چرا مسی بهترین بازیکن جهان شد؟

اتفاقی نمیشه بهترین شد و بهترین موندن سخت تر هم هست. این سومین باره که پسر ریز نقش آرژانتینی از طرف یکی از بهترینای جهان به روی سن دعوت می شه تا توپ طلای بهترین بازیکن جهان رو بالای دست ببره. راز این چیه؟

مراسم توپ طلای سال ۲۰۱۱ میلادی با تصرف جایزه بهترین بازیکن سال فیفا از طرف لیونل مسی تموم شد. این سومین باریه که مسی به این افتخار بزرگ می رسه.

به گزارش «تابناک»، قبل از این جایزه توپ طلای مجله فرانس فوتبال و جایزه بهترین بازیکن سال فیفا، جوایز جداگونه ای بودن که با توافق دو طرف، از سال ۲۰۱۰ یکی شده ان و جایزه جدید، توپ طلای فیفا نامیده می شه. مسی در سال ۲۰۰۹، هر دو جایزه توپ طلا و بهترین بازیکن فیفا رو از اون خود کرد و در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ هم، توپ طلای فیفا رو از اون خود کرده. ضمن این که در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ هم، به ترتیب پس از کاکا و کریس رونالدو نفر دوم در رده بندی بهترین بازیکن فیفا بوده.

زیدان و رونالدوی برزیلی دیگه بازیکنانی هستن که ۳ بار برنده جایزه فیفا شده ان. ضمن این که یوهان کرایف، میشل پلاتینی و مارکو فان باستن سه بار جایزه توپ طلا رو از اون خود کرده ان.
هنگام خروج از سالن، مسی در جمع خبرنگاران گفت: این افتخار رو هم مثل همیشه به موزه بزرگ نیوکمپ تقدیم می کنم اما جایزه نقدی دریافت شده همون طور که قبلا هم درباره اون صحبت کرده ام به یونیسف تعلق داره تا اون رو به دست کودکان برسونه.
در این مراسم، هم اینکه پپ گواردیولا جایزه بهترین مربی سال ۲۰۱۱ جهان رو برد و جایزه زننده بهترین گل سال ۲۰۱۱ یا جایزه فرانتس پوشکاش هم از اون ستاره برزیلی، نیمار شد.

در انتخاب پایانی از بین ۳ بازیکن مورد نظر، مسی با کسب حدود ۴۸ درصد آرای مربیان و کاپیتانهای تیم های ملی و روزنامه نگارا منتخب فیفا به این افتخار رسید. بعد از ایشون کریستیانو رونالدو و ژاوی به ترتیب ۲۱ و ۹ درصد آرا رو کسب کرده ان. این موضوع نشون دهنده افزایش اختلاف بین مسی و بقیه نامزدها از دید رای دهندگانه. سال پیش مسی، اینیستا و ژاوی به ترتیب ۲۳، ۱۷ و ۱۶ درصد آرا رو کسب کرده بودن.
نبود موفقیت مسی در دست یافتن به افتخار با تیم ملی آرژانتین نکته ای بود که در مراسم دیشب هم به اون گفته شد. پلاتینی رئیس یوفا، بعد از تعریف فراوون، این موضوع رو بدون اهمیت جلوه داد و گفت وقتی مارادونا در سال ۱۹۸۶، بهترین بود، همه بالای سر بردن جام جهانی بوسیله ایشون رو دیدن و کسی نگفت که ایشون در باشگاهش ناپولی چه حالی داره.
مسی، خود هم با اقرار به شکست با تیم ملی آرژانتین، قبول کرد که آرژانتین با بهترین تیم های ملی حال حاضر دنیا فاصله داره؛ اما گفت شکی نداره که آرژانتین هم به افتخار می رسه.

پلاتینی با گفتن این که مسی ۲۴ ساله واسه درو کردن افتخار هنوز فرصت زیادی داره اخطار داد که فوتبال بالا و پایین های زیادی داره و گفت در سال ۲۰۰۱ فکر می کردم رونالدینیو پس از اولین جایزه خود، جوائز زیادی گسب می کنه ولی هیچوقت این جور نشد.
هر صاحب نظری در مورد چرایی موفقیت های همیشگی مسی نظر خاص خود رو داره. سرخیو بوسکتس، هم تیمی ایشون و بازیکن میانی بارسلونا، رمز موفقیت مسی رو تشنگی فراوانش واسه موفقیت و تواناییهای فردی بالای ایشون می دونه.
شاید باحال ترین نظر در مورد چرایی موفقیت مسی در به دست آوردن این همه افتخار، حرف های خرارد پیکه، مدافع بارسلونا هستش. پیکه عقیده داره که مسی هنوز مثل یه کودک ۱۳ ساله فوتبال بازی می کنه (از نظر اشتیاق به بازی) فقط به شکل حرفه ای.

جدای از مسائل روحی و ذهنی، دلایل ده گانه زیر در مورد چرایی کیفیت فنی فوتبال مسی بیان می شه.
۱) تعادل: مسی با ۱۶۹سانتی متر قد تقریبا ۵ سانتی متر از الگویی که با اون مقایسه می شه(مارادونا) بلند قدتره، و این تعادل خیره کننده در پایین تنه به ایشون اجازه می دهد با توپ با سرعت زیادی به دروازه حریف نزدیک شه.
۲) خونسردی: با احتمال خیلی کم اتفاق می افتد که مسی یه موقعیت گل رو از دست بده، بسیاری مواقع وقتی ایشون با دروازه بان تک به تک می شه، می تونه با خونسردی صبر کنه تا دروازه بان خود طوری در حرکت اشتباه کنه که خیلی راحت گل بخوره.
۳) استپ کردن توپ: مانند بسیاری دیگه از بزرگان فوتبال، مسی وقتی که توپ به طرف ایشون میاد، لازم نیس که در برخورد اول اون رو تحت اختیار خود درآورد، تماس اول توپ با ایشون چند متری توپ رو هم به جلو می برد.
۴) دریبل زنی: مسی ضمن این که عالی دریبل می زند، این ویژگی رو هم داره که در بین دریبل زدن به سرعت و در خطی مستقیم به دروازه حریف نزدیک شه.
۵) سخاوت: در حالی که خودخواهی ویژگی بسیاری دیگه از مهاجمین بزرگه ولی واسه اطمینان از گلزنی تیم خیلی راحت توپ رو به هم بازیهای خود پاس می دهد.

۶) پاس های خوب: بارسا بازیکنان زیادی مثل ژاوی و اینیستا داره که عالی پاس میدن و موقعیت می سازند، این ویژگی هم در بازی مسی خوب رشد کرده.
۷) شوت زنی: علی رغم اندام کوچیک، مسی می تونه خوب از فاصله دور هم گل بزنه، ضمن این که ضربات ایستگاهی اون، روز به روز بهتر می شن.
۸) سرعت: مسی می تونه فقط بعد از ۵متر دویدن به بیشترین حد سرعت خود برسه، همین سرعت به ایشون اجازه می دهد که به سرعت تغییر راه هم بده.
۹) هوش و هوشیاری بالا: برعکس بقیه دریبل زنا، مسی سر خود رو بالا می گیرد و دریبل می زند و این به اون امکان می دهد که خوب با هم تیمی هاش رابطه برقرار کنه.
۱۰) قدرت بدنی بالا : خطا کردن روی مسی هم فایده زیادی نداره، این موضوع رو بازیکنان رئال خوب می دانند؛ قدرت بدنی بالا به همراه هوش بالا به مسی این شانس رو داده که با مصدومیت های کم، بازی های بسیار زیادی واسه تیمش انجام بده. کارنامه مسی در سال ۲۰۱۱، رقم خیره کننده ۷۰ بازی رو نشون می دهد.

تابناک لیونل مسی