چرا سرما میخوریم؟ رایجترین ویروس‌های مسبب سرماخوردگی کدامند؟

سرماخوردگی

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ با نزدیک شدن فصل سرما شاید یکی از مهمترین نگرانی های سلامتی واسه بیشتر ما باشه ، امروز در مجله سلامت با دلایل اصلی سرماخوردگی آشنا میشین.البته به زودی تو یه مقاله کامل راهکارهای پیشگیری و درمان سرماخوردگی رو هم براتون بازگو می کنیم.

بخش ۱ : شایع ترین دلایل سرماخوردگی؟

سرماخوردگی یکی از شایع ترین عفونت های مجاری تنفسی فوقانی حساب می شه. هرچند بیشتر مردم تصور می کنن که با پوشیدن لباس گرم در زمستون و قرار نگرفتن در برابر هوای سرد، می توان مانع از سرماخوردگی شد، اما باید بدونین که اینجور تصوری افسانه ای بیش نیس. عامل اصلی در سرماخوردگی ها یکی از ۲۰۰ نوع ویروس موجود در دنیاس!

سرماخوردگی معمولی، با تنفس ذرات ویروسی که از عطسه، سرفه، صحبت کردن شخص گرفتار به سرماخوردگی یا پاک کردن بینی اش در هوا پخش می شه، منتشر می شه. هم اینکه ویروس سرماخوردگی با لمس سطوح آلوده ای که شخص گرفتار لمس کرده هم قابل انتقاله.

عادی ترین مکان های تجمع ویروس ها، دستگیره در، تلفن، اسباب بازی کودکان و هوله می باشه. براساس اعلام کمیته ملی آلرژی و مریضی های عفونی، ویروس های عفونی( که عامل بیشتر سرماخوردگی ها هستن) تا سه ساعت روی سطوح سخت و دست ها زنده می مانند.

شناخته شده ترین ویروس ها رو می توان به چند گروه انگشت شمار طبقه بندی کرد از اون جمله: ویروس های عفونی انسانی، ویروس عفونی مشترک آدم و حیوان، ویروس آنفولانزا و ویروس آدنو. از جمله معمولی ترین عاملین اصلی سرماخوردگی می توان به ویروس syncytial تنفسی که به ریه و دستگاه تنفسی تحتانی ربط داره، اشاره کرد. البته، خیلی از ویروس ها هستن بازم نامعلوم باقی مونده ان تا روزی که پیشرفت های جدیدی در علم حاصل شه.

سرماخوردگی در فصل پاییز و زمستون بسیار شایعه. از اساسی ترین عوامل می توان به شروع سال تحصیلی و تمایل آدما به موندن در خونه اشاره کرد. به علاوه هوا رو به خشکی رفته و همین عامل خشکی هوا، خشکی مجاری بینی رو هم به همراه داره که خطر دچار شدن به عفونت رو چند برابر می کنه. اندازه رطوبت در هوای سرد کاهش می یابد؛ و شرایط آب و هوایی خشک با رطوبت پایین، زمینه رو واسه زندگی طولانی ویروس سرماخوردگی جفت و جور می کنه.

بخش۲: ویروس سرماخوردگی

ویروس هایی که منتهی به سرماخوردگی می شن:

  1. ویروس های عفونی انسانی(HRVs)

این گروه از ویروس ها که بالغ بر ۱۰۰نوع می باشن، در گروه شناخته ترین عوامل سرماخوردگی به حساب می آیند. براساس گزارشات کمیته ملی آلرژی و مریضی های عفونی، بین ۳۰٪ تا ۵۰٪ از سرماخوردگی ها به وجود اومده بوسیله ویروس های همین گروه می باشن. هم اینکه این گروه از ویروس ها در دمای داخل بینی آدم خوب امکان رشد می پیدا کنن.

ویروس عفونی انسانی شدیدا مسری هستن. با این وجود، با احتمال خیلی کم بدست اومده به بروزعواقب خطرناکی واسه سلامت افراد می شه.

تحقیقات گذشته در این مورد نشون دهنده اون هستش که ویروس های عفونی انسانی، ژن ها رو دستکاری کرده و همین دستکاری موجب حساسیت افراطی سیستم ایمنی بدن می شه و همین حساسیت منتهی به خیلی بد ترین علائم سرماخوردگی می شه. محققان با رسیدن به اینجور اطلاعاتی، به کشفیات مهمی در درمان سرماخوردگی معمولی نائل اومده ان.

  1. ویروس های عفونی مشترک بین آدم و حیوان

با اینکه ویروس های عفونی مشترک بین آدم و حیوان بسیار متنوعه که روی حیوانات هم اثر میذاره، اما طبق آمار کمیته ملی آلرژی و مریضی ها (NIAID)، فقط ۵مورد از اون همه تنوع، روی آدم هم موثره. بعد از ویروس های عفونی انسانی، ویروس های عفونی مشترک بین آدم و حیوان، دومین گروه از ویروس های شناخته شده عوامل سرماخوردگی های معمولی رو به خود اختصاص میدن. برابر با تخمین NIAID، بین ۱۰تا ۱۵٪ سرماخوردگی بزرگسالان به این گروه از ویروس ها اختصاص داره.

سندرم تنفسی بسیار زیاد (SARS )از ویروس های عفونی مشترک بین آدم و حیوان ناشی می شه.

  1. ویروس آنفولانزای انسانی(HPIVs)، ویروس آدنو و ویروس سنیشیال تنفسی (RSV)

این سه گروه از ویروس ها عموما منتهی به عفونت های ناچیز در بزرگسالان می شه در حالی که در بدن کودکان، افراد سن و سال دار و اون دسته آدمایی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارن، بدست اومده به عفونت زیاد مجاری تنفسی تحتانی می شه. نوزادان خام، کودکان گرفتار به تنگی نفس و آدمایی که از مریضی های ریوی یا قلبی رنج می برند در خطر مریضی های پیشرفته تری مثل برونشیت و ذات الریه قرار دارن.

از بین تنوعات ویروس آنفولانزا، آنفولانزای نوع ۱ منتهی به بروز خروسک در کودکان می شه. از ممیزه های خاص خروسک، تغییرات صداست که وقتی که سرفه های فرد عفونی شه شروع می شه. یافته های مرکز پیشگیری و کنترل مریضی ها هم مربوط به اینه که بیشترین خطر دچار شدن به ویروس آدنو، سربازان نظامی رو تهدید می کنه که منتهی به مریضی های تنفسی زیاد در اونا می شه.

  1. ویروس های نامعلوم

با در نظر گرفتن گزارشات منتشر شده از طرف NIAID، در حدود ۲۰ تا ۳۰٪ از سرماخوردگی های بزرگسالان از ویروس های نامعلوم ناشی می شن، اما باید بدونیم که بازم اصل سرماخوردگی ویروسه.

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

سرماخوردگی