چرا شبها عرق میکنیم؟

night-sweats

تعریق شبونه یکی از مشکلاتیه که باید دلیل اون رو بفهمین و مشکل رو حل کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ ممکنه در زندگی خود با این شرایط روبرو شده باشین. صبح از خواب بیدار میشین و احساس می کنین که گرمتون شده. اما دکتر این شرایط رو با عنوان عرق کردن شبونه نمی شناسه. تعریق شبونه به تعریق شدیدی می گن که پیراهن و پیژامه شما رو خیسِ آب می کنه. اگه شما هم با اینجور تعریقی درگیرین ممکنه مریضی زمینه ای داشته باشین که باعث ایجاد اینجور شرایطی در بدن شده. یائسگی یا پیش یائسگی به خاطر تغییرات هورمونی اولین شرایطیه که در مورد تعریق شبونه به ذهن خطور می کنه. یکی از تحقیقات انجام شده نشون داده که ۳۶ درصد از زنان یائسه تعریق شبونه رو تجربه می کنن. مصرف الکل هم می تونه تعریق شبونه رو بدتر کنه. یکی از تحقیقات دیگه انجام شده نشون میده که مصرف زیاد الکل می تونه اندازه تعریق شبونه رو در بین زنان یائسه زیاد کنه. اگه شما هم یائسگی رو تجربه کردین یا در آستانه یائسگی هستین، مقصر اصلی تعریق شبونه تون به طور روشن همین شرایطه. اما یادتون باشه که تعریق شبونه فقط به خاطر یائسگی رخ نمی ده. شرایط دیگری هم در ایجاد تعریق شبونه موثر ان.در این مقاله می خوایم به همین موضوع بپردازیم.

ممکنه در برابر مریضی قلبی قرار داشته باشین:

زنان میانسالی که تعریق شبونه رو تجربه می کنن ممکنه در برابر دچار شدن به بیماریای قلبی- عروقی قرار داشته باشن. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشون داد که تعریق شبونه می تونه خطر دچار شدن به بیماریای قلبی-عروقی رو زیاد کنه. زنائی که اضافه وزن دارن، زنائی با فشار خون بالا و دیابت هم بیشتر از بقیه افراد تعریق شبونه رو تجربه می کنن. اینجور شرایطی می تونه ابتلای آدما به بیماریای قلبی- عروقی رو توضیح بده.

ممکنه بدن شما در حال مقابله با عفونت باشه:

اگه بدن شما در حال مقابله با عفونت یا بیماریه، تعریق شبونه ممکنه وجود داشته باشه. اینجور تعریقایی به احتمال زیاد بعد از بهبود نشونه ها، چند روز یا چند هفته ادامه داره. پس اگه تازگیا، تب داشتین بهتره به یه دکتر مراجعه کنین.

ممکنه جهش ژنتیکی داشته باشین:

در مطالعه انجام شده، کارشناسان اندازه زیاد شده نشونه های وازومتر(تعریق شبونه به همراه گرگرفتگی) رو به جهش ژنتیکی خاصی در زنان در رابطه دونسته ان. این تنوع ژن به بخشی از مغز زنان رابطه داده شده که هورمونای خاصی رو کنترل می کنه و می تونه روی باروری و بلوغ تاثیر داشته باشه. نویسندگان این مطالعه می گن که هنوز نمیشه تنوع ژنی رو با شرایط خاص یا خطرات موجود واسه سلامتی در رابطه دونست و تحقیقات بیشتری نیازه.

ممکنه تیروئید شما به درستی کار نکنه:

تعریق شبونه بیشتر نشونه شایعی از پرکاری تیروئیده. بقیه شرایطی که به هورمونا در رابطه هستن هم می تونن باعث تعریق شبونه در افراد شن.

ممکنه داروهای مصرفی با بدن شما موافق نباشه:

تعریق شبونه می تونه آسیب جانبی بیشتر داروهایی باشه که ما مصرف می کنیم. معمولا داروهای ضد افسردگی در بالاترین جایگاه این لیست قرار دارن. بعضی از داروهای هورمونی به خصوص آنایی که واسه درمان سرطان استفاده میشن هم می تونن باعث ایجاد تعریق شبونه شن. داروهای مربوط به دیابت هم اگه سطح قند خون رو کمتر کنه باعث تعریق شبونه می شن.

ممکنه سیستم ایمنی شما به درستی کار نکنه:

بیماریای خود ایمنی شرایطیه که در اون، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلولای طبیعی و سالم حمله می کنه و این موضوع می تونه واسه سلامت بدن خطرناک باشه. نمونه های بسیار خیلی از این شرایط هست. مثلا لوپوس می تونه تعریق شبونه رو در فرد گرفتار زیاد کنه. آرتریت روماتوئید و مریضی سلیاک هم باعث تعریق شبونه می شن.

ممکنه به سرطان گرفتار شده باشین:

شکل های جور واجور مختلفی از سرطانا می تونه باعث ایجاد تعریق شبونه شه. اگه دکتر به وجود لنفوم شک داشته باشه، تعریق شبونه اولین چیزیه که نظرش رو جلب می کنه. وقتی که تعریق شبونه با نشونه های دیگری مثل کاهش وزن، خستگی، گره لنفاوی بزرگ شده و لنفوم همراه شه باید با یه دکتر مشورت شه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب مجله سلامت

Related articles

چرا پدرها با کولر مشکل دارند؟!

هممون معمولاً این تجربه رو داشته ایم که کنترل کولر خونه به دست پدر بیفته و خاموش شدن کولر هوای خونه رو گرم کنه! اما دلیل اینکار پدرها چیه؟ یه متخصص داخلی گفت: با گذروندن دوران میانسالی، کم کم چربی زیرپوست مردان کم شده و همین امر موجب نازک شدن پوست اونا شده و موجب […]

Learn More

چرخ و فلک سنگاپور، دومین چرخ و فلک مرتفع دنیا!+عکس

وقتی نیاز به یه تجربه هیجان انگیز و فرق داشته باشه گزینه های قابل انتخاب محدود می شن تا جایی که شاید مجبور به سفر بیرون مرز کشور شید؛ چرخ و فلک سنگاپور یکی از تجربه های مهیجیه که سفر به سنگاپور رو مهم جلوه میده. به گزارش آلامتو و به نقل از  الی گشت؛ […]

Learn More

چمدان‌های مرموز سیاستمداران

در دنیای سیاست چمدون ها و کیف ها فقط وسیله مسافرت نیستن. اونا فقط اسناد پنهونی حمل نمی کنن؛ اونا حرف و حدیث و رمز و راز با خود حمل می کنن. به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: در جریان مذاکرات ژنو از باز کیف معروف مقامات بریتانیا در برابر دید رسانه ها […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *