چرا قدرت نه گفتن به دیگران مهم است؟

Say No

نه گفتن مهارتیه که هر انسانی باید اونو به دست بیاره تا بتونه در شرایط سخت خودشو درگیر هر مسئله ای نکنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ همه آدما نیازمند ایجاد روابط اجتماعی با بقیه هستن و در ایجاد اینجور ارتباطاتی توقعاتی هم در بین اونا شکل میگیره. بعضی وقتا این تصور به وجود میاد که باید به همه خواسته ها و نیازای بقیه جواب مثبت داده شه که همین امر هم دلیل می شه، در وقتی انرژی و سرمایه های مالی افراد در خطر قرار بگیرن.

البته این روند در فرهنگای جور واجور، تفاوتایی داره و در این مورد مردم کشور ما، معروفیت زیادی به تعارف و رو در باید دارن که در بعضی از موارد واسه اونا دردسرهایی رو هم به وجود می آورد. حالا خوبیش اینه نسل جوون، با این روند برخورد منطقی تری از خود نشون میدن. در بقیه کشورها هم نبود آمادگی لازم واسه نه گفتن به بقیه مشکلاتی رو واسه مردم اون فرهنگا به وجود آورده و مجامع علمی رو به انجام پژوهشایی در این مورد واداشته س.

پروفسور «ونسا ام. پاتریک»، استادیار بازاریابی دانشکده مدیریت دانشگاه هیوستون در این باره میگه: “وقتی که توانایی نه گفتن به بقیه در شما به وجود بیاد، درست مانند اون هستش که پشت فرمون اتومبیل خود نشسته اید و خوب اونو تحتِ کنترل دارین. این کار به شما قدرت بیشتری میده.” به خاطر همین هم اینکه بیاموزید به بقیه «نه» بگید از اهمیت زیادی برخورداره.

ایشون اشاره میکنه، به کار بردن اصطلاحاتی چون «نمی تونم»، اینجور تصوری رو در فرد مقابل به وجود می آورد که شما در حال بهونه گیری هستین اما با گفتن عبارتی چون «نمی خرم» یا عباراتی مشابه می تونین واسه خود قوانینی رو وضع کنین.

پروفسور از تجربه خود میگه، وقتی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده بود و مبلغ خیلی از وام دانشجویی خود رو هنوز پرداخت نکرده بود، به یکی از دوستانش برخورد می کنه. دوست ایشون مسئول فروش مجله «ووگ» بود و اون واسه راضی نگه داشتن اون فرد، مجبور به پرداخت ۳۰ دلار واسه خریداری اشتراک اون مجله شد و باحال ترین نکته در این رابطه اینه که ایشون هیچوقت اون مجله ها رو دریافت نکرد.

ایشون از این داستان به عنوان سناریوی اجبارکننده مسئولان فروش یاد می کنه. وقتی که پروفسور پاتریک، دلایل موفقیت آدمایی که جنسی رو خریداری نمی کنن مورد بررسی قرار می داد، فهمید که اونا از عبارت «نمی خرم» استفاده می کنن و عوضش واژه هایی چون «نمی تونم» رو به کار نمی برن. با شنیدن واژه «نمی خرم»، فروشنده، دوری خریدار احتمالی خود رو می فهمه.

البته روشای زیادی واسه این کار هست.

راه حل اول اینه وقتی که از شما خواسته می شه چیزی رو بخرین و شما مایل به خرید اون نیستین، به جای گفتن جملاتی چون «متشکرم، امروز قادر به خریداری نیستم» بگید، «من این وسیله رو استفاده نمی کنم.» این کار نشون میده که تصمیم شما واسه نخریدن اون کالا یا سرویس قطعیه.

وقتی که یه ناشناس از شما درخواست می کنه که چیزی رو بخرین، نه گفتن بسیار آسون تر وقتیه که یکی از همکاران تون از شما درخواست می کنه که اونو به فرودگاه برسونین. به خاطر همین هم بهتره واسه زمانایی که فشار بیشتری واسه انجام کاری روی شما هست، آمادگی کامل داشته باشین.

دوم اینکه بدونین چیجوری نه بگید خود از اهمیت زیادی برخورداره. مثلا وقتی که یکی از دوستان از شما می خواد که شب جمعه با اون به رستوران برید و شما به این کار علاقه ندارین، به اون بگید که این شب جمعه، قصد بیرون رفتن از منزل رو ندارین.

وقتی که بعضی پاسخا رو آماده داشته باشین، لازم نیس که در زمان مطرح شدن اینجور تقاضاهایی، به دنبال پیدا کردن بهونه باشین. با تموم اینا همیشه واسه نه گفتن واهمهایی داریم چون که هول و ترس داریم از سمت بقیه کنار گذاشته شیم. به بقیه دلایلی چون، باخبر شدن از بعضی جریانات جدید و ماجراجویی، به جای نه گفتن، همیشه جواب مثبت می دیم. جواب مثبت دادن به تموم تقاضاهایی که در محل کار از شما می شه، دلیل می شه که دچار «فرسودگی شغلی» شید.

واسه مقابله با اینجور مشکلاتی بهتره، به اهداف دراز مدت خود، فکر کنین. با این کار، فقط به تقاضاهایی جواب مثبت میدید که شما رو به اهداف آینده تون نزدیک تر می کنن. هم اینکه، بهتره در تقویم روزانه خود، زمانای خالی رو هم بذارین که در صورت پیش اومدن موقعیتای خوب بتونین به اونا هم نیم نگاهی داشته باشین.

با تموم چیزی که گفته شد هنوزم موقیعتایی وجود دارن که نه گفتن به اونا بسیار سخته. مثلا نه گفتن به درخواست رئیس تون که از شما خواسته بیشتر از ساعت کاری خود در محل کار بمونین.البته واسه آسون کردن نه گفتن به اینجور موقعیتایی هم، راهکارهایی هست. مثلا می تونین به اون بگید که حالا پرونده های زیادی رو در دست دارین و بهتره کس دیگه ای این کار رو بکنه چون که با انجام این کار، کیفیت کاراتون پایین میاد.

اگه هم فکر می کنین که نه گفتن در اون موقعیت می تونه مخاطراتی رو واسه تون به همراه داشته باشه، از دوری کردن دوری کنین. مطالعه ای در دانشگاه کلمبیا نشون داد، چیزی که شما اونو به عنوان دلیل نبود انجام کاری بیان می دارین بیشتر از راه طرف مقابل شما کوچیک و نادرست شمرده می شه.

پروفسور پاتریک عقیده داره که با وجود تموم مشغولیتا و مسئولیتایی که دارین، همیشه باید طوری عمل کنین که کنترل خود رو بر امور زندگی تون رو تا اونجا که ممکنه حفظ و اونو افزایش هم بدین.

واسه بیشتر ما این روند به داشتن زندگی خوشحال تر و با سطح استرس کمتر تعریف می شه که خود دلیل می شه که سکان اتومبیل رو که سمبل زندگی تونه، در دست داشته باشین. اگه بخوایم هر چیزی که گفتیم رو در جملاتی کوتاه خلاصه کنیم باید بگیم، وقتی که هنوز وامای دانشگاه خود رو پرداخت نکردین هیچوقت واسه راضی نگه داشتن بقیه، اشتراک هرساله هیچ مجله ای رو خریداری نکنین. این مثال ساده رو میشه به بقیه اتفاقات زندگی گسترش داد و از اون درسایی گرفت.

چیجوری به درخواست جنسی نه بگیم؟

مهارتای ارتباطی واسه نه گفتن

ما نه گفتن