گلوبول های قرمز می باشه. هم اینکه آزمایش مدفوع واسه بررسی وجود خون در اون هم معمولاً انجام می گیرد.

  1. دیابت

هر ساله مریضی دیابت واسه بیشتر از یه میلیون نفر در سراسر جهان تشخیص داده می شه اما خیلی بیشتر از این تعداد بدون دونستن اون به این مریضی دچارند.

قند که گلوکز هم نامیده می شه سوختیه که انرژی بدن رو تامین می کنه. و این یعنی مشکل واسه افراد گرفتار به دیابت نوع ۲ که نمی تونن از گلوکز به درستی استفاده کنن و این باعث می شه به عنوان یکی از اولین نشونه های مریضی خود دچار خستگی بیش از اندازه شن.

علائم: جدا از خستگی، نشونه های دیگه اون تشنگی زیاد، ادرار تکراری، گرسنگی، کاهش وزن، آسیب پذیری، عفونت های قارچی واژن و تار شدن دید می باشه.

آزمایشات: واسه دیابت دو تست اصلی انجام می شه. یکی تست گلوکز پلاسما ناشتا که رایج تره و سطح گلوکز خون رو بعد از ۸ ساعت غذا نخوردن بررسی می کنه که معمولاً صبح ناشتا انجام می شه. و دیگری تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) است که دو بار خون گرفته می شه، یکی قبل از نوشیدن شربت گلوکز و دیگه دو ساعت بعد از اون.

  1. مریضی تیروئید

وقتی هورمون های تیروئید شما از حالت نرمال خارج می شن، حتی فعالیت های ساده روزمره هم خسته تون می کنه.

غده تیروئید که در جلو گردن قرار داره،هورمون هایی رو ترشح می کنه که سوخت وساز بدن رو تنظیم می کنن. زیاد بودن بیشتر از اندازه این هورمون ها (پُرکاری تیروئید) سوخت وساز رو بالا می بره. کم بودن این هورمون ها (کم کاری تیروئید) سوخت وساز رو پایین می آورد.

علائم: پُرکاری تیروئید موجب خستگی عضلانی و ضعف می شه که اول در پاها نمودار می شه. تمرینات و ورزش هایی مثل دوچرخه سواری و بالا و پایین رفتن از پله واسه فرد سخت تر می شه. نشونه های دیگه اون شامل کاهش وزن بی دلیل، احساس گرمای همیشگی، بالا رفتن ضربان قلب، کم شدن عادت ماهیانه و افزایش تشنگی می باشه. پُرکاری تیروئید معمولاً زنان ۲۰ تا ۴۰ سال رو درگیر می کنه اما واسه زنان در سنین بالاتر و هم اینکه مردان هم اتفاق می افتد.

کم کاری تیروئید هم احساس خستگی و ناتوانی تمرکز، ضعف و درد عضلانی حتی با فعالیت بسیار سبک ایجاد می کنه. علائم دیگه اون شامل زیاد شدن وزن بی دلیل به دلیل احتباس آب، احساس سرمای همیشگی (حتی در هوای گرم)، سنگین شدن عادت ماهیانه و یبوست می باشه. کم کاری تیروئید معمولاً در زنان بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد طوریکه دست کم ۱۰ درصد از زنان بالای این سن، کم کاری تیروئد ناچیز پیدا می کنن.

آزمایشات: مریضی تیروئید با آزمایش خون قابل تشخیصه. این مریضی خیلی راحت قابل درمان می باشه و واسه همه اونایی که از خستگی و ضعف عضلانی شاکی هستن لازمه که آزمایش خون بکنن.

  1. افسردگی

افسردگی بیماریه که در وضعیت خوابیدن، غذا خوردن و احساسمون نسبت به خود و بقیه اثر میذاره.

علائم افسردگی بدون درمان ممکنه هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها بر جای بمونه. به خاطر همین خیلی مهمه که علائم اخطار اون رو تشخیص بدیم و کمک بگیریم.

علائم: همه آدمها به یه صورت دچار افسردگی نمی شن. اما معمولاً افسردگی موجب پایین اومدن انرژی، تغییر در وضعیت خوابیدن و غذا خوردن، مشکلات حافظه و دقیق شدن و فوکوس کردن واحساس ناامیدی، بی ارزشی و منفی بودن می شه.

آزمایشات: واسه تشخیص افسردگی آزمایش خون لازم نیس اما دکتر می تونه با پرسیدن یه سری سوالات این مریضی رو در شما تشخیص بده. اگه ۵ مورد یا بیشتر از علائم افسردگی رو بیشتر از دو هفته در خود مشاهده کردین یا اگه این علائم در زندگی شما تداخل درست کرد، حتماً به دکتر متخصص مراجعه کنین. دکتر واسه بررسی بقیه مشکلات، یه آزمایش و معاینه دقیق و کامل براتون انجام میده.

خستگی یا پایین اومدن انرژی، کم خوابیدن یا زیاد خوابیدن، ناراحتی و اضطراب همیشگی، کاهش اشتها و کاهش وزن یا افزایش اشتها و زیاد شدن وزن، نشون ندادن علاقه به فعالیت هایی که قبلا ً از اونا لذت برده می شد، بی قراری و آسیب پذیری، علائم جسمی که به درمان جواب نمی بدن مثل سردرد، دردهای طولانی یا یبوست و بقیه مشکلات گوارشی، مشکل در تمرکز یا به خاطر آوردن، مشکل در اراده کردن، احساس گناه، بی پناهی و ناامیدی، فکر مرگ یا خودکشی ازجمله علاوم رایج افسردگی هستن.

  1. آرتروز روماتوئید

تشخیص این مریضی خودایمن همیشه سخته اما نشونه هایی هست که می تونه به تشخیص اون کمک کنه.

این مریضی وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن بر علیه خود کار می کنه و به بافت های مفصلی سالم حمله می کنه و بعضی وقتا اوقات باعث ایجاد تخریب های غیرقابل برگشت به استخون ها و غضروف ها می شه.

علائم: خیلی از علائم (مثل خستگی، پایین اومدن انرژی، بی اشتهایی و درد مفصلی) با بقیه مشکلات مثل بقیه شکل های جور واجور آرتروز مشترکه. هم اینکه کم خونی و مریضی تیوروئید که موجب خستگی می شن هم در افراد گرفتار به آرتروز روماتوئید متداوله. روماتولوژیست ها به دنبال دست کم چهار مورد از این معیارها واسه تشخیص آرتروز روماتوئید هستن.

خشکی بدن در ناحیه مفصلی در صبح، تورم همزمان دست کم سه ناحیه مفصلی در بدن، دست کم یه تورم مفصلی در ناحیه مچ، قوزک پا یا مفصل وسطی یکی از انگشتان، درگیر شدن همزمان دو مفصل برابر از دو طرف بدن، توده های بافت زیر پوست، ساییدگی استخون مچ یا مفصل های دست که با رادیولوژی تشخیص داده شه.

آزمایشات: معاینه فیزیکی کامل بوسیله متخصص روماتولوژیست می تونه دلایل خوبی از مریضی رو رو کنه اما تستی هم واسه اثبات وجود عامل روماتوئید که پادتنی در خونه هست. جواب این تست واسه حدود ۸۰ درصد از افراد گرفتار به آرتروز روماتوئید مثبته.

  1. آپنه خواب

اگه وجود اینکه فکر می کنین به اندازه کافی استراحت داشته اید، با احساس خستگی از خواب بیدار می شید ممکنه دچار این مشکل خواب باشین.

آپنه خواب اختلالیه که با معطلی های کوتاه تنفس در طول خواب شناخته می شه. در رایج ترین نوع اون، آپنه خواب انسدادی، مجاری بالایی هوا واسه چند لحظه بسته می شن که به مغزتون اخطار می دهد که بیدار شید و دوباره تنفس کنین. فرد گرفتار به آپنه خواب انسدادی ممکنه در طول یه شب ده ها یا حتی صدها بار دچار این معطلی تنفسی شه.

علائم: آپنه خواب معمولاً با خمیازه کشیدن شناخته می شه که معمولاً با خستگی عمومی بدن در روز بعد دنبال می شه. به خاطر اینکه آپنه خواب می تونه منتهی به بروز مریضی های قلبی، فشارخون بالا و سکته شه، آزمایش دادن واسه اون خیلی مهمه.

آزمایشات: تشخیص اون نیازمند یه شب خوابیدن کامل تو یه کلینیک یا بیمارستانه که در طول اون پلی سومنوگرام واسه شما انجام می شه که تستی بدون درده که بر الگوی خواب شما، تغییرات تنفسی و فعالیت مغزتون نظارت می کنه.

  1. سندرم خستگی طولانی

این مشکل خستگی بسیار زیاد و شدیده که سریع اتفاق می افتد.

افرادیکه از این مریضی رنج می برند اونقدر احساس خستگی می کنن که انرژی لازم واسه انجام فعالیت های نرمال روزانه خود رو ندارن و با کمی فعالیت خیلی زود خسته می شن.

علائم: نشونه های دیگه این مریضی سردرد، درد عضلانی و مفصلی، ضعف، حساس شدن گره های لنفاوی و ناتوانی در تمرکز می باشه. سندرم خستگی طولانی مریضی بسیار گیج کننده س چون هیچ دلیل خاصی نداره.

آزمایشات: هیچ آزمایشی واسه تشخیص اون وجود نداره. دکتر باید قبل از تشخیص این مریضی، نبود وجود مشکلات دیگه که علائم مشابهی دارن مثل لوپوس و مالتیپل اسکلروزیس یا همون MS رو ثابت کنه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

خستگی روانشناسی مردمون

Related articles

چندش‌آور ترین غذاهای دنیا+عکس

یه سری از عجیب ترین غذاهای دنیا رو در ادامه ببینین. عنکبوت سرخ شده، کامبوج مشخص نیس که مردم بومی از چه زمان این غذا رو در فهرست غذایی خود اضافه کردن اما احتمال میره زمان شروع اون به دوران حکمرانی خِمرای سرخ که مواد غذایی خیلی کم پیدا بود، برمیگرده. امروزه عنکبوتا رو در […]

Learn More

چند نصیحت در باره ماه رمضان

۱- بکوش تا این ماه نقطه عطفی واسه محاسبه نفس و تقویت اعمال و برگشت از گناهان و اصلاح زندگیت باشه. ۲- واسه شرکت در نماز تراویح حریص باش چون که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: من قام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه . . . ۳- […]

Learn More

چقدر باید نمک خورد؟

کم کردن مصرف نمک، این عادی ترین چاشنی غذایی، واسه بعضی افراد لازمه اما نه واسه همه. سال هاست که در محافل پزشکی در مورد مصرف نمک مباحثات داغی در جریان بوده و سوال اساسی هم این بوده: باید نمک کمتری بخوریم؟ از یه طرف گروهی از کارشناسان اعلام می کنن که همه افراد باید […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *