ژانویه 27, 2021

چرا نه گفتن سخت است؟

گفتن نه

گفتن نه به درخواستایی که فکر میکنین به صلاح شما نیس  میتونه جزء بهترین مهارتای زندگی شما باشه اما به چه دلیل در گفتن نه اینقدر ضعیف عمل میکنین؟

به گزارش آلامتو به نقل از سالم زی؛ کمک کردن به بقیه خوبه. اما به این شرط که به کارا و برنامه های خود، پیش و بیشتر از کمک به بقیه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. تصور کنین که از شما درخواست می شه به حل یه مشکل کمک کنین. ممکنه مشکل نامبرده تو یه وقتی کوتاه رفع شه؛ اما در بیشتر وقتا اینجور درخواستایی دو تا سه ساعت و حتی تموم روز شما رو اشغال می کنن. در اینجور وضعیتی شما یه دفعه میفهمید که خیلی از امور روزانه تون عقب افتادن، در حالی که فقط با یه «نه» ساده می تونستید کمک به حل مشکل رو دست کم به وقتی دیگه بندازین.

واسه خیلی از افراد، «نه!» گفتن، چیزی سخت و حتی غیرممکن بوده و هست. ناتوانی افراد در جواب منفی به درخواستای بقیه، دلایل زیادی داره. بعضی میخوان با جواب مثبت، خود رو فردی مهربون و دوستی وفادار نشون بدن. رودربایستی در روابط فردی، فامیلی و اجتماعی هم دلیلی دیگه بر این ناتوانیه.

هم اینکه، در جامعه و خصوصاً فرهنگ ایرونی، خیلی از افراد، «نه» شنیدن رو یه جور بی احترامی و کم توجهی به خود هستش. این در حالیه که توانایی یه فرد در جواب منفی به درخواستای خاصی که بقیه از ایشون دارن، در واقع یه توانایی مهم و اساسیه.

در این مطلب به مهمترین علل ناتوانی افراد در «نه» گفتن می پردازیم و بعد راه های انجام اونو هم بررسی می کنیم.

به چه دلیل «نه» گفتن سخته؟

باید تلاش کنین «نه» گفتن رو یاد بگیرین. در واقع باید بتونین درک درستی از موقعیت و شرایط داشته باشین تا موفق به به دست آوردن این ‘مهارت’ مهم شید.

بعضی شرایط سخت واسه «نه» گفتن عبارتند از:

  1. احساس نیاز در کمک کنی به بقیه: افراد مهربون و خوش قلب به صورت ذاتی، کمک به بقیه رو دوست دارن. حتی اگه این کمک به قیمت از دست رفتن زمان واسه انجام کارای خودشون تموم شه.
  2. ترس از بی احترامی: خیلی از افراد، از ترس اینکه «نه» گفتن ممکنه بی احترامی به حساب آید، از انجام اون طفره می رن. این فرهنگ غلط به طور کل در آسیا -و خصوصاً ایران- بسیار شایعه.
  3. سازگاری: دلیل دیگه تایید و قبول درخواستای بقیه، اینه که نمی خوان اینطور تصور شه که با رفتارای گروه، بیگانه و ناسازگارند. در واقع اونا دوست دارن به سرعت از سمت افراد یه گروه (خونواده، گروه دوستان، همکاران و …) به عنوان فردی همگرا پذیرفته شن.
  4. ترس از درگیری: بعضی ادما از ترس درگیری و خشم درخواست کننده، قدرت جواب منفی و رد درخواست اونا رو ندارن. این ادما از هر برخوردی دوری می کنن و همیشه نگران عواقب مخالفت یا رد درخواست بقیه در آینده هستن.
  5. نگرانی ِ از دست رفتن فرصت: بعضی وقتا ممکنه این جوری تصور شه که یه درخواست وقتیه که نباید از دست داد. مثلا اگه از فردی درخواست شه که به بخش دیگری از شرکت منتقل شه، علاوه بر اینکه اون نمی خواد دوستانش رو در بخش فعلی ترک کنه، تصور اینکه فرصت پیش اومده هم دیگه پیش نمیاد، اونو آزار داده و «نه» گفتن رو براش سخت می کنه.
  6. ترس از خراب شدن پلای پشت سر: رو دربایستی و نگرانی از اینکه رد یه درخواست باعث خراب شدن پلای پشت سر و قطع روابط شه هم دلیل مهم دیگری در ناتوانی واسه «نه» گفتن هستش.

ادامه این مطلب واسه کسانیه که در شرایط وصف شده قرار گرفته و از «نه» گفتن باز مونده ان. اگه اینجور هستین، در مرحله اول باید تلاش کنین به خود بقبولونید که «نه» گفتن نشونه بی ادبی یا طفره روی از کمک به بقیه نیس. «نه» گفتن به معنی از دست رفتن آینده و روابط هم نیس.

تموم این خیالات، زاییده ذهن ما و تاثیر فرهنگ بیشتر و غالب بر ماست.

در واقع «نه» گفتن، احترام به زمان و ارزش دادن به خود شما هستش. شما باید بتونین اولویتا رو در کنار هم گذاشته و نیازای خود رو سبک سنگین کنین. و پس از اون، نسبت به نوع جواب دهی به درخواست افراد جور واجور، عکس العمل درست نشون بدین.

گفتن نه در زندگی say-no

۷ راه ساده واسه «نه» گفتن

قبل از هر چیز، باید قبول کنین که «نه» گفتن حق شماس. اگه بتونین «نه» گفتن رو در شرایط درست تمرین کرده و انجام بدین، تو یه مدت کوتاه میفهمید که به اون بدی که فکر می کنین هم نیس. بقیه کم کم شما رو درک می کنن و مقاومت نشون نمی دن. نگرانی از «نه» شنیدن ِ ادما از طرف ما، در واقع فقط یه نگرانی بیخود و فرضیه.

اما اگه مطمئن نیستین که چیجوری باید «نه» گفتن رو انجام بدین، این هفت راه حل ساده واسه شمان. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هر کدوم از این متدا رو باید در شرایط خاص خودشون امتحان کنین.

۱. بگید: الان به حدی گرفتار بقیه امور هستم که نمی تونم واسه بقیه کارا وقتی اختصاص دهم.

اگه شما گرفتار انجام اموری خاص باشین، مطمئناً توانایی قبول درخواست یا پیشنهاد دیگری رو ندارین. پس اگه وضعیت خود رو واسه کسائی که درخواستی با شما مطرح می کنن، توضیح بدین، مطمئناً شرایط شما رو درک می کنن. در این صورت در آینده هم قبل از اطمینان از وضعیت کاری شما، درخواست بی جایی ندارن.

۲. بگید: الان وقت خوبی نیس. من درگیر کاری هستم که تا چند ساعت/روز/هفته دیگه تموم می شه.

حتماً بارها پیش اومده که کسی به صورت یهویی از شما درخواستی می کنه و یا پیشنهادی واسه شما داره. مثلاً در وقتی که شما در جلسه ای مهم بوده و یا مشغول انجام کاری خاص هستین. «نه» گفتن در اینجور موقعیتایی بسیار ساده تر از بقیه اوقاته. شما خیلی راحت با مقرر کردن وقتی دیگه، می تونین به دوست خود حالی کنین: الان «نه»!

البته همین که وقت دیگری رو پیشنهاد می دید، خود رو مایل به کمک نشون دادین و این موضوع حسی خوب رو در طرف مقابل بوجود میاره.

۳. بگید: من خیلی دوست دارم در این قضیه کمک کنم، اما…

در بعضی مواقع پیشنهادات و درخواستایی با شما مطرح می شه که ممکنه مجبور شید به دلایل جور واجور از «نه» گفتن طفره روید. اما یکی از بهترین متدها اینه که در کنار تمایل نشون دادن در کمک به فرد درخواست کننده، با جمله ای مثل جمله فوق، دلیل موجهی واسه نبود پذیرش درخواستش بیارین. مثلا، ممکنه از شما به عنوان یه وبلاگ نویس درخواست شه که کاری انجام بدین. در اینجور وضعیتی اگه نمی تونین پیشنهاد رو قبول کنین، بهتره علاوه بر نشون دادن تمایل تون، بقیه امور یا پروژه های کاری رو مانع قبول درخواست برشمرید. در این صورت ‘«نه» گفتن’ رو با موفقیت انجام دادین.

۴. بگید: به من کمی فرصت بدین که در این مورد فکر کنم. بعد به شما خبر میدم.

بعضی وقتا، «نه» جواب قطعی شما به یه درخواست خاص نیس. اگه شما علاقمند به انجام یه کار یا قبول یه پیشنهاد هستین، شاید لازم باشه قبل از اون به وضعیت کارا و وظایف فعلی خود نگاهی بندازین. هم اینکه شاید واسه فکر کردن در مورد اون پیشنهاد خاص و بررسی حولوحوش جور واجور اون، به زمان کافی نیاز داشته باشین. پس رو راست باشین و به جای «بله» یا «نه» گفتنای فوری، مقدار مشخصی زمان (یه روز/یه هفته/…) واسه فکر کردن، از طرف مقابل بخواین.

۵. بگید: این پیشنهاد، خیلی با روحیات/شرایط/منافع/نیازای من موافق نیس؛ با این حال به فکرش هستم.

اگه شخصی تلاش داره پیشنهاد یا درخواستی رو با شما مطرح کنه که از نگاه شما خیلی جذاب نیس، به جای «نه» گفتن، ایشون رو به شکل جمله فوق، از شرایط موجود باخبر کنین. در این صورت بحث و رد و بدل کردن نظرای بیشتری صورت میگیره تا به توافق پایانی برسین. نکته مهم در این روش اینه که بتونین بهش حالی کنین که به دنبال چیز دیگری هستین. در این صورت اونو متوجه اشتباهش کردین بدون اینکه بی احترامی کرده یا به درخواستش بدون توجه «نه» گفته باشین.

فرد مقابل این رفتار شما رو خیلی با احترام و هوشمندانه می بینه و در آینده هم روی شما حساب خاص ای باز می کنه.

۶. بگید: شاید من فرد مناسبی واسه انجام این کار نباشم. فکر می کنم آقا/خانوم X گزینه بهتری باشه.

اگه از شما کمکی خواسته می شه یا شغلی به شما پیشنهاد می شه که -از دید فنی- نمی تونین یا -بخاطر درگیریای شغلی یا شخصی- امکان کمک رسانی رو در خود نمی ببینن، می تونین فرد بهتری رو پیشنهاد بدین. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که فردی که پیشنهاد می دید رو هم به دردسر نیاندازید!

در این صورت با یه تیر چند نشون زده این. هم بسیار خیلی با احترام «نه» گفتین، هم ممکنه از راه شما شغل مناسبی واسه فردی که پیشنهاد دادین، ایجاد شه.

۷. بگید: «نه»؛ نمی تونم قبول کنم!

اما آسونترین و مشخص ترین راه واسه نبود قبول یه درخواست یا پیشنهاد، اینه که به صورت مستقیم به درخواست دهنده بگید: «نه»!

اگه هیچکدام از شرایط فوق واسه «نه» گفتن ایجاد نشده، «نه» گفتن به صورت مستقیم بهترین و رو راست ترین راه ممکنه. مطمئن باشین که از عکس العمل خیلی با احترام طرف مقابل در قبول «نه» از طرف خودتون، حیرت زده میشین.

یادتون باشه که یادگیری ‘«نه» گفتن’، خود یه هنره. اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این هنر همیشه نیازای شما رو برآورده نمی کنه. بعضی وقتا قبول بعضی درخواستا، مسئولیتا و پیشنهادات می تونه بیشتر از هر وقت دیگری به نفع شما باشه. پس با دقت و با در نظر گرفتن حولوحوش پاسخگوی درخواستای افراد باشین.

چیجوری به درخواست جنسی نه بگیم؟

مهارتای ارتباطی واسه نه گفتن

سالم زی نه گفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *