چرا مردم مصرف داروهای خود را قطع می کنند؟

doctor

بیشتر وقتا، افراد گرفتار به بیماریای روانی مصرف داروهای خود رو به طور یه طرفه  قطع  می کنن- یعنی، بدون پیشنهاد دکتر اینکار رو انجام میدن. البته قطع دارو همیشه باید تحت نظارت دکتر انجام شه. اما به چه دلیل مردم مصرف داروهای خود رو خود به خود قطع می کنن وقتی که ما میدونیم که یه دکتر باید در اراده کردن اثر داشته باشه؟

توقف مصرف دارو به دلیل مشکلات جانبی

جای تعجب نیس، یکی از دلایلی که مردم مصرف داروها رو متوقف می کنن به دلیل مشکلات جانبیه. مشکلات جانبی داروها محدوده ای از خشکی دهن و سردرد تا ریزش مو، سرگیجه ، تهوع، استفراغ، و البته، افزایش وزنه. هر کدوم از این مشکلات ممکنه باعث شه که شما مصرف دارو رو قطع کنین. بعضی از مشکلات جانبی بیشتر راضی کننده تر از بقیه س. زیاد شدن وزن، (بعضی وقتا زیاد شدن وزن بسیار زیاد) مثلا، یکی از شایع ترین و نگران کننده مشکلات جانبی داروهای ضد روان پریشیه، و مردم به طور کامل از زیاد شدن وزن متنفر هستن. این باعث می شه اونا احساس بد در مورد خود داشته باشن، که دقیقا نقطه مقابل اثریه که ما از داروها توقع داریم.

متوقف کردن مصرف دارو به دلیل اثرات اولیه

یکی دیگه از دلیلای قطع مصرف دارو احساسیه که در لحظات اولیه مصرف دارو به آدم دست میده. بعضی از اینکه احساس کنن باید دارو مصرف کنن نفرت دارندریا، بعضی از افراد احساس می کنن مثل زامبی می شن ، بعضی مردم احساس بی حسی دارن و یا احساسای مشابه که فرد رو مجبور به قطع مصرف دارو میکنه.

دلایل دیگری که مردم مصرف دارویشان رو متوقف می کنن

دلایل دیگه که مردم ممکنه مصرف دارو رو متوقف کنن عبارتند از:

هزینه

خسته شدن

این تصور که اونا دیگه احتیاجی به داروهای خود ندارن (این معمولا وقتی اتفاق میفته، که داروا عالی اثر می ذارن.)

و دیگه نگرانیا

به چه دلیل مردم مصرف داروها رو بدون صحبت کردن با دکتر خود متوقف می کنن؟

doctor1در حالی که هر کدوم از این دلایل ممکنه یه فرد رو واسه جلوگیری از مصرف داروهای خود رو راضی کنه، به چه دلیل مردم اون رو بدون صحبت کردن با دکتر خود انجام میدن؟ اگه دکتر دارو رو تجویز می کنه و توضیح میده که چیجوری به درستی اون رو استفاده کنین، نباید در تصمیم به قطع کردن دارو هم دخالت داشته باشن؟

با این حال، مردم در این باره آگاه نیستن و یا هیچ ارزش واسه اون قائل نیستن. دلیل اینه که:

بعضی از مردم احساس می کنن دکتر به اونا گوش نمی ده و به خواستهاشون واسه خلاص شدن از مصرف دارو احترام نمی ذاره.

بعضی می گن که مصرف نکردن یه دارو خیلی مهم نیس و اتفاق خاصی نمی افته

بعضی از مردم در مورد اثرات ترک مصرف دارو چیزی نمی دونن

بعضی از اونا نمی تونن که صبر کنن تا دکتر در آینده اونا رو ببینین

بعضی فکر می کنند که اونا می تونن اگه مصرف داروا رو قطع کنن هر چیزی که رو که ممکنه اتفاق بیفته رو مدیریت کنن

و بیشتر مواقع دلیل قطع مصرف دارو ترکیبی از این عوامله.

وقتی که شما مصرف داروی خود رو متوقف می کنین چه اتفاقی میفته ؟

به هر دلیلی که مریض مجبوره مصرف دارو رو متوقف کنه و به هر دلیلی دکتر خود رو باخبر نکنه، اونا نباید خطرات به وجود اومده بوسیله قطع دارورا  ندیده بگیرن ، به خصوص یهویی. مشکلات قطع مصرف هرگونه دارو می تونه، به اندازه کافی وحشتناک باشه، اما با نظارت پزشکی می تونه کم بشه. با نظارت پزشکی و برنامه مناسب، خلاص شدن از داروها می تونه به صورت قابل توجه ای قابل تحمل تر باشه.

متوقف کردن مصرف دارو می تونه مشکلات بسیار ناخوشایند داشته باشه و بعضی وقتا خطرناک شه و یا با ظهور دوباره مریضی شاید بهبودی فرد سخت تر می شه. پزشکان کار خود رو واسه جلوگیری از این اتفاقات به بهترین راه انجام میدن.

پزشکان از شما نمی خوان تا مصرف دارو خود رو قطع کنین

این یه واقعیته که خیلی از پزشکان تلاش می کنن تا شما رو راضی کنن که مصرف داروی خود رو قطع نکنین به این خاطر که اونا از ظهور دوباره مریضی می ترسن، تموم دلیل شما در مرحله اول شروع درمانه. و این به طور کامل معقوله که در خیلی از موارد توقف مصرف دارو مناسب نیس. البته این حق شماس که در مقابل پیشنهاد های پزشکی کنجکاو باشین ، اما شما دست کم باید حرفای دکتر خود رو واسه اولین بار گوش بدید.

اگه شما می خواین مصرف دارو رو قطع کنین

اگه شما عزمتونو جزم کردین که مصرف داروی خود رو متوقف کنین، شما باید:

با دکتر خود در مورد اون صحبت کنین و  به نگرانیایی که اون ممکنه داشته باشه گوش بدید. اونا ممکنه نظر شما رو رو تغییر ندن، اما دست کم اونا رو در نظر بگیرین.

با دکتر خود رو راست باشین و دلایل خود رو واسه متوقف کردن دارو رو با آرامش و به طور روشن توضیح بدید.

یه برنامه واسه جلوگیری از مصرف داروی خود بسازین.

یه طرح واسه اینکه چه اتفاقی می افته اگه علائم اساسی دوباره ظهور کنن داشته باشین.

ترجمه و تنظیم : تیم ترجمه آلامتو

اختصاصی دارو