چرا همسرمان ما را نمی شنود

گوش ندادن به حرفه های همدیگه، یه علامت خطر در زندگی زناشوییه

شری و باب استریتف :وقتی یکی از شما یا هردو به حرفه های هم گوش نمی بدید، بدونین که در زندگی زناشویی مشکلی بوجود آمده. اگه این گوش ندادنا ادامه یابد، زندگی شما به خطر می افته. مشکل گوش نکردن در زندگی مشترک می تونه به خاطر این باشه که موضوعی همسرتون رو ناراحت می کنه؛ یا روش انتقال مطلب بوسیله شما اشکالی داره و یا هردو!

 

 

روش شما در انتقال مطالب:

 

واسه گفتن مطلبی ساده، زیادتر از اندازه توضیح می بدید؟! پرگویی یه طرفه همیشه خسته کننده س. نکته رو دریابید!

صحبت کردن رو فقط حق انحصاری خود می دونین؟! به همسرتون هم فرصت حرف زدن بدین.

اگه قدیم” درباره موضوعی حرف زده این که از نظر همسرتون تنش زا، آزار دهنده، تهدید کننده، توهین آمیز یا بی ادبانه بوده طبیعتا” اون در شروع تکرار این مطلب، با گوش نکردن به حرف شما حالت دفاعی به خود می گیره. این جور حرفه ها رو تکرار نکنین.

اگه عادت به طفره رفتن و حاشیه گویی داشته باشین، همسرتون صحبت شما رو قطع می کنه و میگه: ” حاشیه نرو، اصل مطلب رو بگو!”

اگه روش شما در حرف زدن مثل سخنرانی ، موعظه و بازجوییه ، همسر شما ترجیح می دهد به سخنرانیا و بازجوییاتون گوش نده. هیچوقت در زندگی زناشویی مثل استاد دانشگاه یا یه وکیل مدافع حرف نزنین.

ممکنه در حرف زدن خیلی کلی نگر و مطلق گرا باشین. به کار گیری لغاتی چون همیشه، هیچوقت و همیشه” می تونه باعث شه که همسرتون به حرفه های شما گوش نده. این لغات رو در حرف زدن با اون از یاد ببرین.

ممکنه وقت مناسبی رو واسه حرف زدن انتخاب نکرده باشین. مثلا” وقتی همسرتون خسته س، فکرش مشغول چیز دیگه ایه، درگیر یه پروژه س، تلویزیون تماشا می کنه یا مشغول کار با کامپیوتره به حرفه های شما گوش نمیکنه. بهتره اول بگید : ” می خواهم مطلبی رو به تو بگم، الآن می توانی گوش بدهی؟” اگه گفت : ” الآن نه ” ، اخمهایتان رو در هم نکشید. 

تکرار هر موضوعی که قبلا” مفصلا” در مورد اون حرف زده این، باعث می شه همسرتون به اون بحث گوش نده. به میان کشیدن بحثای قدی می و موضوعات تکراری رو کنار بذارین.

همسر شما شک نداشته باشین” از اعتراضات، گلایها، نالیدنا و منفی بافیای تکراری شما خسته می شه. تلاش کنین بیشتر مثبت اندیشی کنین.

شاید شمام به حرفه های همسرتون گوش ن می بدید. این مهارت رو در خود هم بررسی کنین.

 

مسائل شخصی همسر شما:

 

ممکنه همسرتون به موضوعی که شما دربارۀ اون حرف می زنید هیچ علاقه ای نداشته باشه. از اون سوال کنین که دوست داره درباره چی با هم حرف بزنین.

ممکنه همسرتون از صمیمیت زیادتر از اندازه ترس داشته باشه.

ممکنه اون با اون چیزی که شما می گویید مخالف باشه و در عین حال نتونه خیلی راحت مخالفت خود رو بگه.

ممکنه همسرتون در طول اون روز به حرفه های افراد زیادی گوش داده باشه، و ظرفیت شنیداری اون تکمیل شده باشه. تلاش نکنین به زور ظرفیت اون رو بالاتر ببرین.

اگه مرتب همسر خود رو نصیحت و موعظه می کنین، ممکنه طرف مقابل پیش خود فکر کنه که اون همۀ اینا رو خوب می دونه و خودش می دونه که باید چیکار کنه.

شاید همسرتون عادت ” شتاب ذهن” داشته باشه و از اون چیزی که شما می گویید جلوتر رفته و مشغول آماده کردن جواب باشه.

بعضی وقتا همسرتون پیش داوری کرده و حدس می زند چیزی که رو که می خواهید بگید زیاد مهم نیس.

بعضی وقتا می تونه فکر کنه اگه حرف شما رو نشنود، اون موضوع به خصوص منتفی می شه.

شاید عمدا” نمی خواهد به حرفه های شما گوش دهد.

شاید همسر شما فقط از یه قسمت از مغز خود واسه شنیدن استفاده می کنه. دکتر جوزف لوریتو می گوید : “تحقیقاتی که در این مورد در آمریکا انجام شده نشون میدن که مردها فقط با به کار گیری یه نیمکرۀ مغز خود می شنوند در حالیکه زنها از هر دو نیمکره استفاده می کنن….اون خاطر نشون می کنه که، این حتما” به این معنا نیس که زنها شنوندهای بهتری هستن. بلکه از نظر فیزیولوژیکی، زنان واسه شنیدن به هر دو نیمکره نیاز دارن و البته واسه همینه که اونا می تونن همزمان به دو بحث متفاوت گوش کنن.” 

ممکنه همسر شما با اون چیزی که شما می گویید مخالف باشه ولی نتونه خیلی راحت مخالفت خود رو بگه، پس راه ساده تر که همون گوش ندادنه رو انتخاب می کنه. فضا رو واسه مخالفت همسر خود هم آماده کنین!

شاید همسر شما فطرتا” توان تمرکز دراز مدت رو نداره. دکتر کارتا ریگر می گوید : ” میانگین مدت تمرکز در بزرگسالان فقط ۷ دقیقه س. ” اینطوری لازمه هر چند دقیقه یه بار یه فرصتی رو سکوت کنین و بعد دوباره ادامه بدین. به همسرتون اجازه بدین که اگه نکتۀ مبهمی رو متوجه نشده در مورد اون از شما سوال کنه. 

شاید وقتی شما مشغول حرف زدن هستین، عوامل مختلفی حواس اون رو پرت می کنن. اگه موضوع حرف شما خیلی مهمه، این عوامل رو خط بزنین…مثلا” تلویزیون رو خاموش کنین یا تلفن رو از پریز بکشین و…

گاه همسرتون ترجیح می دهد که به حرفه های شما گوش نده تا از یه دعوا جلوگیری کنه.

ممکنه همسرتون حرفه های شما رو شنیده باشه اما با اونا مخالف باشه یا مایل نباشه چیزی که رو که شما از اون می خواهید رو انجام بده و به جای ” نه ” گفتن ترجیح می دهد وانمود کنه که به حرف شما گوش نمی داده.