چرا شاد نباشیم؟ ۱۰ دلیل شاد بودن

هممون دوست داریم خوشحال باشیم، و در هرکاری که در زندگی، هر روز انجام می بدیم، لذت، رضایت و شعف رو احساس کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack.org ؛در دنیای پیچیده و دیوونه وار امروز، خیلی از ما انگار فراموش کرده ایم که انتخاب دائمی خوشحال بودن چقدر ساده س!.

چیجوری خوشحال باشیم

واسه یادآوری این آرزو وحسرت در قرن بیست و یکم، ده حقیقت فراموش شده درباره شادی رو واسه تون می بگیم.

  1. قدرشناسی واسه این که، برخلاف رقابت هایی که داریم، چقدر خوش شانسیم، کلید رسیدن به شادی حقیقیه.

سال گذشته، من کمپین مدیریت رو واسه بچه های یتیم خونه ای در محل سکونتم در هند راه انداختم. از این حیرت زده شدم که این بچه ها با اینحال که هیچوقت پدرومادرشان رو ندیده ان و بیشتر از چهل تای شون، یه اتاق مشترک واسه سکونت و زندگی دارن، چقدر خوشحال و سرحالند.

خوش بینی و بزرگواری اونا به من این امید رو داد که مشکلات موجود در زندگی ما، هرچقدر هم که ترس انگیز باشن، کوچیک و بی تاثیرند اگه ما جربزه قدردان بودن واسه چیزایی که داریم رو داشته باشیم.

این حقیقت که ما واسه زمان حال زندگی می کنیم، و توجه و حسی خاص واسه خوندن همین مقاله داریم، دلیل بر اینه که ما چه امتیازات بزرگ و خیلی عجیبی داریم که باید واسه اونا ممنون باشیم. تشکر و سپاس، حتما شادی آوره.

  1. شادی پایدار، معمولا برآمده از تجربیات و خاطرات ماست، نه چیزای مادی.

لباس، خوراک، خونه باشکوه، اتومبیل و تموم تجملات مادی که پول می تونه واسه ما بخره، بیشتر به عنوان مسکنی جهت آرامش هوس ما واسه شادی واقعی است.

واسه واقعا خوشحال بودن، باید روی تجربیات مون سرمایه گزاری کرده و با انجام کارایی که سرحال مون می کنن و با آدمایی که بیشترین عشق و علاقه مون رابا اونا به اشتراک می گذاریم، خاطرات مون رو بسازیم.

  1. شادی می تونه درآرامش، گوش دادن به بقیه و رابطه دوباره با طبیعت ( و شاید با خدا، اگه به اون باور دارین) باشه.

در دنیای به طور کامل شلوغ و دیوونه وار امروز، ما بیشتر از تفریحات ساده دور و بر مون که در اختیار داریم، غافلیم. این تفریح می تونه رایحه خوش گله ها در کنار خیابون، یه کودک خندون در همسایگی، مدیتیشن عمیق، این ور و اون ور رفتن و یا عبادت باشه.

بعضی از افراد، مانند من، شادی واقعی رو در رابطه با طبیعت و یا یه سری چیزای دیگه پیدا می کنن. هممون واسه هماهنگ کردن خودِ درون مون و استراحت دادن به خودمون راه های متفاوتی دریم. پیدا کردن این راه و انجامش، کلید پیدا کردن شادی منحصر بفرد ماست.

  1. آرامش + عشق = شادی.

وقتی انتخاب می کنیم که مراقب و متوجه تعداد بیشتری از افراد دور و برمون باشیم، ظرفیت عشق ورزی ما بیشتر می شه، چون همیشه چیزای بیشتری واسه دادن داریم. بیشتر، دوست داشتن بقیه، کلید دوست داشته شدنه و این چرخه معمولا تاثیری متناوب روی لذت دادن به ما داره.

آرامش برگرفته از پیگیری چیزی که دوستش داریم، و عشقی که از توجه به بقیه کسب می کنیم، شادی تضمین شده ما رو بیشتر می کنه.

  1. خیلی از ما در آخرین لحظات زندگی، آرزو می کنیم که کاش خوشحال تر باشیم.

براساس مقاله ای منتشرشده در The Mind Unleashed، یکی از پنج حسرت بزرگی که افراد در واپسین لحظات زندگی شون دارن، اینه که خوشحال تر بودن رو انتخاب نکردن. پس به خودتون اجازه بدید خوشحال تر باشین.

کارایی رو انجام بدین که شما رو به شادی بیشتر برسونه.

  1. وقتی همه چیز خزن انگیزه، رو کردن به رسانه ها یا واسطه های شادی بخش و سرحال کننده، راهی خوب واسه کشف دوباره شادیه.

ترحم جویی نمی تونه به درمون دلمردگی ما کمکی بکنه. دنبال منابعی از امید و خوش‎ بینی باشین، مثل آهنگ های خوشحال، کتاب های خوش بینانه، فیلم های عاشقونه- کمدی، … . این واسطه ها در اوقات اندوه و افسردگی می تونن در کشف دوباره روش لذت بردن، خیلی بیشتر به ما کمک کنن تا این که خودمون رو به اعماق تراژدی غرق کنیم.

  1. پیروی از آرزو سیندرلا، یعنی جربزه داشتن و مهربون بودن، راهی مطمئن واسه احساس شادیه.

در هر شرایطی، جربزه داشته باشین و با بقیه و حتی مهم تر از اون، با خودتون مهربون باشین. شما کامل نیستین و زندگی هم کامل نیس. خدمت به بقیه و ورزش منظم، کلیدهای تموم و کمال واسه احساس شادی و خوبی در مورد خودمونه.

  1. اجازه ندین زمان هایی که می تونید خوشحال باشین، افسوس و حسرت این اوقات باارزش رو ببلعد.

خودتون رو سرزنش نکنین و کلام منفی با خود نداشته باشین، یادتون باشه شما فقط یه انسانید و ایرادی نداره اگه اشتباه کنین، فقط یاد بگیرین که خودتون رو ببخشین و از اشتباهات تون عبرت بگیرین و به جلو حرکت کنین.

لبخند

لبخند بزنین و از امتیازات عجیب اون بهره مند شید.

  1. لبخند بزنین.

یه لبخند بی ریا و بی غل وغش بزنین و دو دقیقه حفظش کنین، طبق تحقیقی که نتایجش در psychology today منتشر شده، این کار باعث می شه شادی بیشتری احساس کنین چون اندازه هورمونای شادی رو افزایش می دهد، هورمونی مانند سروتونین.

  1. شادی، تصادفی نیس، بلکه انتخابی پیوسته س که ما باید درهرلحظه از هر روزمون انجامش بدیم.

هروقت که احساس شادی می کنیم، اول به این دلیله که انتخابش می کنیم، نه به خاطر اتفاقاتی که دراطرافمان رخ می دهد. اگه این اراده رو داشته باشیم که در هر لحظه خوشحال باشیم، بدون توجه به شرایط مون، راهی واسه همیشه خوشحال موندن پیدا می کنیم.

راه های افزایش هورمون شادی

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

اختصاصی روانشناسی خوشحال بودن