چرا موجوداتی با دو سر متولد می شوند؟

گربه ای که به دلیل مشکلات ژنتیکی با حالت دوچهره به دنیا اومده، پانزدهمین سال از زندگی اش رو تجربه می کنه. این موضوع بهونه ای شده تا نشنال جئوگرافیک به دلیل بروز این مشکل در حیوانات بپردازه.

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ این گربه که «فرنک و لوئی» اسمشه، تونسته نام اش رو در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان پر سن و سال ترین گربه دو چهره در جهان ثبت کنه. «لسلی لیون» که در بخش دامپزشکی دانشگاه میسوری به عنوان متخصص ژنتیک گربه ها فعاله، میگه: «گربهای خونگی دو چهره بسیار نادر و کم پیدا ان. این حیوانات به دلیل مواجه بودن با مشکلات بهداشتی و سلامتی زیاد، سالای طولانی دووم نمیارن و بیشتر طول عمر کمی دارن. از این جهت، ۱۵ ساله شدن فرانک و لوئی واسه ما غیر منتظره و عجیبه.»

لیون در مورد دلیل بروز دوچهرگی فرانک و لوئی اطلاعات دقیقی نداره اما میگه: «ما میدونیم که یه سری از عوامل و مکانیزمای ژنتیکی موثر ان که موجب این مشکل می شن. تنها تست DNA است که می تونه دلیل دقیق رو مشخص کنه.»

مثلا پروتئین SHH در فرم پیدا کردن صورت حیوانات موثره و اگه اندازه اون تو یه حیوان زیاد باشه، ممکنه باعث دوچهرگی شه. در بعضی آزمایشات، به جنین جوجه ها مقدار اضافی از این پروتئین تزریق شد و این باعث شد که اونا دارای دو چهره شن در حالی که چشم هاشون دور از هم قرار گرفته بود.

هر چند که فرانک و لوئی دو چهره دارن، اما مغز و مری و بقیه اندامای حیاتی اونا یکی هستن و شاید همین موضوع موجب شده که این حیوان بتونه سالای متمادی زنده بمونه. لیون میگه: «در این مورد خاص، یه سمت حیوان فک پایین و مری نداره. اگه هر دو سمت حیوان شروع به غذا خوردن کنن من نمی دونم چه عوارضی رخ میده! بیشتر مشکلات حیوانات دوچهره موقع غذا خوردن و نفس کشیدن بروز می کنه.»

دو سر

حیوانات دو چهره محدود به گربه ها نمی شن و تقریبا در هر پستاندار، مهره دار یا جونور کیسه داری ممکنه این مشکل اتفاق بیفته. در حالی که گربهای دو چهره بیشتر در بچگی می میرن، احتمال بالایی هست که این حیوانات بخت برگشته بوسیله مادر خود رها، کشته یا حتی خورده شن. خانوم مارتی استیونس که صاحب گربه فرانک و لوئیه، واسه جلوگیری از تلف شدن این حیوان اون رو به خونه اش آورده.

دو سر

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر

Related articles

چه زمانی باید یک جلسه کاری تشکیل دهیم؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بیزینس ترن؛ «بیایید یه جلسه ترتیب بدیم» به یه جواب پیش فرض مطلق و همگانی واسه بیشتر مسائل کسب وکار تبدیل شده. مطمئن نیستم واسه پیشبرد پروژه چه کاری انجام بدیم؟ بیایید یه جلسه ترتیب بدیم. چند تا ایده واسه اشتراک گذاشتن دارم؟ بیایید یه جلسه ترتیب بدیم. […]

Learn More

چراغ سبز هامبورگ،بازی خداحافظی کیا مقابل سپاهان را منتفی کرد

در شأن مهدوی کیا نبود ۵ دقیقه ای خداحافظی کنه! خداحافظی مهدی مهدوی کیا در بازی با سپاهان منتفی شد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛در حالی که قرار بود مهدی مهدوی کیا در بازی فردا با سپاهان از دنیای فوتبال خداحافظی کنه این اتفاق نمیفته.مسئولان باشگاه پرسپولیس پس از موافقت تیم هامبورگ واسه برگزاری دیداری دوستانه […]

Learn More

چند سال تفاوت سنی در ازدواج مناسب است؟

اختلاف سنی دختر و پسر نباید اونقدر زیاد باشه که دوره رشدی اونا متفاوت شه و در سرگرمیا، طرز نگاه و بینش و انرژیهای روانی با هم متفاوت باشن. برنا:تحقیقات جدید نشون میده که بهترین حالت واسه ازدواج وقتیه که زن بیشترین حد ۹-۸ سال از مرد کوچکتر و یا تا ۳-۲ سال از اون […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *