چرا مردان ایرانی به سمت آرایش گرایش پیدا می‌کنند

makeup

حالا دیگه پکیج وه اونم اومده؛ ست لوازم آرایش مردونه واسه مردان ایرونی، مردانی که روزگاری داشتن اخلاق پهلوانی و قهرمانی و داشتن زور بازو ملاک اصلی واسه «مرد بودن» اونا بود، حالا بعضیا از اونا که در حال فزونی هستن زیر ابرو برمی دارن، رژ لب می زنن و حتی بسان دختران راه میرن.

به گزارش آلامتو به نقل از الف با گشتی در بازار و اماکن عمومی میشه خیل بزرگی از پسران آرایش کرده رو دید، پسرانی با ابروهای باریک، گونه های سرخ، موهای بافته شده و رنگ کرده و لباسی با یقه باز مانند دوشیزگان دم بخت در شهر خودنمایی میکنن. در نگاهی دیگه مردانی با موهای بلند، لباسهای تنگ و بدننما و بعضی شلوارهای گشادی که هر لحظه امکان افتادن اون هست جلب توجه می کنن. حالا دیگه واسه خود آرایشگاههایی هم دارن و اگه وقتی در خفا و به دور از چشم پدر و مادر زیر ابرو برمی داشتن و آرایش می کردن حالا قبح این کار ریخته شده و این جور آرایش رو به روز بودن تصور میکنن.

ایرانیان هرساله چند دلار خرج آرایش میکنن

سهم مصرف هرساله لوازم آرایش بوسیله ایرانیان، رقمی در حدود یه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بازار ۱۶۰ میلیارد دلاری اجناس آرایشی دنیاس که حدود ۸۰۰ میلیون دلار از این بازار رو لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی تشکیل می ده. با این حال، رتبه اول مصرف لوازم آرایش در منطقه خاورمیانه از اون عربستانه و رتبه دوم به ایران تعلق داره. اما ایران به دلیل اینکه مصرفکننده لوازم آرایشی ارزانقیمته، میتونه گوی سبقت رو از عربستان هم ربوده و سهم مصرف ایران، دو یا سه برابر عربستان هم زیاد شه.

از اونجا که سهم بیشتر از ۳۰ درصدی مصرف لوازم آرایش منطقه خاورمیانه بازم در اختیار ایرانه، رتبه هفتمین مصرفکننده لوازم آرایش جهان سالهاست که به نام ایران رقم خورده.

این آمار و ارقام قبل از جهش ارزی‮ ‬سال‮ ‬گذشته س و با جهش اندازه ارز و به طبع اون گران شدن لوازم آرایشی و بهداشتی که بیشتر وارداتی هستن ایرانیان هزینه زیادی رو واسه خرید لوازم آرایشی میدن. مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی هم بیشتر شده و به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان براساس بررسیهای انجام شده در چند سال گذشته، سن شروع آرایش از ۲۱ سال به حدود ۱۳ سال کاهش پیدا کرده.

چند درصد پسران آرایش میکنن؟

هفت درصد از کسائی که از لوازم آرایشی استفاده میکنن پسران و مردان هستن و این در حالیه که حتی بعضی از لوازم آرایشی مانند کرم، ژل مو و اسپریهای خوش بو کننده جزو لوازم آرایشی به حساب نمیآیند و منظور ریمل، کرم پودر و … است. (ایسنا، ۲۴ مرداد ۱۳۹۱)

هم اینکه مهدی آقاپور؛ پژوهشگر فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هم ضمن تأکید بر ناهنجار بودن پدیده به کار گیری لوازم آرایشی در بین پسران و مردان اعلام میکنه: به کار گیری لوازم آرایشی بین پسران جوون و نوجوون در بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشتره.

مقام‮ ‬معظم‮ ‬رهبری‮ ‬تازگیاً‮ ‬در‮ ‬جواب‮ ‬به‮ ‬استفتایی‮ ‬در‮ ‬مورد‮ ابرو برداشتن و آرایش مردان‮ ‬فرمودن‮: در صورتى که ابرو برداشتن یا آرایش کردن مردان تشبّه مرد به زن حساب شه و یا مفسدهانگیز باشه و یا گسترش فرهنگ بی ارزش غرب به حساب آید، جایز نیس. اما به راستی به چه دلیل پسران ایرونی آرایش میکنن؟‮ ‬دو‮ ‬روانشناس‮ ‬و‮ ‬مشاور‮ ‬خونواده‮ ‬در‮ ‬گفتگو‮ ‬با‮ ‬الف‮ ‬به‮ ‬این‮ ‬سوال‮ ‬جواب‮ ‬می‮ ‬بدن.

بی برنامگی کشور جوونا رو به سمت آرایش کردن جهت داده

سید احمد جلیلی مشاور عالی انجمن روانشناسی ایران در مورد دلیل آرایش مردان به الف می گوید: یکی از مواردی که جوانه ها رو به سمت آرایش هدایت و اونا رو از شخصیت مردونگی خود دور میکنه بی برنامه بودن مملکت ما هستش. این بیبرنامگی در همه جهات از جمله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و… هست. برنامه ای در این کشور که مشکلات رو ریشه یابی و رفع کنه وجود نداره. اگه در هر مورد برنامه چه جوانه ها، چه بانوان و هزار مورد دیگه اگه برنامه وجود داشته باشه و طبق برنامه عمل شه ما به نتیجه میرسیم.

جلیلی با بیان اینکه کلیه مشکلات رو با هم و تو یه بسته باید دید گفت: باید مشکلات جامعه رو به کلی دید و این جوری نباشه که مانند فیلی که در تاریکی هست کسی دست به خرطوم اون بزنه و بگه لوله س و دیگری دست به پای اون بزنه و بگه ستونه ولی از دور اگه درست به اون نگاه کنن مشخصه که فیله. این مسائل هم جزء جزء نگاه کردن نداره. وقتی بعضی از مسئولین کشور با دور و بری ها خود نگاه ماورایی دارن و کسی حتی به این مسئولین کوچیکترین اعتراضی نمی کنه دیگه از یه جوون چه انتظاری باید داشت.

دکتر جلیلی در جواب به این سؤال که: طوری در پسرانی که آرایش میکنن گرایش و خوی دخترانه وجود نداره گفت : ممکنه وجود داشته باشه و یا نباشه، حالا اونقدر آرایش مردان فراگیره که اگه بگیم احساسات دخترانه در این افراد هست اون وقت هویت جنسی در جامعه از بین میره. من فکر نمیکنم در همه این افراد تمایلات دخترانه هست.

ایشون اضافه کرد: این یه نوع عصیان بر علیه مکانیزمهاییه که میگه این کار رو بکن و اون کار نکنه. این جور امر و نهیها عکس العمل بوجود میاره و بیشتر واکنشها مریض گونه س، باید از امر و نهیهای الکی جلوگیری کرد و کارای هدایتی رو هم انجام داد. سؤالی که مسئولان باید جواب بدن اینه که به چه دلیل در سی و چند سال گذشته جامعه ما از نظر اخلاقی روز به روز در حال سقوطه؟

قبح آرایش مردان در جامعه ما ریخته شده

دکتر اصغر کیهان نیا، مشاور خونواده و متخصص رفتاردرمانی در گفتگو با الف با برشمردن دلیل آرایش مردان گفت : آرایش مردان چند دلیل داره، یکی از این علل نداشتن اعتماد به نفسه. افراد هر چقدر اعتماد به نفس پایینی داشته باشن یعنی از درون قوی نباشن نیاز دارن که ظاهر خود رو با تزئینات و ارایش بیارایند تا به اعتماد به نفس برسن غافل از اینکه با این کار خود رو در انظار عموم کوچیک می کنن. دلیل دوم، توجهه. جوانه ها نیاز به توجه دارن، نیاز به دیده شدن دارن پس آرایش می کنن تا دیده شن.

ایشون اضافه کرد: دلیل سوم، رسانه ها مانند اینترنت، ماهواره و … است. دیدن آرایش بعضی مردان در بیرون مرز کشور بوسیله این رسانه ها باعث می شن که جوونا الگو بگیرن. مورد چهارم که پنهان و کسی زیاد به اون توجه نمی کنه اعتراضه، اعتراض به مقرارات و سختگیریای خونه، مدرسه، دانشگاه، محیط و مسئولینه. جوونا وقتی نسبت به چیزی اعتراض دارن چیزی که رو که مسئولین می گن درست برعکس اون رو اجرا می کنن.

دکتر کیهان نیا ادامه داد: پنجم، افزایش خوشگلیه، بعضی از مردان فکر می کنن هر چقدر قشنگ تر باشن و آرایش کنن بهتر می تونن جنس مخالف رو جذب کنن. در صورتی ۲۰ درصد از این جوری افراد با آرایش می تونن جنس مخالف رو جذب کنن، ۸۰ درصد دختران از این جوری پسران بدشون میاد. دختران باور دارن که مرد نباید آرایش کنه و زیر ابرو برداره، مرد باید قدرت و کلام قوی داشته باشه.

این فارغ التحصیل رشته رفتار شناسی اضافه کرد: زنا مردی که مقتدره رو بیشتر دوست دارن تا مردانی که فانتزی هستن و ادای دختران رو در میارن، فقط در طبقه فرودست، کم اطلاع و کم خرد این جوری افراد مورد توجه قرار می گیرن. دخترائی که عقل گرا هستن هیچوقت به مردانی که آرایش می کنن توجه نمی کنن.

کیهان نیا با انتقاد از فرهنگ سازی غلط تلویزیون گفت: مثلاً من کارگری رو می شناسم که زیر ابروهای خود رو بر می داره و آرایش می کنه، وقتی که یه کارگر این کار رو می کنه بالاترین درجه فرهنگ سازی غلط رو میشه دید. قبح آرایش مردان در جامعه ما ریخته شده، وقتی که تلویزیون برنامه ای میذاره که در اون مجری و یا هنرپیشه زیر ابروای خود رو ورداشته و آرایش کرده چه انتظاری میشه از مردم داشت. نباید به این جوری افراد میدون داد، وقتی که تلویزیون یه هنرپیشه رو با این وضع نشون میده باید منتظر بمونه که مردم از ظاهر این فرد الگو بگیرن و آرایش کنن.

نباید آرایش مردان رو یه جور اعتراض اجتماعی به حساب آورد

به نظر نگارنده کاهش دلیل آرایش پسران به اعتراض اجتماعی خیلی در بین افکار عمومی قبول کردنی نیس، چون که هیچ شخصی حاضر نیس عزت، آبرو و سربلندی خود رو از دست بده و با آرایش و انجام حرکات دخترانه انگار بخواد اعتراض خود رو ثابت کنه. اگه فردی اعتراضی داره هزاران راه واسه بیان اعتراض هست. سوال اینجاس که اگه بخوایم این اقدام رو یه جور اعتراض به شما بیاریم به چه دلیل این مردان به ظاهر معترض با پوشش مردونه اعتراض خود رو نشون نمی دن و فقطً به آرایش دخترانه روی میارن. پس دلیل رو در جای دیگه باید جست و ریشه رو خشکاند.

نکته پذیرفتنی اینه که این افراد واسه پر کردن بخشهای خالی شخصیت خود، به سمت آرایش می رن، اصطلاح عقده ای بهترین نام واسه مردانیه که آرایش می کنن. دسترسی بزرگی به افراد و گرفتن جامعه آماری چند صد نفری در حد نگارنده نیس، بنابر این از کابران الف درخواست می شه مشاهدات، دلایل و نظرات خود رو در مورد این پدیده غیر اخلاقی رو به شکل کامنت اعلام کنن.